متانول یا متیل الکل یا الکل متیلیک که ساده‌ترین نوع  الکلهاست  با فرمول شیمیایی  CH3OH شناخته می‌شود. متانول از فعالیت  بی‌هوازی  گونه‌های زیادی از باکتریها  تولید می‌شود و در نتیجه مقداراندکی از بخار متانول وارد جو شده و پس از چندین روز به‌وسیله اکسیژن و باکمک نور خورشید اکسید شده به آب و دی اکسید کربن  تبدیل می‌گردد.

متانول به‌عنوان  ضد یخ، حلال  و سوخت  بکار برده می‌شود.از متانول برای تقلیب  اتانول  نیز استفاده می‌شود، این عمل به منظور غیر قابل شرب نمودن اتانولی که برای مصارف صنعتی تولید می‌شود، انجام می‌پذیرد . متانول برای تهیه فرمالدئید نیز استفاده می‌شود که آن هم در تهیه پلاستیک، تخته سه لایی، رنگ و مواد منفجره استفاده می‌شود. همچنین متانول برای تولید اسید استیک به منظور ساخت VAM و استات سلولز که در صنایع نساجی کاربرد دارند نیز استفاده می شود.تولید اتیلن و پروپیلن به عنوان ماده اولیه صنایع پتروشیمی نیز از دیگرکاربردهای جدید متانول است.

طبق آمار موجود منتشره توسط موسسه ي IHS در سال 2015 ،ظرفیت اسمی تولید متانول جهان بالغ بر 120میلیون  تن بوده است. در شرایط فعلی کشور، توان تولید متانول حدود 5میلیون تن است که 4 درصدکل ظرفیت اسمی متانول جهان را پوشش می دهد. حدود 65 درصد از متانول تولیدی درایران توسط پتروشیمی زاگرس تولید شده و پس از آن پتروشیمی فناوران با ظرفیت اسمی یک میلیون تن و خارک با ظرفیت اسمی 650 هزار تن قرار دارند. کشورهای چین ، تایوان، حوزه جنوب شرق آسیا، هندوستان، شمال افریقا و کشورهای حوزه شرق، غرب و شمال غرب اروپا عمده مشتریان خارجی متانول ایران هستند.

برای دریافت فایل کامل تحلیل کلیک نمایید.