در حال بارگذاری

درس دهم

چهارشنبه 24 آذر 1395 آموزش عمومی بورس 1034 بازدید

خدمات پرتفوگرداني به عنوان سومين راهكار فعاليت غير مستقيم در بازار سرمايه چيست؟

قبل از اين موضوع به بررسي صندوقها با ريسك پايين ، سرمايه دلخواه و سود تقريبا كمتر و سبدگرداني با ريسك بالاتر، سرمايه بالاو سود بالاتر پرداختيم. فرض كنيد شما سرمايه حداقلي براي خدمات سبدگرداني نداريد و از طرفي خودتان هم تخصص و زمان كافي براي فعاليت در بازار نداريد و در نهايت دنبال سودي بالاتر از صندوقها هستيد و مايليد براي سودهاي بالاتر كمي ريسك كنيد.
 

چه پيشنهادي براي شما مناسب است؟

پاسخ خدمات پرتفو گرداني است ، در خدمات پرتفو گرداني ، پرتفو گردان كه فردي متخصص و تحليلگر بازار سرمايه است ، با شما قراردادي شفاهي مي بندد كه با سرمايه شما در بازار سهام خريد و فروش نمايد و از سود حاصله مبلغي را (طبق توافق) به عنوان حق الزحمه دريافت نمايد .
خوب اينجا چند ايراد وجود دارد:
آيا يك توافق شفاهي قابل اتكاست؟
 خير اما نكته ي مهمي در اينجا وجود دارد ، در پرتفو گرداني فرد پرتفو گردان با نام كاربري و رمز عبور شما كه در ابتداي توافق در اختيارش قرارداده ايد به خريد و فروش سهام از طرف شما اقدام مي نمايد، دراين خريد و فروشها تمامي عمليات مالي در حساب بانكي شما رخ مي دهد به طور مثال اگر سهمي را بفروشد و در خواست وجه از كارگزار نمايد اين پول به حساب شما واريز مي شود كه صاحب حساب هستيد نه پرتفو گردان .
نكته ي بعدي اين است كه شما در پرتفو گرداني خوب است اطلاعاتي از بازار سرمايه داشته باشيد و مرتبا هر روز خريد و فروشهاي انجام شده را رصد كنيد و عملكرد پرتفو گردان را مرتبا بازبيني كنيد.
در واقع از نظر مالي اين پرتفو گردان است كه بايستي به شما اعتماد كند ، به طور مثال پرتفو گرداني با شما توافق مي كند كه تا ٢٠درصد سود سالانه روي سرمايه تان هيچ حق الزحمه اي دربافت نكند و در صورتي كه ظرف يك بازه ي يكساله بيش از ٢٠ درصد براي شما سود ايجاد نمود مثلا ٤٥درصد، ٢٥ درصد باقيمانده را به نسبت ٣٠ به ٧٠ تقسيم نموده و پرتفو گردان ٣٠ درصد از مبلغ سود بالاي ٢٠  درصد را به عنوان حق الزحمه دريافت نمايد ، خوب تمامي سود ناشي از سهام به حساب شما واريز شده است و اين شما هستيد كه بايستي پس از محاسبه ي سود ، حق الزحمه ي پرتفو گردان را بپردازيد.
در كل روش پرتفو گردان عليرغم استقبالي كه از آن مي شود ، گزينه ايست كه بايستي به دقت انتخاب شود ، رزومه ي كاري، عملكرد قبلي و تمام ملاحظات هم كه باشد و حتي با وجود اينكه تمامي عمليات مالي در حساب شماست ، باز هم عملكرد پرتفوگردان ممكن است موجب زيان سرمايه گذار شود . پس هميشه خدمات پرتفوگرداني را از كارگزاران معتبر و با مشورت با مدير معاملات يك كارگزاري و فعالان بازار انتخاب نماييد و اگر شناختي نداريد سراغ اين روش نرويد.
 

ويژگيهاي پرتفو گرداني چيست؟

ويژگي پرتفو گرداني  بسيار مشابه خدمات سبدگرداني است به جز حداقل سرمايه لازم كه در پرتفو گرداني بسته به پرتفو گردان تا ٢٠ ميليون تومان هم امكان پذير است.
 

ريسك و بازدهي سبد گرداني چگونه است ؟

ريسك سبدگرداني از سرمايه گذاري در صندوق بيشتر است  و مشابه سبد گرداني است ، با اين تفاوت كه اكثر قراردادهاي پرتفو گرداني شفاهي است و همچنين حداقل سرمايه لازم در اين روش بسيار كمتر است . هيچگاه به پرتفو گردان خود صد درصد اتكا نكنيد و خريد و فروش سهامتان را بصورت روزانه چك كنيد، و در انتخاب پرتفوگردان خود دقت كنيد.
 

چگونه در پرتفوگرداني سرمایه‌گذاری کنیم؟

 برای دریافت این خدمت، كافيست با يك پرتفو گردان  متخصص و متعهد آشنا شويد.
 

چگونه از وضعیت معاملاتي و خريد و فروشهاي سهام حساب خود مطلع شویم؟

 شما مي توانيد در هر زمان بصورت آنلاين وضعيت حساب معاملاتی و خريد و فروشهاي سهام را مشاهده نماييد.

جهت ثبت نام در دوره های آموزشی کارگزاری بانک سامان با شماره  ذیل تماس حاصل فرمایید :
دفتر تهران- 021-88795358 

شما مي توانيد برنامه دوره هاي آموزشي و سرفصل کلاسها را در آدرس زير مشاهده نماييد:
http://club.samanbourse.com/blog/2016/12/---classregistration

 
برگرفته از: http://telegram.me/boursamooz