در حال بارگذاری

درس دوازدهم

یکشنبه 28 آذر 1395 آموزش عمومی بورس 1085 بازدید

كد بورسی چيست ؟

 

شخصيت حقيقی:

تركيبي از سه حرف اول نام خانوادگی و ٥ رقم است كه به عنوان شناسه ی شما در سيستم معاملاتی مورد استفاده قرار می گيرد. در واقع در بازار سهام شما با اين كد شناسايی مي شويد و می توانيد خريد و فروش نماييد (مشابه كد ملي)


شخصيت حقوقی (شركت ، سازمان):

تركيبي از سه حرف اول نوع شخصيت حقوقی  و ٥ رقم است كه به عنوان شناسه ی شركت يا سازمان شما در سيستم معاملاتی مورد استفاده قرار می گيرد. در واقع در بازار سهام شركت شما با اين كد شناسايی می شود و می توانيد خريد و فروش نماييد (مشابه شناسه ملي)
 

براي افتتاح حساب كاربری چه بايد كرد؟

با بهمراه داشتن مدارك ذيل :
 

شخصيت حقيقی :

١- اصل شناسنامه
٢-اصل كارت ملي
٣- كپي مدرك تحصيلي حداقل ديپلم (در صورتي كه تمايل به افتتاح حساب آنلاين داريد)
 

شخصيت حقوقی:

 (شما مي توانيد براي شركت خود هم كد بورسي بگيريد و با سرمايه شركت خريد و فروش سهام نماييد.)
١- اساسنامه
٢-اصل شناسنامه و كارت ملي اعضاي هييت مديره
٣- كپي مدرك تحصيلي نماينده شركت
٤- آگهي تاسيس و آخرين تغييرات شركت
٥-درخواست كتبي روي سربرگ
به يك كارگزاري مراجعه نموده و با تكميل فرمها كد بورسي و نام كاربري و رمز عبور براي ورود به سامانه هاي معاملاتي را دريافت مي نماييد. البته برخي كارگزاريها ، خدمات افتتاح حساب غير حضوري هم دارند !
 

بعد از افتتاح حساب كاربری و فعالسازی حساب  چه كنم؟

بعد از اين مرحله شما مي توانيد از روشهاي ذيل به خريد و فروش سهام بپردازيد:
 

١- مراجعه حضوری:

در اين روش شما به يكي از شعب كارگزاري مراجعه نموده و هر بار با تكميل فرم درخواست خريد يا فروش سهام ، نسبت به خريد و فروش سهام به تعداد مورد نظر و به قيمت مورد نظر (بر اساس تابلو معاملات نصب شده در پذيرش كارگزاري)  اقدام مي نماييد. بخش پذيرش كارگزاري ،درخواست شما را به صورت تلفني و يا حضوري به معامله گر كارگزاري داده و معامله گر بر اساس قيمت مد نظر شما در صورت امكان اقدام به خريد يا فروش مي نمايد .
 

٢- سامانه معاملات اينترنتی (آفلاين) :

نام كاربري ، رمز عبور و آدرس سامانه معاملاتي اينترنتي،  به آدرس ايميل شما ارسال مي شود . از آنطريق به سامانه وارد مي شويد و در هر ساعت از شبانه روز (بدون مراجعه حضوري) درخواست خريد يا فروش خود را ثبت مي نماييد ، در اولين روز کاری بعد از ثبت شما ، مسئول معاملات اينترنتی درخواست شما را به معامله گر اعلام نموده و معامله گر بر اساس آن اقدام به خريد يا فروش مي نمايد.
در هر دو روش فوق معامله گر ، واسطه اي براي خريد و فروش سهام است و گاهي(زماني كه شما فردي مبتدی هستيد)  اين روش براي شما امن تر است، چون اگر در زماني قيمت را باز اعلام نماييد ، معامله گر بهترين اقدام ممكن را در محدوده ي تعيين شده توسط شما براي شما انجام مي دهد.
 

٣- معاملات آنلاين

در سامانه ي معاملات آنلاين كه نام كاربري و رمز عبور ورود به آن در زمان افتتاح حساب در اختيارتان قرار مي گيرد، شما تنها در ساعات معاملاتي (٩الي ١٢:٣٠)  و به صورت مستقبم و در لحظه به خريد يا فروش سهام بر اساس تابلو آنلاين بازار مي پردازيد.
 

٤- موبايل تريدينگ:

نرم افزاريست جهت نصب بر روي تلفن هاي همراه ، با استفاده از اين نرم افزار مي توانيد به حساب معاملات آنلاين خود وارد شويد و به خريد و فروش سهام بر روي تلفن همراه يا تبلت خود بپردازيد.


جهت ثبت نام در دوره های آموزشی کارگزاری بانک سامان با شماره  ذیل تماس حاصل فرمایید :
دفتر تهران- 021-88795358 

شما مي توانيد برنامه دوره هاي آموزشي و سرفصل کلاسها را در آدرس زير مشاهده نماييد:
http://club.samanbourse.com/blog/2016/12/---classregistration

 
برگرفته از: http://telegram.me/boursamooz