در حال بارگذاری

درس سیزدهم

یکشنبه 28 آذر 1395 آموزش عمومی بورس 995 بازدید

سهم چیست؟

 
آنچه در بورس معامله می شود، سهم است (به جز اوراق تامين مالي) ،اما با نگاهی دقيق تر به مفهوم اين كلمه می پردازيم . سهم قسمتی از دارايی شرکت است که متعلق به سهامدار است و معین کننده میزان مشارکت و تعهدات و منافع صاحب سهم در شرکت سهامی است.
 

شركت سهامی چيست؟

مفهوم ديگری که بلافاصله پس از مفهوم سهام با آن مواجه می شويم، شرکت سهامی است. شرکت سهامی شرکتی است که سرمايه آن به سهام تقسيم شده است و هريک از صاحبان سهام به ميزان سهمی که دارند، در شرکت مسئوليت داشته و در سود و زيان حاصل از فعاليت شرکت نيز سهيـم خواهند بود.


شرکت های سهامی، خود به دو دسته تقسيم می شوند:

 

الف: شرکت‌های سهامی خاص:

شرکت سهامي خاص، شرکتي است که همه سرمايه آن را موسسان (بنيانگذاران) شرکت تأمين مي‌کنند و بنابراين، سهام آن براي عموم عرضه نمي‌شود. تعداد سهامداران در شرکت سهامي خاص بايد حداقل 3 نفر باشد. حداقل سرمايه موردنياز براي تأسيس شرکت سهامي خاص هم يک ميليون ريال (صد هزار تومان) است.

ب: شرکت سهامی عام:

شرکتی است که بخشی از سرمايه موردنياز آن، ازطريق عرضه سهام به عموم مردم تأمين مي‌شود. در شرکت های سهامی عام، تعداد سهامداران نبايد از 5 نفر کمتر باشد. حداقل سرمايه موردنياز براي تأسيس شرکت سهامی عام، 5 ميليون ريال (500 هزار تومان) است.

يکی از مهمترين شروط عرضه سهام شرکت‌ها در بورس اين است که شرکت، سهامی عام باشد. پس شركتهايی كه سهامشان در بورس خريد و فروش می سود شركتهای سهامی عام هستند، ضمنا اگر شركتی سهامی خاص باشد براي عرضه در بورس بايستی ابتدا به سهامی عام تبديل شود.
لازم به ذكر است كه اين شرط لازم براي ورود يك شركت به بازار سهام است و در واقع يك شركت بايستی شرايط خاصی را از نظر عملكردی نيز داشته باشد تا بتواند صلاحيت ورود به بازار را داشته باشد.


جهت ثبت نام در دوره های آموزشی کارگزاری بانک سامان با شماره  ذیل تماس حاصل فرمایید :
دفتر تهران- 021-88795358 

شما مي توانيد برنامه دوره هاي آموزشي و سرفصل کلاسها را در آدرس زير مشاهده نماييد:
http://club.samanbourse.com/blog/2016/12/---classregistration

 
 
برگرفته از: http://telegram.me/boursamooz