در حال بارگذاری

درس هفتم

چهارشنبه 24 آذر 1395 آموزش عمومی بورس 1155 بازدید

صندوق سرمایه گذاری مشترک چیست؟

 

قبل از بررسي دقيق تر صندوقها و ويژگيهاي آنها لازم است با برخي اصطلاحات آشنا شويد:

 

واحد صندوق چيست؟

به بسته هاي سرمايه گذاري شما در صندوق كه ارزش آن برابر با قيمت روز بسته است واحد صندوق مي گويند، براي سرمايه گذاري در صندوق شما به طور مثال اگر قصد داريد ده واحد صندوق را خريداري نماييد و قيمت روز هر واحد صندوق ٣٥٠ هزار تومان است شما بايستي3,500,000 تومان به حساب صندوق واريز نماييد و با ارايه فيش به مدير صندوق براي شما ده واحد صندوق صادر مي شود.

 

قيمت روز صندوق يا ارزش خالص دارايي ها  چيست؟ ( Net Asset Value :NAV)

‏ ارزش خالص دارایی‌ها که به اختصار NAV گفته می‌شود، در حقیقت ارزش کل دارایی‌های یک صندوق در روز تقسيم بر تعداد كل واحد هاي روز صندوق است . اين قيمت در واقع قيمت هر واحد صندوق راتعيين مي نمايد.
 

مدير صندوق :

فردي است كه مديريت استراتژيهاي سرمايه گذاري صندوق را بر عهده دارد و با سرمايه هاي تجميع شده سرمايه گذاران كه از طريق خريد واحد هاي صندوق بدست آمده است ، به خريد و فروش در بازار سهام و اوراق بهادار مي پردازد و تلاش دارد كه ارزش سرمايه ي تجميع شده را بالا برده و سرمايه گذاران رامنتفع نمايد. مدير صندوق عموما فردي با تجربه و داراي تخصص و تجربه ي كافي و مسلط بر بازار است.
 

حال كه با مفاهيم اصلي صندوق آشنا شديد به معرفي جزييات انواع صندوقهاي بازار سرمايه مي پردازيم .

 

صندوق های سرمایه‌گذاری در سهام بدون پرداخت دوره‌ای (در اندازه کوچک و بزرگ)

در اين نوع صندوقها شما در ابتدا بسته به قيمت روز تعدادي واحد صندوق را با ارزش روز خريداري مي نماييد. پس از مدتي با رصد مستمر قيمت هر واحد صندوق كه هر روز در سايت هر صندوق قابل مشاهده است ، در زمان مناسبي كه از نظر خودتان به ارزش مطلوبي رسيده است با مراجعه به مدير صندوق واحد صندوق خود را ابطال مي نماييد سپس مدير صندوق موظف است مبلغي كه از ضرب تعداد واحدهاي خريداري شده در قيمت روز هر واحد صندوق بدست مي آيد را پس از كسر كارمزد مديريت به حساب مشتري واريز نمايد . در واقع اصل و سود ناشي از بالا رفتن ارزش دارايي شما در صندوق به صورت يكجا به حساب شما واريز مي شود  البته اگر ارزش دارايي شما نسبت به روز اول كاهش يافته باشد مبلغ واريزي كمتر از اصل پول شما خواهد بود . در واقع شما در صندوقها باز هم در سود و زيان شريك هستيد اما با ريسك كمتر زيرا:
- مديريت سرمايه بدست يك فرد باتجربه و متخصص است و قطعا بهتر از يك فرد غير متخصص مي تواند سودآوري ايجاد نمايد .
-مدير صندوق بدليل نياز به ايجاد رضايت در تعداد زياد مشتريان صندوق عموما كم ريسك سرمايه گذاري مي كند.
 

صندوق سرمایه‌گذاری در سهام با پرداخت دوره‌ای (در اندازه کوچک و بزرگ)

در اين نوع صندوقها سود حاصل از سرمايه گذاري شما در زمانهاي مشخصي (مطابق اساسنامه هر صندوق كه در سايت هر صندوق موجود است ) به حساب شما واريز مي شود ، ضمنا اگر صندوق در اين مدت سودي نداشته باشد يا از اصل پول هم ضرر كرده باشد سودي به شما واريز نخواهد شد.
 

صندوق سرمایه‌گذاری در اوراق بهادار با درآمد ثابت (با تضمین حداقل سود در اندازه بزرگ)

در اين نوع صندوقها بر خلاف نوع قبلي درصد سود واريزي در يك زمانبندي مشخص و با سود تضمين شده واريز مي شود .
به طور مثال يك صندوق با درآمد ثابت با سود تضمين شده ١٨ درصد سالانه و با پرداخت سود علي الحساب هر سه ماه يكبار ، هر سه ماه يكبار سود اعلامي را به صورت تضميني به حساب شما واريز مي كند، نه بيشتر نه كمتر ، البته اصل پول شما تنها در سورت ابطال واحدهاي صندوق قابل دستيابي است.
 

صندوق سرمایه گذاری در اوراق بهادار با درآمد ثابت (با پیش‌بینی حداقل سود در اندازه بزرگ)

تنها تفاوت اين صندوقها با مدل قبلي در اين است كه در اين نوع صندوقها حداقل سود واريزي در بازه هاي زماني مشخص تعيين مي شود ، اگر صندوق در اين بازه سود بيشتري هم كسب كرده باشد آن سود اضافه را هم به حساب شما واريز مي كند .


جهت ثبت نام در دوره های آموزشی کارگزاری بانک سامان با شماره  ذیل تماس حاصل فرمایید :
دفتر تهران- 021-88795358 

شما مي توانيد برنامه دوره هاي آموزشي و سرفصل کلاسها را در آدرس زير مشاهده نماييد:
http://club.samanbourse.com/blog/2016/12/---classregistration

 
برگرفته از: http://telegram.me/boursamooz