در حال بارگذاری

درس هشتم

چهارشنبه 24 آذر 1395 آموزش عمومی بورس 1136 بازدید

چگونه يك صندوق خوب را بشناسم  ؟

براي انتخاب يك صندوق شما بايستي به هدفتان از سرمايه گذاري دقت كنيد، آيا پرداخت سود دوره اي براي شما مهم است ؟ و يا اينكه آيا تضمين سود براي شما اهميت دارد؟ و نهايتا اينكه چقدر ريسك پذير هستيد، خوب است هميشه به اين نكته دقت داشته باشيم كه ريسك و بازدهي در بيشتر موارد همراه هستند . خوب است در انتخاب يك صندوق دقت كنيم كه گاهي با نگاه به يك صندوق شاهد سودآوري بسيار بالاي صندوق مذكور در بازار خوب هستيم ، اما از سوي ديگر با همين شتاب اين صندوق در بازار بد دچار بازدهي منفي شده است .
پيشنهاد ما به شما رصد وضعيت آماري يك صندوق در در شرايط خوب و بد بازار است .
همواره صندوقي را انتخاب كنيد كه :
١-در عموم شرايط سودآوري داشته است(در بلند مدت  (يكساله) زيان ده نبوده باشد و يا زيان كمتري داده باشد.)
٢- از اركان قدرتمندي برخوردار باشد. هميشه قدرتمندها درست تصميم گيري نمي كنند اما در دراز مدت تصميم هاي قابل اتكايي ميگيرند.
٣- ضرب بتا فاكتوريي است كه شما ميتوانيد ميزان همگامي يك صندوق را نسبت به وضعيت كلي بازار بسنجيد. ضريب بتاي بازار يك است ، صندوقهايي كه بتايي كمتر از يك دارن صندوقهايي هستند كه كمي محتاط تر از بازار عمل مي كنند و صندوقهاي با بتاي بالاي يك صندوق هاي پرنوسان تري هستند. بتاي صندوق به صورت روزانه محاسبه مي شود ، بنابراين براي هر صندوق عدد بتاي صندوق در طول زمان مي تواند متغير باشد.پس اگر فرد كم ريسكي هستيد به سراغ صندوقهاي با بتاي بالاي يك نرويد.
سايت فيپيران به آدرس ذيل سايتي است رسمي، كه وضعيت كلي و مقايسه اي صندوقهاي بازار سرمايه را مي توانيد در آن مشاهده نماييد.
Http://fipiran.com
در اين سايت شما ليست كل صندوقهاي فعال را در قالب دسته بنديهاي مختلف مي توانيد بيابيد. اگر هم در مورد يك صندوق نياز به اطلاعات بيشتري داشتيد كافيست بر روي اسم صندوق مورد نظر كليك كنيد تا به سايت رسمي آن صندوق  وارد شويد . در سايت رسمي صندوق شما مي توانيد اطلاعاتي از جمله تاريخچه ي ارزش خالص واحد هاي صندوق ، مديران صندوق ، اركان صندوق. اساسنامه صندوق، و ده ها اطلاعات مفيد را بيابيد .
 

پس از انتخاب صندوق مورد نظر براي سرمايه گذاري ، چگونه در آن سرمايه گذاري كنم ؟

پس از آنكه صندوقتان را انتخاب كرديد مي توانيد با مراجعه به سايت صندوق مورد نظر (از طريق سايت فيپيران) به شعب صندوق مورد مراجعه كرده و پس از تكميل فرمهاي مربوطه،نسبت به واريز وجه به حساب صندوق اقدام نماييدكارشناس صندوق پس از دريافت فيش و فرمهاي تكميل شده نسبت به صدور واحدهاي صندوق براي شما اقدام مي نمايد. از اين پس شما مي توانيد هر روز از طريق سايت صندوق ارزش روز دارايي هاي خود را مشاهده نماييد.


جهت ثبت نام در دوره های آموزشی کارگزاری بانک سامان با شماره  ذیل تماس حاصل فرمایید :
دفتر تهران- 021-88795358 

شما مي توانيد برنامه دوره هاي آموزشي و سرفصل کلاسها را در آدرس زير مشاهده نماييد:
http://club.samanbourse.com/blog/2016/12/---classregistration

 
برگرفته از: http://telegram.me/boursamooz