در حال بارگذاری

درس نهم

چهارشنبه 24 آذر 1395 آموزش عمومی بورس 2028 بازدید

خدمات سبدگردانی به عنوان دومين راهكار فعاليت غير مستقيم در بازار سرمايه چيست؟

در این خدمت شما بخشی از منابع مالی موردنظرتان را برای سرمایه‌گذاری در سهام و سایر اوراق بهادار بورسی در اختیار سبدگردان قرار می‌دهید. سبدگردان، شرکتی متخصص در حوزه بازار سرمایه است که منابع شما در بورس را به‌طور اختصاصی مدیریت می‌کند.سبدگردان با درنظرگرفتن خواسته‌ها، میزان تمایل به ریسک‌پذیری و هدف شما از سرمایه‌گذاری و براساس دانش و تجربه خود در بورس، ترکیب دارایی سبد اختصاصی شما را مشخص می‌کند.
 

ويژگيهاي سبدگرداني چيست؟

سبد دارایی مخصوص شما می‌تواند ترکیبی از دارایی نقدی و يا سهامي باشد. پس‌از انعقاد قرارداد، هر زمان که مایل به فسخ قرارداد و دریافت سرمایه خود باشید، می‌توانید درخواست خود را به سبدگردان  اطلاع دهید.از آنجایی که سبد شما با توجه به روحیه ریسک‌پذیری ‌تان، ترکیبی از اوراق با درآمد ثابت و سهام است، در زمان فسخ قرارداد ممکن است ارزش سبد شما با ارزش موردانتظارتان تفاوت داشته باشد. بازدهی سبد شما طی دوره سبدگردانی به شرایط بازار بورس بستگی زیادی دارد. حداقل سرمايه شما براي عقد يك قرارداد سبدگرداني عموما بايستي بيشتر از ١٠٠ميليون تومان باشد.
 

ريسك و بازدهي سبد گرداني چگونه است ؟

  ريسك سبدگرداني از سرمايه گذاري در صندوق بيشتر است چون بر اساس خواسته ي شما و با خريد و فروش سهام فعاليت مي كند و در ضمن در اينجا ضامن نقد شوندگي وجود ندارد(يعني در صورتي كه يكي از سهم هاي سبد شما به هر علتي براي مدتي ممنوع المعامله شود ،پول شما قابل دستيابي نيست و بايستي تا مجاز شدن سهم مذكور صبر نماييد.)
 
و اما بازدهي : همانطور كه هميشه گفتيم ريسك و بازدهي عموما در كنار هم هستند، در سبدگرداني بازده عموما بالاتر از سرمايه گذاري در صندوق است، البته گاهي صندوقها بازدهي بالاتري هم داشته اند و اين به علت بد عمل كردن مدير سبد شما و يا اتفاقات بازار است .پس در انتخاب سبدگردان خود دقت كنيد.

 
چگونه در سبدگردانی سرمایه‌گذاری کنیم؟

 برای دریافت این خدمت، لازم است ابتدا درخواست خود را به يك شركت سبدگردان و يا كارگزاري  اعلام کنید. پس‌از تعیین میزان ریسک‌پذیری شما توسط مسئول سبدگرداني، سبد شما با حداقل يك میلیارد ریال  (١٠٠ ميليون تومان )آورده نقدی تشکیل می‌شود. افزایش یا کاهش مبلغ دارایی سبد در طول مدت سرمایه‌گذاری امکان‌پذیر است؛ به این ترتیب که می‌تواند از اصل مبلغی که برای افتتاح سبد در قرارداد مقرر شده است، کمتر یا بیشتر شود.
 

چگونه از وضعیت سبد خود مطلع شویم؟

 گزارش‌هایی به‌صورت ماهانه از وضعیت سبد اختصاصی شما در اختیارتان قرار می‌گیرد. همچنین دریافت این گزارش‌ها در مقاطع زودتر از یک ماه نیز امکان‌پذیر است.برای اطلاع از وضعیت سبد خود می‌توانید همانند صندوقهاي سرمايه گذاري به نشانی اینترنتی  سبدگردان كه در هنگام عقد قرارداد به شما معرفي مي نمايد و گرفتن يك نام كاربري و رمز عبور از سبدگردان ، در صفحه اصلی، قسمت گزارش‌های سبدگردانی، با واردکردن نام کاربری و رمز عبور  از وضعیت سبد خود باخبر شوید.

جهت ثبت نام در دوره های آموزشی کارگزاری بانک سامان با شماره  ذیل تماس حاصل فرمایید :
دفتر تهران- 021-88795358 

شما مي توانيد برنامه دوره هاي آموزشي و سرفصل کلاسها را در آدرس زير مشاهده نماييد:
http://club.samanbourse.com/blog/2016/12/---classregistration

 
 
برگرفته از: http://telegram.me/boursamooz