در حال بارگذاری

درس چهارم

دوشنبه 22 آذر 1395 آموزش عمومی بورس 957 بازدید

عنوان : معرفي بازار سرمايه

 

بازار سرمايه

ما قصد داريم شما را از پايه با بورس ، بازار سرمايه  و كلمات مفهومي آشنا و نحوه انجام معاملات و تحليل كردن را در اينجا با هم فرا ميگيريم. لذا اگر گاهي به كليات پرداخته شد نگران نباشيد ،همه اين مطالب در درسهاي آينده بدردتان خواهد خورد.


بازار سرمايه از سه بخش اصلي  زير تشكيل شده است :


 
١-بازار بورس و فرابورس  (سهام- اوراق تامين مالي)
٢-بازار بورس كالا
٣-بازار بورس انرژي

براي جلوگيري از اتلاف وقت از موارد بالا توضيح مختصري در مورد بورس كالا (نقدي) و انرژي(معاملات عادي) كه كمتر مرتبط با اشخاص حقيقي است مي دهيم و جزواتي را براي مطالعه بيشتر در اختيارتان قرار مي دهيم . سپس به تفصيل به بازار سهام و معاملات آتي سكه طلا و معاملات سلف موازي و ... مي پردازيم . 


بورس كالا:

بازاري براي خريد و عرضه كالا در زمينه هاي :
-محصولات صنعتي و معدني
-فرآورده هاي نفتي و پتروشيمي
-محصولات كشاورزي
-بازار مشتقه(سكه طلا، كنجاله سويا و ...)
-بازار فرعي (محصولات فرعي زمينه هاي فوق )
فعالان اين بازار(به جز بازار مشتقه ) اشخاص حقيقي و شركتهاي حقوقي هستند كه يا به نحوي نياز به مواد اوليه عرضه شده در زمينه هاي فوق دارند و از طريق بورس كالا به منظور استفاده از معافيت هاي مالياتي ، تضمين كيفيت و استاندارد محصول و...خريد مي نمايند و يا توليد كننده محصولات در زمينه هاي فوق هستند و از طريق بورس به منظور استفاده از تعيين قيمت رقابتي، شفافيت پرداخت و... اقدام به عرضه (فروش) محصولات خود مي نمايند.
لازم به ذكر است هم عرضه كننده و هم مصرف كننده بايستي براي فعاليت در بورس كالا از طريق يك كارگزار بورس اقدام به دريافت كد معاملاتي بورس كالا نمايند.

ضمنا ليست كالاهاي قابل خريد و فروش در بورس كالا را مي توانيد با كليك بر روي سايت زير و مراجعه به منوي كالاها مشاهده نماييد.
http://www.ime.co.ir

نكته: معاملات سلف موازي استاندارد از جمله سرمايه گذاريهاي ممكن در بورس كالا و انرژي براي اشخاص حقيقي است كه سود ثابتي را به سرمايه گذاري شما مي دهد كه با توجه به اينكه نيازمند پيش زمينه است در درسهاي آتي به تفصيل بررسي خواهد شد.

 بورس انرژي :

سازو كار بورس انرژي از طرف مشتري تقريبا مشابه بورس كالاست و به جز معاملات سلف استاندارد ساير خدمات اين بازار براي اشخاص حقيقي و حقوقي اي است كه همانند بورس كالا نيازمند خريد و يا عرضه محصولات خود در بورس انرژي هستند .

البته براي آشنايي با بورس انرژي شما مي توانيد به وبسايت بورس انرژي به آدرس زير مراجعه نماييد:
http://www.irenex.ir/Site.aspx?ParTree=11


جهت ثبت نام در دوره های آموزشی کارگزاری بانک سامان با شماره  ذیل تماس حاصل فرمایید :
دفتر تهران- 021-88795358 

شما مي توانيد برنامه دوره هاي آموزشي و سرفصل کلاسها را در آدرس زير مشاهده نماييد:
http://club.samanbourse.com/blog/2016/12/---classregistration


 
برگرفته از: http://telegram.me/boursamooz