در حال بارگذاری

درس پنجم

دوشنبه 22 آذر 1395 آموزش عمومی بورس 1549 بازدید

عنوان : روشهای سرمایه گذاری در  بازار بورس اوراق بهادار

 

بازار بورس اوراق بهادار

در بین بازارهای سرمایه گذاری ، علیرغم اینکه به صورت روزانه بارها اسم سهام و بورس از رسانه ها شنیده می شود، اما عمومیت جامعه با بازاربورس اوراق بهادار (سهام) آشنایی کم و گاها همراه با برداشت های اشتباه دارند. بازاری که اگرچه بسیار جذاب بنظر می رسد اما وارد شدن در آن نیاز به تخصص و تجربه کافی و یا استفاده از یک  مشاور متخصص  در کنار خودتان دارد.(که البته در هر سرمایه گذاری لازم است اما در این روش واجب است!)


بازدهی بازار بورس اوراق بهادار چگونه است؟

از لحاظ بازدهی  برای بازار بورس اوراق بهادار عدد مشخصی را نمی توان مشخص کرد، به عبارت دیگر در این نوع سرمایه گذاری با توجه به خصوصیاتش از بازدهی منفی تا بازدهی چند برابری برای سرمایه گذاریتان می توانید انتظار داشته باشد.
بنابراین همیشه بخاطر داشته باشیم که در این نوع سرمایه گذاری، تخصص و داشتن زمان کافی (رصد بازار در ساعات معاملاتی )یک پیش شرط لازم است (البته کافی نیست).


روشهای سرمایه گذاری در بورس اوراق بهادار کدامند؟

در مجموع دو راه کلی برای سرمایه گذاری در بازار بورس اوراق بهادار وجود دارد:
  • راه مستقیم با انجام عملیات خرید و فروش توسط خود فرد و با استفاده از سامانه های معاملاتی آنلاین در ساعات فعالیت بازار بورس
  • راه غیر مستقیم با استفاده از ابزارهای تعریف شده برای سرمایه گذاری غیر مستقیم در بورس
برای افراد مبتدی و یا کسانی که زمان و تخصص کافی برای فعالیت در بورس ندارند ما به هیچ عنوان راه اول را توصیه نمیکنیم ، اما چرا در بازار بورس اوراق بهادار بیش از 500 شرکت سهامی وجود دارد که قمیت سهمشان در طول روز همواره در نوسان است ، بدون تخصص و دانستن دانش تحلیل،  نحوه شناسایی سهم سودده غیر ممکن است ، در واقع خرید و فروش شما همانند قراردادن سرمایتان  در یک مسابقه شانس است. عوامل تاثیر گذار بر قمیت سهام بسیار گسترده است و حتی متخصصین نیز گاها از نوسانات روزانه برخی سهم ها دچار تعجب و گاها زیان می شوند. قیمت یک سهم گاها در ساعات معاملاتی ( 9 الی 12:30 هر روز) بارها و بارها در محدوده دامنه مشخصی نوسان می کند ، در برخی مواقع  در عرض یک دقیقه قیمت یک سهم به یکباره افت می کند.
نکته :  در طی مسیری که با هم طی میکنیم خودتان با ریسک های سرمایه گذاری مستقیم به طور تجربی آشنا خواهید شد و ما شما را از ریسکها و فرصتهای این سرمایه گذاری آگاه خواهیم کرد .

اگر وقت و تخصص نداریم و سرمایه گذاری مستقیم پرریسک است پس برای بهره مندی از مزایای و بازدهی بازار بورس اوراق بهادار چه کنیم ؟

پیشنهاد ما برای این دسته از افراد سرمایه گذاری غیر مستقیم در بورس است، شما با سرمایه گذاری غیر مستقیم در بورس هم از مزایای بازار سهام استفاده خواهید کرد و هم با توجه به اینکه افرادی که در این میان به شما کمک خواهد نمود، دارای تخصص و زمان کافی برای این امر هستند  ریسک خود را بسیار کاهش می دهید. البته توجه داشته باشید با کاهش ریسک سرمایه گذاری ، میزان سودآوری نیز کاهش می یابد و این یک اصل مهم در سرمایه گذاری است، به عبارت دیگر روشهای غیر مستقیم عموما دارای ریسک و سود پایین تری هستند اما یک سرمایه گذاری آگاهانه هدفی است که ما بدنبال ان هستیم نه صرفا یک سرمایه گذاری پرسود.
 

 روشهای سرمایه گذاری غیر مستقیم در بورس کدامند؟

 ما در این بخش این روشها را از پرریسک ترین تا کم ریسک ترین رده بندی نموده ایم و در ادامه به توضیح هر کدام خواهیم پرداخت:
- صندوق های سرمایه گذاری
- خدمات سبدگردانی  اختصاصی
- خدمات پرتفو گردانی

جهت ثبت نام در دوره های آموزشی کارگزاری بانک سامان با شماره  ذیل تماس حاصل فرمایید :
دفتر تهران- 021-88795358 

شما مي توانيد برنامه دوره هاي آموزشي و سرفصل کلاسها را در آدرس زير مشاهده نماييد:
http://club.samanbourse.com/blog/2016/12/---classregistration

 
برگرفته از: http://telegram.me/boursamooz