در حال بارگذاری

درس اول آتی سکه

سه شنبه 30 آذر 1395 آموزش معاملات آتی سکه 3176 بازدید

قرارداد آتی یا معاملات آتی (Futures) چیست؟

 
قرارداد آتی یا معاملات آتی (Futures ) توافق نامه‌ای است قانونی، دارای حد و مرز معین و برای خرید یا فروش یک کالا یا ابزار مالی، برای زمانی در آینده با قیمتی توافق شده هنگام امضای قرارداد. کالای تحویلی قرارداد آتی باید دارای استاندارد کیفیت و کمیت باشد و  زمان تحویل و محل تحویل آن نیز مشخص باشد.  تنها متغیر در معاملات آتی قیمت است که در مرحله معامله کشف می‌شود.
 

قرارداد آتی سکه طلا چیست؟

قرارداد آتی، توافق نامه‌ای مبنی بر خرید و فروش ده سكه طلا در زمان معیني در آینده و باقیمت مشخص است. به عبارت دیگر در بازار آتی، خرید و فروش دارایی پایه قرارداد (سكه طلا) براساس توافق نامه‌ای که به قرارداد استاندارد تبدیل شده است، صورت می‌گیرد که در آن به دارایی با مشخصات خاصی اشاره می‌شود. (به طور مثال تعداد ١٠ عدد سكه امامي )
در بازارهای آتی الزامی نیست که کالا یا دارایی به طور فیزیکی رد و بدل شود و برخلاف بازارهای نقدی، انتقال مالکیت فيزيكي و فوري دارایی مطرح نمی‌شود.
به طور مثال خريد ١٠ قرارداد آتي سكه تحويل ارديبهشت ٩٦ به معناي آن است كه فروشنده قرارداد موظف است در ارديبهشت ماه ، به تعداد ده قرارداد كه هر قرارداد شامل ده سكه است، سكه تحويل خريدار نمايد.
اين قراردادها قبل از سررسيد بارها خريد و فروش مي شوند، و از محل تفاوت قيمتها سود عايد خريداران و فروشندگان مي شود كه در درسهاي بعدي بيشتر توضيح داده مي شود.


جهت ثبت نام در دوره های آموزشی کارگزاری بانک سامان با شماره  ذیل تماس حاصل فرمایید :
دفتر تهران- 021-88795358 

شما مي توانيد برنامه دوره هاي آموزشي و سرفصل کلاسها را در آدرس زير مشاهده نماييد:
http://club.samanbourse.com/blog/2016/12/---classregistration

 
 
برگرفته از: http://telegram.me/boursamooz