در حال بارگذاری

اسناد خزانه اسلامی

چهارشنبه 1 دی 1395 آموزش ابزارهای نوین 12630 بازدید

اسناد خزانه اسلامی / اوراق مشارکت دولتی ( صکوک) چیست؟


به طورکلی اوراق دولتی در دوقالب کلی اسناد خزانه اسلامی ( سخاب، اخزا و ...)  و صکوک ( اوراق مشارکت، اوراق اجاره و ...)  به صورت سالانه و براساس بودجه مصوب، توسط دولت منتشر می شود.
 

الف) اوراق اسناد خزانه اسلامی :

اوراق خزانه اسلامی ، اوراق بهادار دولتی  هستند که در سررسیدهای مشخص کمتر از یک ساله ، یک ساله ، دوساله و در مواردی سه ساله منتشر می شوند. این اوراق پرداخت سود دوره ای ندارند و صرفا در زمان سررسید، اصل مبلغ اسمی اوراق به حساب دارنده نهایی واریز خواهد شد. البته در برخی موارد با توجه به نیاز پیمانکاران و به منظور جبران زیان تاخیر در پرداخت مطالبات پیمانکار، درصد مشخصی به ازای هر سال تاخیر در پرداخت تحت عنوان حفظ توان خرید به پیمانکار علاوه بر اصل مطالبات تخصیص می یابد. تعیین مبالغ اوراق توسط دستگاه اجرایی مربوطه و با تصویب سازمان برنامه و بودجه انجام می شود. همچنین تخصیص مبالغ به کد بورسی پیمانکار توسط شرکت سپرده گذاری مرکزی و ارائه ی گواهی اسناد خزانه از طریق سیستم بانکی صورت می پذیرد و نهایتاً با پذیرش در بازار فرابورس و سپس عرضه در یک روز مشخص، این اوراق در بازار فرابورس ایران قبل از سررسید قابل معامله می شوند . فراهم نمودن امکان فروش اوراق پیمانکاران  قبل از سررسید در بازار سرمایه ،در پاسخ به نیاز پیمانکار به تبدیل اوراق به نقدینگی قبل از سررسید در محیطی شفاف و قانونی است.
  
 

ب) اوراق مشارکت ( صکوک ) :

اوراق مشارکت یا صکوک نوع دیگری از اوراق دولتی است که دولت به منظور تأمین مالی از آن استفاده می کند. دولت با انتشار این اوراق ، پرداخت سود مشخص در بازه های زمانی معین ( ماهانه، سه ماهه و یا شش ماهه ) و نهایتاً پرداخت اصل مبلغ اسمی اوراق را در زمان سررسید که عموماً 3 یا 4 ساله است، تضمین می نماید و خریداران با خرید این اوراق در دوره های پذیره نویسی چند روزه، مبلغ مورد نیاز دولت را تأمین نموده  و در بازه های زمانی مشخص سود تعیین شده ای را دریافت می کنند .
این اوراق معمولا پس از دوره ی پذیره نویسی در بورس یا فرابورس بازگشایی نماد شده و تا قبل از سررسید در بازار فرابورس یا بورس قابل معامله هستند.
لازم به توضیح است گاهاً دولت بخشی و یا تمام مبلغ مصوب برای انتشار اوراق را مستقیماً به شکل برگه سهم  به جای مطالبات  از طریق بانک­های عامل به پیمانکاران مربوطه اعطا می کند و پیمانکاران می توانند در صورتی که اوراق مذکور در بازار  بورس / فرابورس قابل معامله ( پذیرش شده و عرضه شده )  شده باشند ، اوراق خود را به فروش برسانند .
 
 

 

جایگاه قانونی اوراق خزانه

شورای عالی بورس و اوراق بهادار درتاریخ 12/03/1393؛ براساس بند (24) ماده (1) و بند (4) ماده (4) قانون بازار؛ اوراق‌بهادار” اسناد خزانه اسلامی“ را به‌عنوان ابزار مالی قانون بازار اوراق‌ بهادار شناسایی وتصویب نمود. این اوراق قابل معامله در بورس‌ها و بازارهای خارج از بورس بوده و بهاستناد بند (5) ماده (27) قانون بازار اوراق‌بهادار، معاف از ثبت نزد سازمان بورس و اوراق‌ بهادار می‌باشد.
همچنین دستورالعمل پذیرش و عرضه اسناد خزانه اسلامی در بازار ابزارهای نوین مالی فرابورس ایران در تاریخ 18/06/1394 به تصویب هیئت مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار رسید.
 

فرآیند تعیین، تخصیص،تحویل و فروش اوراق

 

تعیین مبلغ اوراق

جهت تعیین مبلغ اوراق قابل تخصیص به یک پیمانکار  سه ارگان دستگاه اجرایی، وزرات اقتصاد و سازمان برنامه و بودجه درگیر هستند. در فرایند تعیین مبلغ دستگاه اجرایی میزان مطالبات پیمانکاران را بر اساس ضوابط و بودجه اختصاص يافته اعلام کرده و پس از تایید سازمان برنامه و بودجه و وزارت اقتصاد، میزان اوراق قابل تخصیص به پیمانکاران مشخص می­گردد.
 

 

تخصیص و تحویل اوراق (نحوه ی تخصیص اوراق به پیمانکار ):


لازم به توضیح است که دستگاههای اجرایی برای درخواست تخصیص اوراق به پیمانکاران خود از پیمانکاران درخواست اطلاعات شرکت، کد بورسی و شماره حساب بانکی می نمایند، بنابراین برای تخصیص اوراق به پیمانکاران داشتن کد بورسی الزامی است ، این کد در قالب یک تاییدیه کتبی از سوی کارگزاری ارائه می شود. پیمانکار پس از دریافت تاییدیه کد بورسی از سوی کارگزار، آن را به همراه سایر مدارک شرکت و اطلاعات حساب بانکی به دستگاه اجرایی اعلام نموده و سپس دستگاه اجرایی با ارسال مستندات مربوطه به نهاد بالادستی و وزارت اقتصاد درخواست تخصیص اوراق می نماید. اوراق درخواستی پس از طی مراحل قانونی در مراجع ذیصلاح، صادر شده و پس از اعلام به دستگاه اجرایی درخواست کننده ، از طریق بانک عامل مربوطه و یا دستگاه اجرایی به پیمانکار تحویل می گردد.
 
 
کد بورسی / تاییدیه کد بورسی ندارید؟ اگر کد بورسی  و یا تاییدیه آن را ندارید، می توانید بدون نیاز به مراجعه حضوری با شماره مستقیم 02188795358 بخش اجرایی اسناد خزانه کارگزاری بانک سامان تماس گرفته و ضمن ارسال تصاویر مدارک مورد نیاز به کارشناسان ما از طریق ایمیل asnadekhazaneh@gmail.com  ، درخواست صدور کد بورسی نمایید .
صدور کد بورسی کاملا رایگان بوده و برای اشخاص حقیقی ظرف یک الی دو روز کاری و برای اشخاص حقوقی ظرف  4 الی 7 روز کاری از سوی شرکت سپرده گذاری مرکزی صادر  و به کارگزاری اعلام می گردد. کارشناسان ما پس از دریافت آن، طی نامه ای تاییدیه کد بورسی را به درخواست شما به صورت الکترونیکی و یا فیزیکی ارسال می نمایند.
 
مدارک مورد نیاز :
شخص حقیقی
 1. کپی با کیفیت از کارت ملی ( پشت و رو) و شناسنامه ( همه صفحات)
شخص حقوقی
 1. درخواست صدور کد بورسی طی نامه ای بر روی سربرگ شرکت و با امضای صاحبین امضای مجاز
 2. تصویر با کیفیت از آخرین روزنامه ی رسمی مربوط به تغییرات هیات مدیره

نکات مهم :

 • اخذ کد بورسی ، افتتاح حساب نزد کارگزار و به طور کلی کلیه عملیات کارگزاری به جز خرید و فروش اوراق بدون هزینه بوده و از طریق کلیه کارگزاران رسمی بورس و اوراق بهادار قابل انجام است.
 • کارمزد عملیات خرید و فروش اوراق در سیستم بورس به صورت خودکار کسر می گردد فلذا دریافت هرگونه کارمزد غیرمتعارف دیگر کاملا غیرقانونی است. شما می توانید کارمزد های معاملات را از وب سایت فرابورس به آدرس     https://www.ifb.ir  مشاهده کنید.  
 • دریافت برگه سهام لزوماً به معنای سپرده شدن و قابل فروش بودن نیست؛ برای اطمینان از وضعیت اوراق خود کافیست از کارگزار خود استعلام بگیرید و یا با مراجعه به سایت فرابورس و وارد نمودن کد رهگیری و شناسه ی ملی خود از آخرین وضعیت اوراق خود مطلع شوید. به طور کلی سپرده شدن مبلغ به کد بورسی پس از دریافت اوراق از بانک عامل توسط پیمانکار، حداقل یک هفته ی کاری به طول می انجامد و در این مدت زمان روال عادی سپرده شدن در حال انجام بوده و نیازی به پیگیری نیست. در صورت گذشت بیش از دو هفته از تاریخ تحویل اوراق از بانک عامل شما می توانید از طریق تماس با خط مستقیم 02188795358 علت را جویا شوید.
 • گاهاً به علت درج اطلاعات اشتباه برروی برگه اوراق توسط دستگاه اجرایی ، بانک و یا .. ممکن است مبلغ اوراق تخصیصی شما که در برگه ذکر شده است در کد بورسی شما سپرده نشده و در نتیجه امکان فروش آن وجود نداشته باشد ، در این صورت شما می بایست با توجه به استعلام نواقص سامانه رهگیری اسناد خزانه اسلامی فرابورس، مدارک زیر را با راهنمایی کارگزار خود ( تماس با خط مستقیم 02188795358 ) تهیه و به دستگاه اجرایی جهت اصلاح برگه اوراق ارایه نمایید :
 
 1. اخذ برگه تأییدیه کد بورسی از یک کارگزاری رسمی بورس
 2. اخذ پرینت تأییدیه اطلاعات ثبتی شرکت از سامانه ملی اشخاص حقوقی کشور به آدرس www.ilenc.ir ( صرفاً اشخاص حقوقی )
 3. اخذ پرینت شماره حساب و شماره شبا
 
 • دستگاه اجرایی با دریافت اطلاعات فوق نسبت به اصلاح اطلاعات اقدام نموده و طی نامه ای تقاضای اصلاح اطلاعات پیمانکار را می نماید، این فرآیند پس از گذر از بانک عامل، فرابورس و در نهایت شرکت سپرده گذاری نهایی شده و پس از طی مراحل قانونی اصلاح لازم صورت پذیرفته و مبلغ مذکور در کد بورسی پیمانکار سپرده می شود.
 •  اصلاح برگه اوراق معمولاً زمان بر است ، شما  می توانید جهت بررسی وضعیت آن از سامانه رهگیری فرابورس از طریق لینک ذیل استفاده نمایند.
https://www.ifb.ir/MFI/Inquirykhazanestatus.aspx
*نکته: درصورت عدم نمایش وضعیت برگه سهم شما در سامانه، اطلاعات شما هنوز به سامانه فرابورس ارسال نشده است و می بایست صبر نمایید .
 
برخی از مشکلات متداول در خصوص سپرده نشدن اوراق عبارتند از :
 • درج اشتباه کد بورسی در برگه سهام که می بایست با اخذ تأییدیه کد بورسی از کارگزار به دستگاه اجرایی مربوط مراجعه تا نسبت به ارسال مجدد  نامه برای صدور مجدد برگه بر اساس کد بورس اقدام شود .
 • کد بورسی به علت ارائه اطلاعات اشتباه پیمانکار در زمان اخذ کد بورسی غیر قابل استفاده است و پیمانکار می بایست بامراجعه به یک کارگزار و ارائه ی آخرین اطلاعات و مدارک شرکت نسبت به اخذ کد بورسی جدید اقدام و پس از آن با اخذ تأییدیه کد بورسی از کارگزار ، به دستگاه اجرایی جهت اصلاح اوراق مراجعه نماید .
 • نقص در اطلاعات ثبتی  : گاهاً در برخی موارد اطلاعات ثبتی مشتری باکد بورسی مطابقت ندارد و یا دچار تغییراتی شده است. در این موارد پیمانکار می بایست بر اساس آخرین اطلاعات ثبت شده در سامانه ی شناسه ی ملی اشخاص حقوقی سازمان ثبت اسناد و املاک به نشانی www.ilenc.ir  مجددا نسبت به دریافت کد بورسی جدید از طریق کارگزاری اقدام نموده و پس از صدور کد بورسی جدید با اخذ تاییدیه ی آن از کارگزار و مراجعه به دستگاه اجرایی درخواست اصلاح اوراق نماید.
 •  سایر موارد در صورتی که برگه شما دارای اشکالات فوق نیست می توانید از طریق تماس با خط مستقیم 02188795358 ازطریق کارشناسان ما علت عدم سپرده شدن را جویا شوید. 

فروش اوراق :

به طور کلی اوراق اسناد خزانه و یا مشارکت ( صکوک) در همان ابتدای انتشار در بازار بورس/فرابورس پذیرش و عرضه می شوند .
پیمانکار و یا دارنده ی اوراق که به منظور تأمین نقدینگی تمایل به فروش اوراق خود قبل از سررسید دارد ، می تواند پس از اطمینان از پذیرش و عرضه ی  اوراق در بازار بورس/فرابورس از طریق جستجو در تابلوی معاملات بازار بورس / فرابورس  و یا تماس با کارگزار خود،  به یکی از دفاتر  کارگزارهای تحت نظارت سازان بورس مراجعه نموده و در اولین گام نسبت به افتتاح حساب و  تکمیل فرم تعیین / تغییر کارگزار ناظر اقدام نمایند .
پس از این مرحله و در صورتی که اوراق مذکور در بازار بورس پذیرش و عرضه شده است و همچنین اوراق به کد بورسی پیمانکار سپرده شده باشد ، پیمانکار می تواند از طریق ثبت درخواست در سامانه ی معاملات اینترنتی و یا معاملات برخط ( که پس از افتتاح حساب نام کاربری و رمز عبور آن به پیمانکار ارائه می شود) نسبت به فروش اوراق به قیمت روز بزارابورس / فرابورس اقدام نماید.
پس از فروش اوراق، پیمانکار می تواند با ثبت درخواست دریافت وجه حاصل از فروش در سامانه ی معاملاتی خود، مبلغ حاصل از فروش را ظرف یک روز کاری آتی در حساب بانکی ثبت شده در فرم افتتاح حساب خود ، دریافت نماید.
لازم به توضیح است که این اوراق در بازار بورس به قیمت پایین تری نسبت  به قیمت اسمی به فروش می رسند و در واقع سود خریدار اوراق از محل تفاوت بین قیمت خرید و قیمت اسمی که در سررسید به حساب خریدار نهایی واریز می شود حاصل می شود.

برای افتتاح حساب نزد کارگزار جهت فروش اوراق چه کنم؟
 غیرحضوری:
بخش اجرایی اسناد خزانه ی کارگزاری بانک سامان جهت تسهیل عملیات افتتاح حساب پیمانکاران، اقدام به راه اندازی طرح افتتاح حساب غیرحضوری پیمانکاران در سراسر کشور نموده است. در این طرح کافیست جهت ثبت نام با خط اختصاصی 02188795358 تماس حاصل نموده و درخواست ارسال فرم افتتاح حساب نمایید. کارشناسان ما بلافاصله نسبت به ارسال فرم­های افتتاح حساب به آدرس اعلامی شما ازطریق پست، ارسال فایل و ... اقدام می نمایند.
پس از دریافت فرمهای ارسالی شما می بایست نسبت به تکمیل آنها اقدام و به همراه مدارک اعلامی در برگه راهنما، به آدرس خیابان آفریقا، پایین تر از جهان کودک، نبش کوچه 25، ساختمان شماره 29، طبقه سوم، واحد e3 ، واحد توسعه و بازاریابی کارگزاری بانک سامان ارسال نمایید.
کارشناسان ما پس از دریافت مدارک ارسالی و اطمینان از عدم نقص در مدارک ، نسبت به افتتاح حساب و انجام عملیات تعیین کارگزار ناظر برای اوراق شما اقدام نموده و نام کاربری و رمز عبور دسترسی به سیستم معاملاتی برای شما ارسال می گردد.
حالا شما می توانید به راحتی در ساعات معاملاتی نسبت به فروش اوراق خود در بازار بورس / فرابورس اقدام نمایید.

حضوری:
همچنین شما می توانید با مراجعه به هر یک از شعب کارگزاری بانک سامان نیز نسبت به افتتاح حساب اقدام نمایید، برای کسب اطلاعات بیشتر با خط مستقیم 02188795358 تماس حاصل فرمایید.


الف) مدارک مورد نیاز برای افتتاح حساب مشتریان حقیقی :

 1. کپی تمام صفحات شناسنامه
 2. کپی پشت و رو از کارت ملی
 3. شماره حساب بانکی و شماره شبای آن)کپی دفترچه حساب بانکی – صفحه اول )
 4. تکمیل فرم های ارسال شده از طریق کارگزاری شامل ( فرم مشخصات مشتریان حقیقی، فرم دریافت کد اینترنتی، فرم تغییر کارگزار ناظر، فرم تعهدنامه و فرم بیانیه ریسک)
ب) مدارک مورد نیاز برای افتتاح حساب مشتریان حقوقی:
 1. کپی کارت ملی و شناسنامه اعضای هیات مدیره
 2. تصویر روزنامه رسمی آگهی تآسیس
 3. تصویر روزنامه رسمی آگهی کلیه تغییرات
 4. تصویر اساسنامه شرکت
 1. شماره حساب بانکی و شماره شبای آن)کپی دفترچه حساب بانکی / دسته چک و یا پرینت حساب که در آن شماره شبا، شماره حساب و نام صاحب حساب درج شده باشد. )
 2. تکمیل فرم های ارسال شده از طریق کارگزاری شامل ( فرم مشخصات مشتریان حقوقی، فرم دریافت کد اینترنتی، فرم تغییر کارگزار ناظر، فرم تعهدنامه و فرم بیانیه ریسک)
 3. گواهی امضا صاحبان امضا مجاز بر اساس روزنامه رسمی از دفاتر اسناد رسمی ( برای مشتریانی که امکان حضور صاحبان امضا مجاز در محل شعب کارگزاری وجود ندارد.)
 4. اصل برگه سهم / اوراق


توجه : هر جایی که نیاز به امضا میباشد حتما مهر شرکت درج شده و صاحبان امضای محاز بر اساس روزنامه رسمی امضا نمایند.
بعد از تکمیل فرم های لازم و ارسال مدارک، نام کاربری و رمز عبور معاملات اینترنتی ( آفلاین) و یا معاملات برخط ( آنلاین)  به ایمیلی که در فرم ها قید شده است فرستاده می شود. سپس به منظور خرید یا فروش اوراق و یا سهام خود با مراجعه به سامانه معاملات اینترنتی و یا سامانه معاملات برخط کارگزاری بانک سامان و استفاده از کد کاربری و رمز عبور اقدام به ارسال سفارش فروش می نمائید.

برای فروش نیاز به مشاوره و راهنمایی دارم ، چه کنم ؟
در صورت نیاز به مشاوره یا سوال در خصوص کلیه اوراق منتشر شده خط مستقیم 02188795358 واحد توسعه و بازاریابی کارگزاری بانک سامان همواره پاسخگوی شما خواهد بود، شما می توانید همه روزه در ساعات اداری ( 8 الی 16 ) به جز پنج شنبه ها و ایام تعطیل با این شماره تماس بگیرید.
ضمنا به منظور افزایش رضایتمندی مشتریان شما می توانید در خارج از این ساعات به شماره واتساپ یا تلگرام  09218269313 پیام ارسال نمایید.
 


 


 

خلاصه فرآیند تعیین، تخصیص، فروش و نگه داری تا سررسید اسناد خزانه 

 


 
مرحله اول: وزارت امور اقتصادي و دارايي به نمايندگي از دولت، انتشار اسناد خزانه اسلامي را از محل رديف بودجه اختصاص يافته، به دستگاه های اجرایی اعلام می کند
مرحله دوم : دستگاههای اجرایی پیمانکاران واجد شرایط و دریافت کننده اوراق خزانه را احراز هویت کرده و به وزارت اقتصاد اعلام می نمایند
مرحله سومدستگاههای اجرایی انتشار اسناد را به پیمانکاران اعلام کرده و ازآن ها مدارک احراز هویت و اطلاعات لازم درخواست می نمایند.
مرحله چهارم:  پیمانکاران با مراجعه حضوری یا غیر حضوری به یکی از کارگزاری های عضو فرابورس ایران مراجعه کرده و اقدام به دریافت  تاییدیه کد بورسی می نمایند.
مرحله پنجم:  کارگزاری با دریافت مدارک پیمانکاران طی یک الی دو روز کاری برای مشتریان حقیقی و طی چهار تا هفت روز کاری برای مشتریان حقوقی اقدام به دریافت کد بورسی می نماید.
مرحله ششم: پیمانکاران مدارک و اطلاعات لازم را به دستگاه های اجرایی ارسال می نمایند.
مرحله هفتم:  دستگاههای اجرایی اطلاعات مربوط به مبلغ تخصیص اسناد و اطلاعات پیمانکاران را به شرکت فرابورس ارسال می نمایند.
مرحله هشتم: شرکت فرابورس اطلاعات دریافت شده را به شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار ارسال مینماید.
مرحله نهم: شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه اسناد خزانه را به کدبورسی پیمانکاران تخصیص داده و لیست تخصیص را به همراه برگه اوراق به دستگاه های اجرایی تحویل میدهد.
مرحله دهم: دستگاههای اجرایی برگه اسناد خزانه را به پیمانکاران تحویل می دهند، پیمانکاران بعد از تحویل اسناد یا اسناد را تا سررسید نگه داری می کنند یا قبل از سررسید ازطریق بازار سرمایه به فروش میرسانند.
مرحله یازدهم:  در صورت نگهداری اسناد تا روز سررسید و عدم فروش آن ها، مبلغ اسمی اسناد در روز سررسید توسط شرکت سپرده گذاری مرکزی به حساب بانکی آنها ( که در برگه اوراق ذکر شده است.) واریز می شود.
مرحله دوازدهم: پیمانکاران در صورتی که تصمیم به فروش اسناد خزانه قبل ازسررسید داشته باشد باید این کار را از طریق بازار فرابورس انجام دهند.
مرحله سیزدهم: پیمانکاران برای فروش اسناد خود باید به شرکت کارگزاری عضو فرابورس مراجعه کرده و با تکمیل مدارک و اطلاعات لازم اقدامبه افتتاح حساب کاربری و سپس فروش اسناد خزانه خود نماید.
مرحله چهاردهم: کارگزاری ذکر شده بعد از فروش اسناد از طریق بازار فرابورس مبلغ ماحصل از فروش اسناد را بعد از یک روز کاری به حساب پیمانکار واریز می نماید.
 

سئوالات متداول :

 1. آیا خرید و فروش اوراق ( صکوک / اسناد خزانه ) در بورس شامل مالیات می شود ؟

خیر – خرید و فروش اوراق در بورس معاف از مالیات است .
 
 1. اگر قصد فروش اوراق را نداشته باشیم و بخواهیم در سررسید اصل مبلغ اوراق را دریافت کنیم کارخاصی  باید انجام دهیم  ؟

خیر – اما جهت اطمینان اطلاعات روی برگه سهم خود را ( مثل کد بورسی، شناسه ی ملی، شماره ثبت ، شماره حساب و... ) چک نمایید که اطلاعات صحیح باشند، در غیر اینصورت برای اصلاح اطلاعات، کافیست از طریق خط مستقیم 02188795358 با ما تماس بگیرید تا به صورت کاملا رایگان نسبت به اصلاح برگه سهم شما اقدام کنیم. پس از اصلاح اطلاعات برگه اوراق ، مبلغ اسمی مندرج روی برگه اوراق در روز سررسید به حساب دارنده اوراق واریز خواهد شد.
 
 1. اوراق در کد بورسی من سپرده شده اما کد بورسی من ممنوع المعامله است ، چه کنم؟

گاها به دلایلی از جمله عدم انجام معامله در بورس به مدت طولانی پس از اخذ کد بورسی، دعوای حقوقی و ... کد معاملاتی شرکت / شخص مسدود شده و امکان فروش اوراق تخصیص شده به وی وجود ندارد. در این موارد شما می بایست با استعلام نوع مسدودی از کارگزار خود ( تماس با خط مستقیم 02188795358 ) نوع مسدودی کد بورسی خود را استعلام نموده و با انجام مراحل قانونی نسبت به رفع مسدودی اقدام نمایید.
شایعترین نوع مسدودی به علت عدم انجام معامله در بورس به مدت طولانی پس از اخذ کد بورسی است که با تکمیل فرم مربوطه از سوی صاحبان امضای مجاز یا شخص دارنده ی اوراق و مراجعه به شرکت سپرده گذاری در مدت زمان کوتاهی کد بورسی رفع مسدودی شده و اوراق قابل فروش می شوند.
 
 1. در روز سررسید پول به حسابم واریز نشده است چه کنم ؟

به جز در برخی موارد ( از جمله تعطیلات رسمی و حوادث غیر مترقبه ) که ممکن است موجب تأخیر یک یا دو روزه در واریز پول به حساب پیمانکار شود ، در سایر موارد عدم واریز وجه اوراق در سررسید به معنای آن است که :
 1. ارقام شماره حساب / شماره شبا اشتباه است .
 2. حساب بانکی به هرعلتی مسدود شده است .
 3. اطلاعات شماره حساب با مالک اوراق ( شخص حقیقی یا  حقوقی ) مطابقت ندارد . به عنوان مثال اوراق به نام شخص حقوقی صادر شده ولی شماره حساب به نام شخص حقیقی است . ( حتی اگر مالک ،مدیرعامل و.. همان شرکت باشد .)
در این صورت همانطور که در بخش قبل اشاره شد کافیست از طریق خط مستقیم 02188795358 با ما تماس بگیرید تا به صورت کاملا رایگان نسبت به اصلاح برگه سهم شما اقدام کنیم، پس از اصلاح اطلاعات و یا اعلام شماره حساب جدید،  مبلغ معمولاً ظرف چند روز بعد به حساب پیمانکار واریز می­گردد . ( البته در صورتی که حساب بانکی مسدود باشد می بایست مسدودی حساب توسط پیمانکار رفع گردد. )
 
 1. اوراقی دارم که در بازار بورس /فرابورس پذیرش و عرضه نشده اند، چه کنم ؟

گاها در برخی موارد اوراق اسناد خزانه یا صکوک در همان ابتدای انتشار در بازار بورس پذیرش نمی شوند و از طریق بانک عامل به مشتریان تحویل می­گردند، در این موارد پیمانکاران عموما برای فروش اوراق به بازارهای خارج از بورس روی آورده و نسبت به فروش اوراق خود با تنزیل های بسیار بالا اقدام می نمایند.
اما راهکارهای جایگزینی برای استفاده ی بهینه تر از این اوراق وجود دارد، برای مشاوره و راهنمایی در خصوص این روشها ، با خط مستقیم 02188795358 تماس بگیرید.
 
 1. توثيق اسناد خزانه اسلامی  به چه نحو است؟

اسناد خزانه اسلامي، از قابلیت توثیق برخوردار بوده و دارندگان اين اسناد مي‌توانند آن را به نفع هريك از بانك‌ها، مؤسسات مالي معتبر يا سازمان‌ها و نهادهاي دولتي به وثیقه بگذارند. توثیق اوراق بهادار به صورت متمركز و توسط شركت سپرده‌گذاري مركزي اوراق بهادار و تسويه وجوه انجام می شود . شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص توثیق اوراق به لینک ذیل مراجعه نمایید.
http://www.csdiran.com/Wagecalc
 
 1. نحوه قیمت گذاری و تعیین نرخ بازدهی اسناد خزانه  چگونه است؟

همانطور که عنوان شد اسناد خزانه اسلامي بدون سود بوده و هیچ‌گونه پرداخت میان‌دوره‌‌ای تحت عنوان سود نخواهند داشت و سرمایه‌گذاران از مابه‌التفاوت قیمت خرید اوراق و ارزش اسمی دریافتی آن در سررسید، منتفع خواهند شد.
قيمت اين اوراق با در نظر گرفتن دو عامل نرخ سود مورد انتظار بازار و مدت زمان تا سررسيد اوراق تعيين مي‌شود. براي مثال قيمت اوراق، در شرايطي كه 182 روز تا سررسيد باقي مانده ونرخ بازده مورد انتظار بازار 21 در صد است، به روش زير محاسبه مي‌شود:
 
 
 

 
سود مورد انتظار بازار: معیاری است که بر اساس نرخ سود بانکی و یا سایر بازارهای سرمایه گذاری کم ریسک تعیین می شود.  به عبارت بهتر سرمایه گذار اوراق خزانه که عموما به علت ریسک کم بودن این اوراق به دنبال خرید آن هستند ، همواره این اوراق را با سایر بازارهای کم ریسک برای سرمایه گذاری مقایسه می نمایند و در نتیجه در صورتی که در سایر بازارهای کم ریسک شاهد افزایش سودآوری باشیم ، سرمایه گذاری با خرید اوراق به قیمت پایینتر سود ناشی از سرمایه گذاری خود را با سود بازارر مشابه کم ریسک تعدیل می نماید.

 
بنابراين هرچه به سررسيد نزديك مي‌شويم، قيمت اسناد خزانه اسلامي به قيمت اسمي آن نزديكتر مي‌شود. علاوه بر این، با افزايش نرخ بازده مورد انتظار بازار، قيمت بازاري اسناد خزانه اسلامي كاهش خواهد يافت
 

تعیین نرخ بازدهی اسناد خزانه اسلامی :

نرخ بازده اسناد خزانه به صورت روزشمار و به شکل زیر محاسبه مي‌شود :
 
 
 


 
 1. نحوه قیمت گذاری و تعیین نرخ بازدهی اوراق صکوک چگونه است ؟

تفاوت محاسبات تعیین نرخ بازدهی اوراق صکوک با اوراق اسناد خزانه در اضافه شودن مبالغ سودهای دوره ای در اوراق صکوک است. شما می توانید با مطالعه ی لینکهای ذیل اطلاعات کامل در این خصوص کسب نمایید.
فایل های کاربردی محاسبه سود
محاسبه نرخ موثر بازده تا سررسید(YTM) و نرخ موثر بازده تا بازخرید(YTC)
سوالات متداول و مثال های آموزشی به منظور معرفی و مقایسه YTM و YTC
 
 
 1. ضمانت پرداخت  در سررسید چیست؟

ضامن اين اوراق، وزارت امور اقتصادی ودارايي بوده و خزانه‌داري كل كشور بازپرداخت اين اوراق در سررسيد را در زمره ديون ممتاز دولت در نظر مي‌گيرد به نحوي كه پرداخت مبلغ اسمي اسناد خزانه اسلامي درسررسيد، هم‌رديف با پرداخت حقوق كاركنان دولت بوده و با همان درجه اهميت و اضطرار صورت مي‌گيرد. خزانه‌داري كل كشور نيز موظف است پرداخت مبلغ اسمي اسناد خزانه اسلامي را در سررسيد اوراق تعهد كند. اين تعهدنامه به امضاي وزير امور اقتصادي ودارايي رسيده است از اين رو اسناد خزانه اسلامي ريسك نكول نخواهند داشت.
 
 1. به طور خلاصه انتشار اوراق و قابل معامله شدن آن در بورس به چه شکل است  ؟

به طور کلی اوراق پس از تصویب هیئت وزیران و تأیید سازمان برنامه و بودجه بر اساس هزینه ها و اطلاعات پیمانکاران اعلامی از سوی دستگاه های اجرایی از مبادی مختلف منتشر می شوند .
در مرحله بعد اطلاعات پیمانکاران ( کدبورسی ، حساب بانکی ، مبلغ تخصیصی ) به شرکت سپرده گذاری جهت تخصیص مبالغ به کدبورسی پیمانکاران اعلام می شود. سپس اوراق با اطلاع رسانی قبلی  در بازار بورس /فرابورس پذیرش شده و دارای نماد شده و در روز دیگری با اطلاع رسانی قبلی عرضه و قابل معامله می شوند.
 
 1. بازه ی زمانی قابل معامله بودن اوراق چه بازه ای است؟

 
بازه ی زمانی قابل معامله بودن اوراق از روز عرضه اوراق تا چند روز قبل از سررسید اوراق است. به طور دقیق تر اوراق پس از آنکه  اصطلاحا در بازار پذیرش شده و قابل معامله می شوند ، ظرف مدت کوتاهی با اطلاع رسانی قبلی در بازار اصطلاحاا عرضه شده و قابل معامله می شوند و در نهایت معمولا یک هفته تا ده روز کاری قبل از سررسید معاملات اوراق مذکور در بازار بورس / فرابورس متوقف شده و در نهایت در روز سررسید اصل مبلغ اسمی مندرج بر روی اوراق به حساب اخرین دارنده ی اوراق مذکور واریز می گردد.
 
 
 
 

مستندات کاربردی

 
دستورالعمل عرضه اسناد خزانه
 
سوالات متداول اسناد خزانه اسلامی
 
راهنمای نرم افزار معاملات اینترنتی ( آفلاین(
https://samanbourse.com/blog/2017/05/RME

 
راهنمای نرم افزار  معاملات برخط ( آنلاین(
https://samanbourse.com/blog/2016/12/tonline 

 
راهنمای نرم افزار معاملات برخط پیشرفته ( آنلاین سامان پیشتاز(
https://samanbourse.com/blog/2016/12/RAS  

 
 
با تشکر واحد توسعه و بازاریابی کارگزاری بانک سامان
بخش اجرایی اسناد خزانه اسلامی
خط مستقیم : 02188795358