در حال بارگذاری

درس پنجم آتی سکه

دوشنبه 13 دی 1395 آموزش معاملات آتی سکه 2694 بازدید

موضوع : استراتژی_معاملاتی_آتی_سكه (اختيارمعامله )

 


بخش اول

استراتژی 1     

 این استراتژی با اخذ یک موقعیت فروش در اختیار معامله خرید(کال آپشن) و اخذ موقعیت خرید در قرارداد آتی در همان سررسید شکل می گیرد.
قیمت کال آپشن با قیمت اعمال ١١٠٠ در حال حاضر حدود ٥٢ هزار تومان است. پس با اخذ موقعیت فروش در این نماد به ازای هر سکه مبلغ ٥٢ هزارتومان به حساب شما واریز می شود یعنی در نهایت شما سکه به قیمت ١١٥٢ را فروخته اید(١١٠٠ قیمت اعمال و ٥٢ هم بابت موقعیت فروش کال آپشن دریافت کرده اید) حال برای پوشش این کال آپشن در قرارداد آتی سررسید دی ماه یک موقعیت خرید مثلا به قیمت ١١٤٤ (قيمت كنونى تابلو آتى در روز چهارشنبه) اخذ می کنید. پس در صورت افزایش قیمت سکه در سررسید، شما به دلیل پوشش دادن موقعیت فروش کال آپشن خود در قرارداد آتی دی ماه  نه تنها ضرری متوجه شما نخواهد شد، بلکه ٨ هزار تومان به ازای هر سکه سود خواهید کرد( اختلاف ١١٥٢ قیمت فروش شما و ١١٤٤ قیمت خرید شما). در صورت کاهش قیمت سکه تا ١١٠٠ نیز شما باز هم به همان میزان ٨ هزار تومان سود خواهید کرد. در این استراتژی تنها در حالتی متضرر خواهید شد که قیمت سکه در سررسید کمتر ١٠٩٢ باشد. زیرا در این حالت شما در قرارداد آتی موقعیت خرید به قیمت ١١٤٤ دارید و در صورتی که قیمت سکه در سررسید همان ١٠٩٢ باشد شما به ازای هر سکه ٥٢ هزار تومان متضرر می شويد ولی این مبلغ را بواسطه فروش کال آپشن دریافت کرده اید. (در نظر داشته باشید در صورتی که قیمت سکه در سررسید ١٠٩٢ باشد کال آپشن ١١٠٠ اعمال نمی شود) ولی اگر قیمت کمتر از ١٠٩٢ شود، شما متوجه ضرر خواهید شد.
در نتیجه این استرازی برای کسانی مناسب است که پیش بینی می کنند قیمت نقدى سکه در سررسید دی ماه بالاتر از ١٠٩٢ خواهد بود. در مثال فوق قمیت اعمال ١١٠٠ در نظر گرفته شد ولی این استراتژی برای تمامی قیمتهای اعمال موجود روی تابلو قابل انجام است و سود و میزان ریسک هر کدام به راحتی قابل محاسبه و مقایسه است.


                                                          تصویر استراتژی شماره یک


بخش دوم

 

استراتژی 2

 برای  زمانی مناسب است که   شما  بازار  را نزولی پیش بینی میکنید و  موقعیت فروش در آتی سکه اخد میشود  و با خرید اختیار خرید  میخواهید زیانتان را  محدود کنید (عكس پايين)

                                                          
                                                            تصویر استراتژی شماره یک


بخش سوم

استراتژی 3  

در این استراتژی در نماد با قیمت اعمال ١١٠٠ موقعیت فروش اخذ می شود و برای پوشش آن در نماد با قیمت اعمال ١١٥٠ موقعیت خرید اخذ  خواهد شد. به دلیل اینکه نماد ١١٠٠ در سود است و نماد ١١٥٠ در زیان، پس قیمت آن بیشتر از قیمت نماد ١١٥٠ است. (همانطور که در تابلوی معاملاتی اختیار مشاهده می شود قیمت نماد ١١٠٠ حدود ٥٢ هزار تومان است و قمیت نماد ١١٥٠ حدود ١٠ هزارتومان)
با اینکار خالص ٤٢ هزار تومان به حساب شما واریز می شود(١٠٠٠٠-٥٢٠٠٠).
در صورت افزایش قیمت سكه به بيش از ١١٥٠ در تاریخ اعمال، زيان شما ٥٠ هزار تومان خواهد بود(اعمال شدن هر دو قرارداد و پرداخت اختلاف بین ١١٠٠ و ١١٥٠). ولى با توجه به واریز شدن ٤٢ هزار تومان به حساب عملیاتی شما در پایان امروز، درواقع حداکثر ضرر شما ٨ هزار تومان خواهد بود(نه ٥٠ هزار تومان)
در صورت کاهش قیمت سکه در تاریخ اعمال به کمتر از ١١٠٠، هيچكدام از اختيارها اعمال نخواهد شد و  سود شما ٤٢ هزار تومان خواهد بود.
در صورتى كه قيمت سكه در تاريخ اعمال بين ١١٠٠ و ١١٥٠ باشد، ممكن است هر مبلغى بين حداكثر زيان تا ٨ هزار تومان و حداكثر سود تا ٤٢ هزار تومان را داشته باشد.
 
 

تصوير استراتژي شماره ٣ :   این  استراتژی  برای  مواقعی مناسب می باشد که انتظار  افزایش قیمت ها رو بیشتر  از قیمت اعمال بالاتر  نداشته باشیم.
 


بخش چهارم

 

استراتژی 4

 

                                                استراتژی 4  برعکس  استراتژی 3  می باشد

 


بخش پنجم


استراتژی 5

در این استراتژی شما  دو  عدد  اختیار خرید  میخرید،بکی بر روی  قیمت اعمال بیشترین و یکی بر روی قیمت اعمال کمترین،؛و بعد دو  عدد  اختیار خرید  بر روی قیمت اعمال مابین کمترین و بیشترین میفروشید؛این استراتژی برای زمانی مناسب است که شما قیمت را  استیبل و ثابت بر روی قیمت  اعمال وسطی پیش بینی میکنید. (عكس پايين)

                                                        تصوير استراتژي شماره ٥

جهت ثبت نام در دوره های آموزشی کارگزاری بانک سامان با شماره  ذیل تماس حاصل فرمایید :
دفتر تهران- 021-88795358 

شما مي توانيد برنامه دوره هاي آموزشي و سرفصل کلاسها را در آدرس زير مشاهده نماييد:
http://club.samanbourse.com/blog/2016/12/---classregistration

 
 
برگرفته از: http://telegram.me/boursamooz