در حال بارگذاری

آنچه لازم است بدانیم

چهارشنبه 25 اسفند 1395 آموزش عمومی بورس 758 بازدید
 

اصطلاحات مالي كه براي بررسي بنيادي يك سهم مورد نياز هست.

 

:موجودی نقد و بانک

این حساب که شامل موجودی نقد نزد بانک ها ، موجودی نقد نزد صندوق ، موجودی نقد نزد تنخواه گردان ، اسناد و اوراق بهادار نزد صندوق ، وجوه در راه ، موجودی واریزی نامه های ارزی و مسکوکات می باشد ، در واقع وجوه نقدی است که در جریان فعالیت های جاری به صورت روزمره مورد استفاده قرار میگیرد و قرار نیست به صورت ثابت و راکد باقی بماند .
 

:استهلاک انباشته

این حساب شامل استهلاک انباشته ساختمان ، تاسیسات ، ماشین آلات و تجهیزات ، ابزار آلات ، وسایل نقلیه ، اثاثیه و منصوبات ، قالب ها ، لوازم آزمایشگاهی و دارایی های سرمایه ای موجود در انبار می باشد . که در واقع مجموع مبالغ استهلاک دارایی های ثابت مشهود استهلاک پذیر است که از زمان تحصیل آن به حساب هزینه استهلاک منظور شده است

:ذخیره مالیات

این حساب شامل ذخیره مالیات بردرآمد شرکت میباشد که به صورت قابل اتکایی برآورد شده است و در واقع جزو تعهدات شرکت محسوب میشود

:اندوخته قانونی
این حساب شامل اندوخته قانونی می باشد که طبق ماده 238 قانونق تجارت بایستی الزاما هرساله یک بیستم سود خالص
شرکت پس از کسر زیان های وارده در سال های قبل را به عنوان اندوخته قانونی کنار بگذاریم ، تا زمانی که به یک دهم سرمایه شرکت برسد و از آن پس از احتساب اندوخته قانونی اختیاری است .
 

:سایر درآمدهای عملیاتی

این حساب شامل فروش ضایعات عادی ، سود حاصل از فروش مواد اولیه و سود ناشی از تسعیر دارایی ها و بدهی های عملیاتی می باشد که در واقع افزایش حقوق صاحبان سهام ناشی از فعالیت های اصلی و مستمر واحد تجاری است .

:سایر درآمدهای غیرعملیاتی

این حساب شامل سود حاصل از فروش دارایی ها ، سود حاصل از سرمایه گذاری ، سود ناشی از فروش سرمایه گذاری ، سود ناشی از تسعیر دارایی ها و بدهی های غیر عملیاتی و سایر درآمدهای غیرعملیاتی می باشد که نتیجه فعالیت های عادی است که به صورت غیر مستمر رخ می دهد .

:هزینه های عملیاتی

این حساب شامل هزینه های تعمیر و نگهداری دارایی های غیر تولیدی ، هزینه سوخت وسایل نقلیه ، هزینه استهلاک عمومی بخش های غیر تولیدی ، هزینه بیمه دارایی های ثابت غیر تولیدی ، هزینه بیمه موجودی ها ، هزینه ملزومات ، هزینه پست ، هزینه اجاره ، هزینه استهلاک دارایی های غیر تولیدی ، هزینه مواد مصرفی آزمایشگاهی ، هزینه های اداری و تشکیلاتی و هزینه های توزیع و فروش می باشد .
که در واقع هزینه های مربوط به فعالیت عادی و مستمر شرکت است . این هزینه های براساس کارکرد هزینه ها در شرکت و در مواردی که ممکن نباشد بر اساس ماهیت هزینه ها طبقه بندی میشود . هزینه های توزیع و فروش کوشش های مرتبط با فروش کالا ، محصولات یا ارائه خدمات است . از طرفی هزینه های اداری و تشکیلاتی کوشش های مرتبط با اداره ی شرکت است .

:سایر هزینه های عملیاتی

این حساب شامل خالص زیان ضایعات غیرعادی تولید ، زیان ناشی از کاهش ارزش موجودی ها ، خالص کسری و اضافی انبار ، هزینه های جذب نشده در تولید و زیان ناشی از تسعیر دارایی های و بدهای ارزی عملیاتی می باشد .
 

:هزینه های مالی

این حساب شامل هزینه سود وام های دریافتی ، هزینه کارمزد وام ها ، هزینه تمبر و سفته ، هزینه جریمه دیر کرد وام ها و هزینه های متفرقه مالی می باشد که در واقع هزینه ای است که به منظور تامین وجوه نقد لازم پرداخت می شود .
 
 
جهت ثبت نام در دوره های آموزشی کارگزاری بانک سامان با شماره  ذیل تماس حاصل فرمایید :
دفتر تهران- 021-88795358 

شما مي توانيد برنامه دوره هاي آموزشي و سرفصل کلاسها را در آدرس زير مشاهده نماييد:
http://club.samanbourse.com/blog/2016/12/---classregistration

 
برگرفته از: http://telegram.me/boursamooz