در حال بارگذاری

شاخص های مورد توجه معامله گران سهام_ قسمت 6

سه شنبه 4 اردیبهشت 1397 آموزش عمومی بورس 940 بازدید

شاخص تولید ناخالص داخلی

 شاخص تولید ناخالص داخلی (Gross Domestic Product – GDP) در آخرین روز هر فصل و در ساعت 8:30  صبح منتشر مي شود و ارزش پولی کالاها و خدمات تولید شده در یک کشور را در یک دوره زمانی خاص نشان مي دهد. این شاخص شامل مصرف خانوارها، خریدهای دولت، سرمايه گذاری ها و خالص صادرات و واردات است و مي توان گفت که شاخص تولید ناخالص داخلی بزرگترین شاخص نشانگر سلامت یک اقتصاد است و اگر چه روال معمول، محاسبه سالانه آن است اما گاهي اوقات به صورت فصلی نیز محاسبه و گزارش مي شود.
محاسبه این شاخص به دو صورت اتفاق مي افتد:
1_ محاسبه با قيمت های واقعی هر دوره که در این صورت افزایش قيمت ها باعث انحراف محاسبات مي شود به عبارت دیگر در صورتی که قيمت ها افزایش پیدا کرده باشند تولید ناخالص ملی هم افزایش مي یابد در حالی که همه افزایش آن به الزام از بابت افزایش تولیدات کالا و خدمات نیست، بلکه بخشی از بابت افزایش قيمت ها است.
2_ محاسبه با قيمت های ثابت به صورتی که ایراد ذکر شده در مورد اول را بر طرف کرده و تغییرات قیمتی را از قیمت اصلی و اولیه پاک کرده و محاسبات لازم را انجام مي دهد. در این صورت GDP در حقيقت وقتی افزایش می یابد که مقدار تولید کالا و خدمات افزایش یافته باشد و تولید ناخالص واقعی به دست آيد نه تولید ناخالص داخلی اسمی. تولید ناخالص داخلی

گزارش هاي مربوط به GDP مي توانند بازارها را تکان دهند اگر نرخ رشد GDP که نشانگر نرخ رشد اقتصادی است در حد انتظار نبوده و پایین تر از آن باشد قیمت سهام شرکت هر چند به صورت موقت با افت مواجه خواهند شد. به طور سنتی باور سرمايه گذاران از اقتصاد آمریکا نرخ رشدی بین 2.5 تا 3 درصد در سال است و هر اتفاقی خلاف آنها بازارها را تکان خواهد داد.
اگر چه این شاخص برای نشان دادن رشد و یا عدم رشد یک اقتصاد شاخص مهمی است اما از نقاط ضعف آن مي توان به دیربه دیر منتشر شدن آن اشاره کرد و بر خلاف اکثر شاخص های اقتصادی که ماه به ماه منتشر مي شود این شاخص به صورت فصلی منتشر مي شود.جهت ثبت نام در دوره های آموزشی کارگزاری بانک سامان با شماره  ذیل تماس حاصل فرمایید:
دفتر تهران- 021-88795358 
 

شما مي توانيد برنامه دوره هاي آموزشي و سرفصل کلاسها را در آدرس زير مشاهده نماييد:
http://club.samanbourse.com/blog/2016/12/---classregistration