در حال بارگذاری

راهنمای ثبت نام در سامانه سجام

شنبه 16 تیر 1397 آموزش عمومی بورس 6053 بازدید

در این پست علاوه بر آموزش نحوه ی ثبت نام در سامانه سجام به برخی از سئوالات متداول در خصوص این سامانه که ممکن است برای کاربران محترم مفید باشد قرارداده شده است .
 

سجام چیست ؟

سجام یعنی سیستم جامع اطلاعات مردمی

کلیه فعالان بازار سرمایه کشور (بازار اوراق بهادارو بورس‌های کالا) اعم از اشخاص حقیقی و حقوقی، ایرانی و خارجی مکلف هستند ظرف 6 ماه از تاریخ صدور این اطلاعیه با مراجعه به نشانی :

 

https://dara.csdiran.com/Sejam


و با ورود اطلاعات خواسته شده نسبت به ثبت نام در این سامانه اقدام کنند.
ثبت نام در این سامانه جایگزین ارائه تمامی مدارک و اطلاعات ضروری خواهد بود که اشخاص موظفند هنگام دریافت خدمات نسبت به ارائه آنها اقدام نمایند.
ثبت نام در "سجام" یکبار برای همیشه و یکبار برای کلیه ارکان بازار از جمله تشکلهای خود انتظام ، نهادهای مالی، خریداران واحدهای صندوقهای سرمایه گذاری و ناشرانی خواهد بود که در بازار سرمایه اقدام به ارائه خدمات می کنند.
ثبت نام کنندگان پس از احراز هویّت، از ارائــه اطلاعات مجدد و مکرر در بازار سرمایه بی نیاز بوده و با یکبار ثبت نام به کلیه خدمات بازار سرمایه ایران دسترسی خواهند داشت . نظر به اهمیّت و ضرورت ثبت نام در این سامانه موارد زیر به استحضار کلیه سرمایه گذاران و فعالان می رسد ؛

  • پس از گذشت 6 ماه تقویمی از تاریخ صدور این اطلاعیّه هیچ شخص حقیقـی و حقـوقـی نمی تواند بدون ثبت نام در این سامانه، در بازار سرمایه خدماتی از قبیل خرید و فروش اوراق بهادار و صدور و ابطال واحدهای صندوقهای سرمایه گذاری و ... را دریافت نمایند .

  • از تاریخ صدور این اطلاعیّه ارائه کلیه خدمات به اشخاص حقیقی و حقوقی جدید در بازار سرمایه از جمله صدور کد معاملاتی در کلیه بورس ها، صدور واحدهای صندوق های سرمایه گذاری، صدور کد سبدگردانی و ... صرفاً پس از ثبت نام در این سامانه امکان پذیر خواهد بود .

  • نحوۀ مراجعه به دفاتر پیشخوان منتخب جهت احراز هویت ظرف یکماه آینده از طریق صدور اطلاعیّه و ارسال پیامک به استحضار ثبت نام کنندگان خواهد رسید.


صفحه راهنمای سامانه جامع اطلاعات مردمی ( سجام )


 

راهنمای مراجعه و تکمیل اطلاعات در سامانه سجام


 

  • اگر تاپیش از ثبت نام نکرده اید :  روی دکمه ی ثبت نام  اولیه کلیک کنید .



پس از دریافت کد تأیید ارسالی به موبایل خود کد را در قسمت مربوط وارد نمایید و کادر « کد امنیتی » را تکمیل فرمایید و درآخرد کلید تأیید را فشار دهید .



در این قسمت می بایست نوع مشتری  ( حقیقی / حقوقی ) انتخاب نمایید و سایر فیلد ها را تکمیل نمایید سپس کلید « ذخیره  » را فشار دهید .



در صفحه بعد اصالت یا نمایندگی شخص ثبت نام کننده تعیین می گردد.


سپس در این صفحه می بایس کارمزد ایجاد کد سهامداری و تخصیص اتومایک دارایی که مبلغ 10 هزار تومان می باشد پرداخت گردد.



با فشار دادن کلید پرداخت در صفحه ی قبل به درگاه اینترنتی پرداخت بانک ملت هدایت خواهید شد که در این صفحه می توانید با تکمیل فرم ذیل اقدام به پرداخت کارمزد مربوط نمایید .


در این صفحه به صورت شکل زیر  فاکتور پرداخت کارمزد شما نمایش داده خواهد شد

فرم بعدی شامل اطلاعات شخصی مشتری یا نماینده ی قانونی وی می باشد .


در این فرم اطلاعات ارتباطی ( راه های ارتباط با مشتری ) می بایست ارایه گردد.



در این قسمت می بایست مشتری کدسهامداری شخصی خود را ( کد بورسی ) ارایه نماید .


این فرم مربوط به اطلاعات شغلی مشتری می باشد . در این قسمت مشتری می بایست اطلاعات محل کار و شغلی فعلی خود را تکمیل نماید .
و در صورت تغییر ( طی شش ماه آینده ) نصبت به اعمال تغییرات مربوط اقدام نماید .



مشتری می بایست اطلاعات مالی شخصی فعلی  خود را ( با در نظر گرفتن جانب صداقت )  در فرم ذیل تکمیل نماید .



در فرم زیر اطلاعات حساب های بانکی فعال مشتری می بایست وارد گردد .


حساب هایی که توسط هر مشتری ارایه می گردد می بایست حساب غیر مشترک و مختص خود شخص باشد و در صورت نیاز مشتری می تواند از طریق همین سامانه نصبت به تغییر یا جایگزینی شماره حساب دیگری اقدام نماید .


در این صفحه مشتری متعهد می گردد که اطلاعات ارایه شده در فرم های قبلی صحیح بوده و درصورت بروز هرگونه تغییر یا تصحیح از طریق همین سامانه نسبت به تصحیح آن اقدام خواهد نمود



صفحه پایانی شامل نمایش اطلاعات ثبت شده مشتری جهت ملاحظه و در صورت لزوم اصلاح می باشد .