در حال بارگذاری

گزارش ماهانه سامان بورس _ تیر 1395

پنج شنبه 4 آذر 1395 گزارش ماهانه بازار 519 بازدید
سمت و سوی بازار و عوامل تاثیرگذار در آن


سرمقاله
بازار سرمایه در تیرماه سال جاری با روندی افزایشی از محدوده 72800 به محدوده 74510 واحد رسید. ای در حالی است که شاخص کل در چهار ماه ابتدای سال جاری روندی نزولی داشته و با ریزش 8.5  درصدی از 81200 واحد به ایستگاه 74510 واحدی رسیده است.
ادامه روند بازار تاپایان سال جاری را از دومنظر بایستی بررسی نمود:
1- از بعد مسایل اقتصادی
2- از بعد مسایل سیاسی
از منظر پارامتر های اقتصادی تقریبا تمامی عوامل به نفع بازار در حرکت است. قیمت های جهانی در این چند ماه اخیر روندی روبه رشد داشته اند و در حال حاضر بالاتر از بودجه شرکت ها هستند. این بدین معنی است که می بایست در انتظار گزارشات مثبتی از شرکت های مرتبط با قیمت های جهانی ( کامادیتی محورها) بود. قیمت نفت نیز مدتی است در محدوده 45 تا 50 دلار در نوسان است و بنظر میرسد این قیمت برای نفت در کوتاه مدت محدوده ای تعادلی می باشد. این درحالیست که بودجه شرکت های پالایشی اکثرا با قیمت نفت 30 تا 35 دلار پیش بینی شده است.
در اقتصاد داخلی هم نرخ سود بانکی در تبعیت از نرخ تورم، هرچند به آرامی روندی نزولی را طی می کند و در حال حاضر نرخ مصوب شورای پول و اعتبار برای سپرده ها به 15 درصد رسیده است. علاوه بر آن انتشار اوراق با درآمد ثابت توسط دولت به منظور پرداخت بدهی ها به پیمانکاران و بانک ها نیز یکی دیگر از محرک ها برای شکستن قفل نقدینگی فعلی و به جریان افتادن سرمایه در گردش در اقتصاد می باشد. همچنین اخیرا زمزمه هایی از تسهیلات بلند مدت در بخش مسکن به گوش می رسد که نشان از تغییر رویکرد انقباضی دولت است که در مجموع به نظر می رسد دولت در تلاش است وضعیت اقتصاد را از رکود فعلی خارج و رونق را در بخش های مختلف تزریق کند.
اما از منظر مسایل سیاسی در پی کند شدن روند اجرای برجام و بهانه تراشی طرف مقابل و  تصویب لایحه منع فروش محصولات آمریکایی از جمله هواپیما به ایران؛ به نظر می رسد عدم اطمینان و بدبینی بین طرفین تشدید و این موضوع منجر به نگرانی هایی در سرمایه گذاران شده است.
عمده نگرانی ها در مورد عدم اطمینان بعد از انتخابات امریکاست که در نوامبر برگزار خواهد شد. ترس سرمایه گذاران در مورد پیروز شدن ترامپ در انتخابات و احتمال نقض یک طرفه برجام پیرو سخنرانی های انتخاباتی وی می باشد. نظر سنجی های اخیر نیز حاکی از نزدیک شدن رقابت بین کاندیداهای دموکرات و جمهوری خواه است.

متن كامل گزارش ماهانه بازار در تیر 95  را از لینک زیر دانلود کنید

دانلود فایل 1884 کیلو بایت