در حال بارگذاری

گزارش ماهانه سامان بورس _ شهریور 1395

پنج شنبه 4 آذر 1395 گزارش ماهانه بازار 628 بازدید
عوامل تاثیرگذار بر بازار بورس در نیمه دوم سال


سرمقاله
شاخص کل در نیمه اول سال جاری ، تحت تاثیر رشد سریع سه ماهه پایانی سال گذشته ، روندی فرسایشی و متمایل به منفی را پشت سر گذاشت و با افت حدود 6 درصدی از 81200 واحد به 76450 واحد رسید و روند قیمتی اکثر صنایع بزرگ و شاخصی بازار خنثی و یا منفی بود. این در حالی بود که قیمت های جهانی در برخی محصولات شیمیایی و فلزات روندی نسبتا صعودی نسبت به ابتدای سال جاری داشته اند.
در واقع نیمه اول سال متعلق به تک سهم های جامانده از رشد سه ماهه پایانی سال گذشته و صنایعی همچون گروه قند و شکر و گروه روی بود که از رشد قیمت های جهانی منتفع می شدند. به طوری که شاخص گروه قند و شکر رشدی بالغ بر  35درصد را تجربه کرد که ناشی از رشد قیمت جهانی شکر از محدوده زیر 300 دلار به حدود 500 دلار و همچنین احتمال تک نرخی شدن ارز در ماه های باقیمانده تا پایان سال بوده است. با توجه به اینکه حدود نیمی از تقاضای 2.5 میلیون تنی شکر کشور از طریق واردات تامین و با تخصیص ارز مبادله ای  تامین می شود لذا رشد قیمت های جهانی و همینطور رشد نرخ ارز مبادله ای و احتمال تک نرخی شدن آن در نرخی بالاتر از نرخ های کنونی ، بهای تمام شده واردات شکر را بالاتر برده که این امر قیمت بازار آزاد شکر را تحت تاثیر قرار داده و موجب فشار تقاضا برای شکر تولید داخل شده و فشار تولیدکنندگان داخلی بر دولت برای افزایش نرخ  را در پی خواهد داشت. همینطور گروه تولید کنندگان روی نیز رشدی قریب 50 درصد  در طی شش ماهه گذشته داشتند که این امر ناشی از رشد بالای 30 درصدی قیمت روی جهانی بوده است.
بازار در نیمه دوم سال جاری تحت تاثیر دو عامل مهم خواهد بود. یکی گزارشات شش ماهه شرکت ها که در ماه های مهر و آبان منتشر خواهد شد و دیگری انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در اواخر آبان ماه .
انتظار می رود که گزارشات شش ماهه صنایعی همچون گروه فلزات اساسی و گروه دارویی و برخی شرکت های گروه شیمیایی علی الخصوص متانولی ها و پلیمری ها ، نسبت به بودجه اعلامی ابتدای سال این شرکتها خوب خواهد بود(پوشش های بالای 60 درصد در شش ماهه). البته بایستی توجه داشت که این پوشش های خوب نسبت به بودجه بوده و لزوما منجر به رشد قیمتی سهام گروه مذکور با توجه به رشد چند وقت اخیر آنها نخواهد شد. در گروه خودرویی نیز به دلیل رشد فروش
 
خودروهای سواری در این مدت گزارشات شرکت هایی همچون ایران خودرو و سایپا که عمده تولیدات خودروهای سواری در این دو شرکت انجام می شود بهتر از سایر شرکت های گروه خواهد بود.

 
متن كامل گزارش ماهانه بازار در شهریور 95  را از لینک زیر دانلود کنید

دانلود فایل 1477 کیلو بایت