در حال بارگذاری

گزارش ماهانه سامان بورس _ آبان 1395

یکشنبه 26 دی 1395 گزارش ماهانه بازار 583 بازدید
شوک انتخاب ترامپ بر بازارها

بدون شک بیرون آمدن نام آقای ترامپ از صندوقهای رای در آمریکا ، یکی از شوک‌های بزرگ سال جاری بود، به نحوی که این موضوع موجب تلاطمات شدیدی در بازارهای جهانی شد.
به محض قطعی شدن نتیجه انتخابات ، طلا به شدت صعودی و کامادیتی ها (commodities)به صورت هیجانی ریزش نمودند اما تنها پس از گذشت چند ساعت از انتخاب وی به عنوان برنده انتخابات و بعد از سخنرانی رسمی وی،که لحنی ملایم و منطقی تر نسبت به قبل داشت، بازارهای جهانی از حالت ترس و وحشت خارج شده و روندها کاملا معکوس شد.
ترامپ سیاست های اقتصادی خود را در زمان تبلیغات کاملا متهورانه و تهاجمی عنوان نمود؛ افزایش تعرفه 45 درصدی برکالاهای چینی ، افزایش نرخ بهره و تمرکز براقتصاد داخلی از جمله سیاست‌های شاخص وی به شمار می آید.
این در حالی است که تحقق دو مورد اول به‌شدت بر بازارهای جهانی تاثیر منفی خواهد گذاشت، چراکه وضع تعرفه غیر عادی بر محصولات کشور چین - هرچند به‌نظر غیر عملی و غیرمنطقی می‌رسد- می‌تواند عکس العمل شدید چین را در اعمال نفوذ در بازار بدهی آمریکا از طریق فروش اوراق خزانه آمریکا بهمراه داشته باشد.
همانطور که می دانیم تراز تجاری چین با آمریکا حدود 300 میلیارد دلار مثبت است و افزایش تعرفه موجب کاهش صادرات چین شده و از آنجا که  حدود 20 درصد کل صادرات چین به مقصد آمریکا می باشد، این مساله کاهش رشد اقتصادی چین را نیز به همراه خواهد داشت که از آثار آن می توان به کاهش ارزش یوان ، بهبود کسری تراز تجاری آمریکا و تقویت دلار اشاره کرد. بنابراین اولین عکس العمل احتمالی چین فروش اوراق قرضه دولتی آمریکا برای حفظ تعادل ارزش یوان در برابر دلار خواهد بود. این موضوع فشار بالایی در بازار بدهی آمریکا ایجاد نموده و این مساله بدون شک در سیاست افزایش نرخ بهره فدرال رزرو ، موثر خواهد بود.
سیاست سرمایه گذاری500 میلیارد دلاری ترامپ در زیرساخت های آمریکا (بر اساس وعده های انتخاباتی آقای ترامپ ) خبر مثبتی برای مصرف فلزات جهانی خواهد بود، البته مصرف آمریکا کمتر از ده درصد مصرف جهانی است و این مساله تغییر معناداری در افزایش تقاضا ایجاد نخواهدکرد، اما طبق آخرین پیش بینی های موسسات معتبر از جمله گلدمن ساکس انتظار می رود برای سال 2017 شاهد افزایش تقاضا از سوی کشورهای با اقتصاد نوظهور باشیم که می تواند افق قیمتی کامادیتی ها را مثبت نماید.
 
 
در رابطه با روند قیمت نفت با توجه به برگزاری جلسه فریز نفتی اعضای اوپک و اعضای خارجی، به منظور توافق بر سر کاهش تولید و  روند افزایش قیمت نفت می توان امیدوار بود قیمت نفت در محدوده بالای 50 دلار تثبیت شود.
این درحالیست که  محدوده 60 تا 70 دلار نقطه سربه سر نفت شیل آمریکا است و بدون شک در قیمت های بالای این محدوده انتظار تولید مجدد نفت شیل و فشار عرضه وجود دارد.
روند بازار سرمایه در آذر ماه:
روند بازار سرمایه در آذر ماه بدون شک تحت تاثیر روند قیمت های جهانی و البته گزارش های 9 ماهه و اخبار مربوط به بودجه سال آینده دولت قرار خواهد گرفت. در رابطه با بودجه سال آینده زمزمه های نفت 40 دلاری و نرخ دلار 3300 تومان به گوش می رسد که بایستی منتظر ماند تا گزارش دولت به  مجلس تقدیم شود.
پیش بینی می شود گزارش شرکت‌های کامادیتی محور همانند گزارش‌های شش ماهه، در صدر گزارش‌های مثبت به لحاظ پوشش سود باشد .
شرکت‌های پتروشیمی اوره و متانول ساز نیز با توجه به رشد بالای 20 درصدی اوره و متانول در سه ماه گذشته پوشش سود خوبی خواهند داشت.
گروه سیمان بعد از توافق بر سر حذف تخفیفات، در گزارش‌های ماهانه مربوط به مهر ماه ، نرخ های فروش بالاتری نسبت به شش ماهه ابتدایی سال به ثبت رسانده اندکه در صورت تداوم این نرخ ها تا پایان سال، برخی شرکت‌های گروه با تعدیل مثبت سود همراه خواهند بود.
 گروه دارو نیز در گزارش‌های نه ماهه با توجه به افزایش نرخ در برخی محصولات ، توانایی پوشش سود خوبی را دارا می‌باشد.
در سایر گروه‌های بازار تغییر با اهمیتی درگزارش‌ها نسبت به گزارش‌های شش ماهه پیش بینی نمی‌شود.
در مجموع در صورت عدم وقوع اتفاقات غیر منتظره، هرچه به سمت انتهای سال نزدیک می‌شویم تقاضا برای خرید گروه‌های با پوشش سود مناسب بالا خواهد رفت.

دانلود فایل 1894 کیلو بایت