در حال بارگذاری

گزارش ماهانه سامان بورس _ بهمن 1395

دوشنبه 9 اسفند 1395 گزارش ماهانه بازار 613 بازدید
مقدمه
بدون شک یکی از پارامترهای مهم تاثیرگذار در بازار سرمایه، بودجه دولت و وضعیت درآمد ها و مصارف آن است. به منظور بررسی بودجه تخصیصی احتمالی برای بودجه عمرانی کشور بایستی ابتدا میزان تحقق منابع درآمدی دولت را ارزیابی نمود، زیرا طبق تجربه هر ساله دولت هرگاه در هر بخشی از منابع درآمدی با کسری مواجه شده است، در بخش مصارف عمدتا از سرفصل بودجه های عمرانی کاسته است. بودجه عمرانی در سرفصل تملک دارایی های سرمایه ای در بودجه قرار می گیرد و به نوعی نشان دهنده بخشی از سیاست های مالی دولت است. هرچقدر میزان مخارج دولت در قالب بودجه های عمرانی افزایش یابد نشان دهنده سیاست های مالی انبساطی و بالعکس هرچقدر از بودجه عمرانی کاسته شود، نشان از سیاست انقباض مالی دولت است. بازار سرمایه نیز نشان داده است هرچقدر سیاست های دولت انبساطی تر باشد تحرک و رونق در بازار بیشتر بوده و همین موجب رضایت بیشتر سرمایه گذاران در بازار سرمایه گردیده است.
بودجه و مفروضات درآمدی آن
میزان بودجه کل کشور برای سال آینده حدود 1.085 هزار میلیارد تومان برآورد شده که نسبت به سال جاری حدود 11 درصد افزایش را نشان می دهد، که از این میزان حدود یک سوم آن بودجه عمومی و مابقی آن بودجه شرکت های دولتی و بانک ها است. از مجموع 371 هزار میلیارد تومان بودجه عمومی، حدود 320 هزار میلیارد تومان منابع عمومی دولت است که به طور کلی اگر بخواهیم به دوبخش درآمد های نفتی و غیر نفتی تقسیم کنیم به شرح ذیل خواهد بود:
فروش نفت و میعانات گازی به مبلغ 111 هزار میلیارد تومان
مبلغ درآمد های نفتی کشور برای سال آینده با فرض نفت بشکه ای 55 دلار و صادرات  2.533 میلیون بشکه نفت خام و میعانات و فروش میعانات گازی به شرکت های پتروشیمی؛ 50.75 میلیارد دلار برآورد شده است که با کسر سهم 5/14 درصدی شرکت نفت و 20 درصدی صندوق توسعه ملی، سهم دولت 33.66 میلیارد دلار خواهد بود که با دلار 3300 تومانی بودجه سال آینده، مبلغ ریالی آن 111 هزار میلیارد تومان می شود. نکته بسیار با اهمیت در این رابطه رشد 49 درصدی درآمدهای نفتی در لایحه بودجه سال 96 است که ناشی از افزایش قیمت حدود 15 دلاری نفت در هر بشکه و همچنین پیش بینی افزایش صادرات نفت خام می باشد
 
درآمدهای غیرنفتی به مبلغ 209 هزار میلیارد تومان
درآمدهای غیرنفتی عمدتا شامل موارد زیر است:
-          درآمد های مالیاتی به مبلغ 113 هزارمیلیارد تومان ،
-          سود سهام شرکت های دولتی به مبلغ 5/13 هزار میلیارد تومان
-          فروش اوراق مالی به مبلغ 5/32 هزار میلیارد تومان
-          سایر به مبلغ 50 هزار میلیارد تومان
در قسمت درآمد های نفتی، در نگاه اول بنظر می رسد با توجه به نفت 55 دلاری، بودجه خوش بینانه است زیرا در حال حاضر نفت ایران کمتر از 53 دلار در بازارهای جهانی در حال معامله است، اما اگر میعانات را از عدد اعلامی بودجه کسر کنیم میزان صادرات نفت خام 2.175 میلیون بشکه خواهد بود، این درحالیست که هم اکنون میزان صادرات بیش از 4/2 میلیون بشکه است. یعنی برای سال آینده به لحاظ مقداری صادرات نفت خام با 10 درصد مازاد نسبت به بودجه محقق خواهد شد. حال اگر فرض کنیم قیمت نفت برای سال آینده در همین محدوده نوسان کند بودجه درآمد های نفتی به راحتی پوشش داده خواهد شد. از سوی دیگر پیش بینی کارشناسان و موسسات معتبر بین الملی حکایت از رشد قیمت نفت تا محدوده 60 دلار دارد. بنابراین به نظر نمی رسد در خصوص درآمدهای نفتی نگرانی وجود داشته باشد.
در قسمت درآمدهای غیرنفتی ، در سرفصل درآمدهای مالیاتی با رشد 8 درصدی نسبت به سال جاري برآورد شده است. طبق برآورد مركز پژوهش هاي مجلس، 90 درصد درآمد مالیاتی بودجه، امسال محقق می شود و از طرفی با توجه به پیش بینی رشد اقتصادی کمتر از 5 درصد توسط نهاد هاي مالي داخلي و خارجي ازجمله صندوق بين الملي پول برای سال آینده به نظر نمی رسد درآمد های مالیاتی با رشد 8 درصدی به طور کامل محقق شود. اگر روند سال جاری را به سال آینده تعمیم دهیم حدود 100 هزار میلیارد تومان از 113 هزار میلیارد تومان محقق خواهد شد که از این محل کسری 13 هزار میلیاردی پیش بینی می گردد.
در سرفصل سود سهام شرکت های دولتی برای سال 96 با کاهش 17 درصدی نسبت به سال قبل همراه شده است که به نظر تحقق 5/13 هزار میلیارد تومان با انحراف 5 درصدی دور از ذهن نیست.
در بخش فروش اوراق مالی از جمله اوراق مشارکت ، صکوک و اسناد خزانه اسلامی، در بودجه سال آینده نسبت به سال جاری با کاهش حدود 19 درصدی از 40 هزار میلیارد تومان به 5/32 هزارمیلیارد تومان کاهش یافته است. از این میزان حدود 20 هزار میلیارد تومان بابت طرح های عمرانی، 5/7 هزار میلیارد تومان برای تسویه مطالبات قطعی اشخاص حقیقی و حقوقی و مبلغ 5 هزارمیلیارد تومان بابت تهاتر بدهی های دولت در نظر گرفته شده است. این موضوع نشان میدهد دولت در حال حرکت به سمت استقراض بوده و با توجه به نرخ بالای این اوراق، در صورت تداوم اين روند در سال هاي آينده، بدهی های دولت به سرعت افزایش یافته و تصاعدی رشد خواهد کرد.
 
 
حجم اوراق خزانه ی منتشر شده در بازار سرمايه از ابتدا تا كنون در قالب اخزاي 1 تا 11 مجموعا 13.500 ميليارد تومان بوده است كه اخزاي 1 تا 5 تا كنون سررسيد شده و اخزاي 6 نيز تا پايان اسفند سال جاري سررسيد خواهد شد. براي سال آينده نيز 7.500 ميليارد تومان اوراق اخزا سررسيد خواهد شد كه البته منابع در نظر گرفته شده در بودجه سال آينده براي تسويه اين اوراق 8.500 ميليارد تومان است كه بنظر ميرسد حداقل 1.000 ميليارد ديگر در قالب اخزا12 در راه باشد.
در مجموع از مبلغ 5/32 هزار ميليارد تومان فروش اوراق پيش بيني شده در بودجه، حدود 24 هزار ميليارد تومان در قالب اوراق مشاركت و صكوك خواهد بود كه پيش بيني مي شود همانند سال جاري حدود 50 درصد آن تحقق يابد لذا بنظر مي رسد حدود 12 هزار ميليارد تومان نيز از اين محل، دولت با كسري مواجه گردد.
نتیجه گیری
بودجه عمرانی سال آینده با رشد 9 درصدی نسبت به سال جاری، حدود 63 هزار میلیارد تومان پیش بینی شده است. با توجه به اینکه مبلغ 13 هزار میلیارد تومان کسری درآمد از محل منابع مالیاتی و مبلغ 12 هزار میلیارد تومان کسری از محل انتشار اوراق مالی پیش بینی می شود ،لذا برآورد مي گردد حدود 38 هزار ميليارد تومان منابع به بودجه عمرانی اختصاص يابد. البته اگر با میزان منابع تخصیص یافته به طرح های عمرانی سال جاری که طبق برآورد مرکز پژوهش های مجلس حدود 22 هزار میلیارد تومان است مقایسه شود باز هم عدد قابل توجهی است و تقریبا نشان از رشد حدود 70 درصدي منابع تخصیص یافته به بودجه عمرانی در سال آینده است و بنظر مي رسد بودجه سال آينده دولت انبساطي بوده و انتظار افزایش تورم و خداحافظي با تورم تك رقمي سال جاري، دور از ذهن نيست.

دانلود فایل 1514 کیلو بایت