در حال بارگذاری

گزارش ماهانه سامان بورس _ دی 1395

شنبه 16 بهمن 1395 گزارش ماهانه بازار 662 بازدید
SME Market (بازار شركت هاي كوچك و متوسط) چيست؟
بازار شركت هاي كوچك و متوسط ((Small and Medium-sized Enterprises، بازاری است که در آن بنگاه هاي اقتصادي فرصت رشد ، تامين مالي و تجاري سازي طرح هاي خود را از نقطه آغازين  فعاليت تا بلوغ بدست آورده و به تدريج آمادگي لازم براي ارتقا به بازار هاي بالاتر و همچنين عرضه عمومي سهام را پيدا خواهند كرد. در واقع اين بازار فرصتي است براي شركت هاي كوچك؛ كه توانايي تامين مالي از سيستم بانكي را بدليل نرخ هاي بالاي بهره تسهیلات و يا وثيقه هاي سنگين براي تضمين تسهيلات ندارند تا امكان ادامه فعاليت را داشته باشند.
تعاریف مختلفی از شرکت های کوچک و متوسط و مبنای طبقه بندی آن ها شده است اما بطور کلی سه معیار مهم مورد توجه در این تعاریف ، شامل تعداد کارکنان، حجم گردش مالی و میزان دارایی می باشد. بطور مثال بر اساس تعریف بانک جهانی، شرکت هاي کوچک و متوسط شرکت هایی هستند که حداکثر درآمد یا گردش مالی(turn over) و همچنین دارایی های آنها از 15 میلیون دلار تجاوز نکند و تعداد کارکنان آنها برای شرکت های کوچک، کمتر از 50 نفر و متوسط کمتر از 300 نفر باشد. اما بر اساس تعریف صندوق بین المللی پول این تعداد برای شرکت های کوچک و یا متوسط کمتر از 100 نفر و حداکثر درآمد یا گردش مالی آن ها کمتر از 3 میلیون دلار باشد.
در ایران بر اساس تعریف بانک مرکزی، شرکت های کوچک ، شرکت هایی هستند که تعداد نفرات آن ها کمتر از 50 نفر نیروی کار و متوسط کمتر از 100 نفر نیروی کار باشند و طبق  دستورالعمل بازار SME فرابورس ایران، شرکت‌های دانش‌بنیان و شرکت‌های کوچک و متوسط در صورتی که مجموع حقوق صاحبان سهام آن‌ها از 100 میلیون تا‌ 50 میلیارد تومان باشد جزو این حیطه طبقه بندی شده و  قابلیت پذیرش در این بازار را دارند.

برای مشاهده گزارش بر روی لینک زیر کلیک نمائید

 

دانلود فایل 1763 کیلو بایت