در حال بارگذاری

گزارش ماهانه سامان بورس _ فروردین و اردیبهشت 1396

دوشنبه 12 تیر 1396 گزارش ماهانه بازار 457 بازدید
بازار سرمایه سال 95 را با بازدهی منفی 7/3 درصدی در حالی به پایان رساند و وارد سال 96 شد که رکود اقتصادی سنگینی بر فضای اقتصادی و به تبع آن بر بازار سرمایه حاکم بود. البته در دو ماهه ابتدایی سال 96 بازار سرمایه توانست تحت تاثیر بازگشت اعتبارات تسویه شده پایان سال 95 و هم چنین هیجانات ناشی از فضای انتخابات و همچنین نتایج پس از آن ، با بازدهی مثبت 5 درصدی روبرو شود. با فروکش کردن این هیجانات و اتمام تزریق نقدینگی ناشی از اعتبارات کارگزاری ها ، بازار هم چنان با چالش های بسیاری روبروست.
نرخ بالای سود بانکی و فاصله معنادار آن با نرخ تورم ، قیمتهای جهانی کالاها ، سیاست های اقتصادی دولت دوازدهم و برنامه های تیم اقتصادی جدید در مواجهه با رکود اقتصادی و نحوه تغییرات نرخ ارز همگی از جمله مسائل مهم مرتبط با بازار سرمایه در سال جدید می باشند. بنظر می رسد اعلام استراتژی اقتصادی دولت جدید از جمله مهمترین موارد برای حضور نقدینگی تازه در بازار سرمایه و رشد حجم معاملات باشد.
چالش دیگری که بازار سرمایه در سال 96 با آن روبروست مصوبه جدید شورای پول و اعتبار و تصمیمات بانک مرکزی برای بانکهاست که آنها را با محدودیت های جدیدی در حوزه بازار سرمایه مواجه ساخته است. کاهش میزان سرمایه گذاری بانکها از 40% سرمایه پایه به 20% و اعلام سرمایه گذاری بانکها در صندوق های سرمایه گذاری به عنوان سرمایه گذاری غیرمرتبط با عملیات بانکی ، بانکها را ملزم به واگذاری سرمایه گذاری های خود در صندوق ها کرده است که می تواند موجب فاصله بیشتر میان نظام بانکی و بازار سرمایه شود.
هر چند این مصوبه به خودی خود گامی مثبت تلقی می شود و بانک ها را معطوف به اجرای وظیفه اصلی و ذاتی خود یعنی هدایت به سمت تولید می کند، اما برای بازار سرمایه می تواند نتایج متمایزی را بهمراه داشته باشد. بدین معنا که هم تهدیدی برای بازار سرمایه تلقی می شود و هم فرصت.
تصویب ماده فوق بی شک بازار سرمایه را تحت تاثیر خود قرار می دهد، چرا که میزان سهام شناور بازار را بیش از گذشته نموده که خود می تواند اتفاق بسیار میمونی برای جذب نقدینگی جامعه و همچنین جذب سرمایه گذاری خارجی باشد. اما از طرفی با توجه به شرایط رکودی حاکم و در صورت عدم تغییر شرایط صرفاٌ موجب فشار فروش در سهام خواهد شد.
 
به همین دلیل پیشنهاد می گردد پیش از تصویب و اجرای آن، مخاطرات و عواقبی که می تواند در بازار سرمایه بهمراه داشته باشد نیز مورد مطالعه بانک مرکزی قرار گیرد.
در سطح اقتصاد کلان نیز قیمتهای جهانی کالا وارد فاز اصلاحی فرسایشی شده اند که برای بازار سرمایه ایران که کالا محور است خبر خوبی نمی باشد. در این میان تثبیت نرخ نفت در محدوده 50 دلار ، دولت را با محدودیت های درآمدی برای رشد اقتصادی پایدار مواجه کرده است.
در بازار سرمایه نیز از سر گرفتن برنامه عرضه اولیه شرکت ها در بورس باعث می شود تا کمبود نقدینگی در بازار بیش از پیش احساس شود. در این میان احتمالا شاهد عرضه اولیه شرکت به پرداخت ملت در هفته های پیش رو باشیم.
برای خردادماه با توجه به اثر روانی ماه رمضان در معاملات و هم چنین در پیش بودن فصل مجامع نمی توان انتظار خاصی از بازار داشت و انتظار می رود حرکت اصلاحی بازار با شیب کم ادامه پیدا کند. 

دانلود فایل 1855 کیلو بایت