در حال بارگذاری

تحلیل بنیادی شرکت پمپ سازی ایران

چهارشنبه 15 شهریور 1396 تحلیل 726 بازدید
مروري بر بازار پمپ :
يكي از اولويت هاي استراتژيك جهاني،صنعت آب است. افزايش رفاه و سطح بهداشت عمومي ، كمبود آب در بسياري از مناطق جهان از جمله ايران نياز به آب شيرين براي مصارف كشاورزي و شرب ، همه اهميت پمپ و نياز به آنرا افزايش مي دهد.
نياز به پمپ و پمپاژ در صنایع دیگر نیز مورد نیاز است. توسعه صنايع نفت و پتروشيمي ، صنايع مواد غذايي ، بهينه كردن استحصال معادن ، افزايش توان نيروگاه ها ، افزايش توليد مواد شوينده و بهداشتي و ساير موارد همه نيازمند پمپ هاي مخصوص به خود است كه در طبقه بندي غير آب قرار مي گيرند. مطالعات جهاني، ميانگين رشد تقاضاي بازار پمپ را در سال هاي اخير و چند سال آينده مجموعاً 5% اعلام نموده است. نرخ رشد معمولاً در كشورهاي توسعه يافته كمتر و در كشورهاي در حال توسعه بيش از ميانگين مي باشد. لازم به ذكر است كه نرخ رشد تقاضاي پمپ در آسيا بيش از 10% پيش بيني شده است.
وضعيت كنوني پمپ سازي در ايران :
نياز پمپ در ايران به بخش هاي زير قابل تفكيك است:
Ø      پمپ هاي خانگي
Ø      پمپ هاي كشاورزي ، آبياري و آبرساني متوسط و تاسيساتي
Ø      پمپ هاي آب و فاضلاب سفارشي و آبرساني بزرگ
Ø      پمپ هاي صنايع ، معادن و آب دريا
Ø      پمپ هاي نيروگاهي
Ø      پمپ هاي صنايع نفت ، گاز و پتروشيمي
كل بازار پمپ ايران سالانه حدود 800 ميليارد تومان تخمين زده مي شود و پمپ سازان داخلي اندكي بيش از 10% نياز داخلي را تامين مي كنند. پمپ سازان داخلي در بخش الكترو پمپ هاي خانگي بسيار فعال هستند و واردات نيز با تكنولوژي جديد و قيمت مناسب رقيبي قوي براي آنهاست. شركت نويد موتور در بخش اكلترو پمپ هاي خانگي و نويد سهند در توليدات كوچك لجن كش و كف كش در اين بخش فعال هستند.
 
در بخش دوم كه پمپ هاي شناور ، فشار قوي و گريز از مركز از آن جمله اند بيشترين فعاليت پمپ سازان داخلي را در بر مي گيرد و پمپيران بخش عمده بازار را از آن خود كرده است.
در بخش سوم پمپ هاي دو مكشه ، فشار قوي بزرگ ، ملخي شناور و شفت و غلافي قرار مي گيرند. شركت هاي پمپيران و نويد سهند سهم عمده اي را در اين بازار دارند كه محل مصرف اصلي آن پروژه هاي عمراني دولتي است. مهندسي طراحي ، توليد و زمان تحويل نقش عمده موفقيت در اين بازار است كه شركت هاي پمپيران و نويد سهند بعنوان پمپ ساز و شركت هاي راشا و افكو بعنوان ريخته گري قطعات مي توانند در اين زمينه آينده خوبي داشته باشند.
در بخش هاي ديگر پمپ سازان داخلي در ابتداي راه هستند و 90% تقاضا از خارج تامين مي گردد.  لازمه موفقيت در اين بازار نيازمند مهندسي طراحي بسيار قوي و امكانات و تجهيزات توليدي پيشرفته تر است.
جايگاه شركت در صنعت :
عمده فعاليت شركت در صنعت پمپ سازي است. تعداد پمپ سازان در شهرهاي مختلف هزاران كارگاه پمپ سازي را شامل مي شود اما تعداد پمپ سازان مشهور و معتبر كمتر از 20 واحد توليدي هستند كه هركدام يكي از انواع پمپ هاي مورد نياز بازار را توليد مي كنند. هيچكدام از پمپ سازان ايراني تنوع و حجم محصولات اين شركت را دارا نمي باشند. بيش از نيمي از سهم بازار پمپ ايران در اختيار گروه پمپيران است و اين شركت نه تنها در ايران در رتبه نخست بازار نشسته است بلكه در كل خاورميانه نيز گروه پمپ سازي به بزرگي پمپيران وجود ندارد.در پمپ هاي شناور و گريز از مركز سهم بازار پمپيران 60% و در پمپ هاي فشار قوي 65% مي باشد. 

برای مشاهده متن کامل گزارش کلیک نمائید
 

دانلود فایل 471 کیلو بایت