در حال بارگذاری

تحلیل بنیادی شرکت زغال سنگ نگین طبس

شنبه 22 مهر 1396 تحلیل 770 بازدید
ذغال سنگ عمدتا در صنایع فولاد، برق و سیمان استفاده و بیش از ۵٠ درصد سهم تولید جهانی ذغال سنگ به کشور چین تعلق دارد. از طرفی کشورهایی که بیشترین تولید ذغال سنگ جهان را عهده دار هستند ( چین، آمریکا و هند) 76درصد مصرف ذغال سنگ نیز به آنها اختصاص دارد. ایران از نقطه نظر ذخایر قطعی ذغال سنگ در رتبه 26 ام جهان قرار دارد اما بعلت عدم بهره برداری از منابع موجود، رتبه 44 ام را در تولید را در سال 2015 به خود اختصاص داده است.
67% ذخایر ذغال سنگ کک شو در ایران در خراسان جنوبی، 17% در مازندران و 12% در کرمان می باشد. اما در خصوص ذغال سنگ حراراتی 98% ذخایر در خراسان جنوبی قرار گرفته است.
سهامدار عمده شرکت مهم ترين سهامدار شركت ذغال سنگ نگين طبس ، شركت تكادو با مالكيت 49 درصدي مي باشد.
انواع زغال سنگ ذغالسنگ بطور کلی به ۲ نوع کک شو و حرارتی تقسیم می شود. نوع کک شو در صنعت فولاد و نوع حرارتی آن جهت تولید انرژی و برق استفاده می شود. در ایران ذغالسنگ فقط در صنعت فولاد و در کوره های بلند جهت تولید فولاد استفاده می شود و از آنجا که فقط شرکت ذوب آهن از کوره بلند در تولید استفاده می کند می توان گفت فقط ذوب آهن مصرف کننده ذغالسنگ در ایران است. هر چه محتوای کربن ذغال سنگ بیشتر باشد مرغوبیت و شفافیت آن بیشتر است کل تولید ذغالسنگ در ایران تا پایان سال ۹۵ حدود ۳ میلیون تن و کنستانتره ا میلیون و ۳۰۰ هزار تن بوده است .
​معادن ذغالسنگ طبس پس از معادن بزرگ طبس ، کرمان و شرکت سهامی معدنجو از نظر مقدار تولید در جایگاه چهارم قرار دارد که ظرفیت اسمی آن ۲۶۰ هزار تن و ظرفیت عملی آن ۲۸۰ هزار تن است. در واقع کطبس ۲۰ درصد تولید ذعالسنگ منطقه پرورده طبس و ۹ درصد تولید کشور را عهده دار است. لازم به ذکر است تولیدات کطبس در معدن شماره ۲ ، معدن شماره ۳ و زون ۴ صورت می گیرد. فرآیند کار در شركت نگين طبس به این گونه است که ابتدا ذغالسنگ خام را از معادن استخراج و به همان صورت خام در اختیار شرکت فراوري ذغال سنگ پرورده طبس قرار می دهد و اين شركت با یک سری فعل و انعالات آن را به ذغالسنگ کک شو تبدیل و در اختیار ذوب آهن قرار می دهد. ذوب آهن حدود 40 درصد ذغالسنگ مورد نیاز خود را از شرکت کطبس و کپرور تهیه می کند و مابقی را از خارج تامین می کند. اختلاف قیمت فاحش نسبت به قیمت های جهانی بارها صدای اعتراض تولیدکنندگان را در آورده است. دلیل این امر این است که چون در ایران تنها مصرف کننده ذغالسنگ ، ذوب آهن است همیشه این شرکت تولیدکننده ها را در تنگنا قرار داده و نظرات خود را به آنها تحمیل می کند.

دانلود فایل 591 کیلو بایت