در حال بارگذاری

گزارش ماهانه سامان بورس _ شهریور 1396

یکشنبه 21 آبان 1396 گزارش ماهانه بازار 399 بازدید
شاخص كل در نيمه دوم سال
شاخص کل در نیمه اول سال جاری با روندی نسبتا صعودی از محدوده 77 هزار تا محدوده 85 هزار واحد رشد نمود و بازدهی حدود 10 درصدی را طی شش ماه ثبت کرد. عمده این رشد بر دوش صنایع معدنی و فلزی و تا حدی پالایشی ها بدلیل رشد قیمت های جهانی(کامادیتی ها) بوده است. در حال حاضر سقف تاریخی 90 هزار واحد پیش روی شاخص کل می باشد و هرچقدر به سمت این عدد نزدیک تر شویم بطور طبیعی بر میزان عرضه ها افزوده خواهد شد. بنابراین برای عبور از سطح 90 هزار نیاز به اخبار بنیادی و سیاسی مناسبی است که در حال حاضر با وجود اخبار بنیادی مناسب از وضعیت صنایع ، به دنبال اخبار سیاسی مطلوب برای سرمایه گذاران می باشد.
پیش بینی وضعیت گزارش های 6 ماهه صنایع تاثیرگذار در شاخص
معدنی ها
مهم ترین شرکت های معدنی تاثیرگذار در شاخص، سنگ آهنی ها هستند که مهم ترین آن ها یعنی گل گهر و چادرملو با پوشش احتمالی به ترتیب بالای 75 درصد و 70 درصد در شش ماهه، انتظار می رود بودجه های خود را تعدیل مثبت دهند و این موضوع همچنان می تواند سمت تقاضای سایر سنگ آهنی ها را نیز تقویت نماید. برای شرکت های تولید کننده روی نیز بدلیل روند رشدی روی جهانی در سه ماهه دوم تعدیل مثبت سود و پوشش بالا دور از انتظار نیست.
فلزات
سهام تاثیر گذار در روند شاخص در این گروه عمدتا فولادی ها و شرکت ملی مس می باشد. پوشش سود ملی مس علی رغم اینکه یکی از کوره های ذوب شرکت در شهریور ماه از کار افتاده است همچنان بالای 60 درصد برآورد مي گردد که تا پایان سال انتظار تعدیل مثبت خوبی از سهم انتظار می رود( حدود 40 تومان پوشش سود معادل 50 درصد تعدیل مثبت تا پایان سال جاری). محصولات فولادی ها دربورس كالا عمدتا بصورت سلف فروخته می شود و اثرات رشد نرخ های تابستان در سه ماهه سوم نمایان می گردد؛ با این حال انتظار پوشش در سه ماهه دوم مشابه سه ماهه اول می باشد که با توجه به نرخ های پایین بودجه این شرکت ها انتظار تعدیل مثبت نسبتا بالایی از این شرکت ها می رود. به طور مثال فولاد انتظار پوشش سود تا 50 تومن تا پایان سال به ازای هر سهم(60 درصد تعدیل مثبت) و فخوز پوشش حدود 90 تومن تا پایان سال(حدود 50 درصد تعدیل مثبت) که این تعدیل ها همچنان می توانند انگیزه رشد شاخص کل را فراهم نمایند. سایر سهام فلزی از جمله شرکت های تولید کننده آلومینیم نیز بدلیل رشد قیمت های جهانی نسبت به بودجه انتظار تعدیل سود مناسبی از آن ها می رود.
پتروشیمی
​شركت هاي پتروشيمي را اگر به دو دسته خوراك مايع و خوراك گاز تقسيم بندي نماييم در حال حاضر وضعيت اوره و متانول ساز ها(شركت هاي با خوراك گاز) نسبتا بهتر بوده و با توجه به انتظار رشد قيمت هاي جهاني پيش بيني مي گردد در نيمه دوم سال سهام شركت هاي اين گروه حتي با فرض تك نرخي شدن ارز با تقاضاي بهتري همراه گردند. وضعيت شركت هاي خوراك مايعي كمي پيچيده تر بوده و ارز تك نرخي هم اثرات منفي بيشتري بر سود اين شركت ها خواهد گذاشت. پالايشي بررسي ميزان سودسازي و پوشش سود اين گروه با توجه به ضريب پيچيدگي بالا و عدم شفافيت در نرخ هاي فروش، ممكن است با انحراف بالايي همراه گردد؛ اما با توجه به روند نرخ نفت خام و پوشش سود سه ماهه شركت ها، انتظار مي رود پوشش سود شش ماهه خوبي همانند سه ماهه داشته باشند و در صورت ادامه دار بودن روند صعودي نفت خام، ‌انتظار تعديل مثبت بالايي با توجه به اهرمي بودن شركت هاي گروه مي رود. نكته ديگر تاثير گذار بر اين گروه احتمال تك نرخي شدن ارز مي باشد كه بر خلاف پتروشيمي ها بر اين گروه اثرات مثبت سوداوري بالايي دارد. لذا همچنان مي توان بر روند صعودي اين گروه نيز اميدوار بود. ساير صنايع نيز با استناد بر گزارش هاي سه ماهه مي توان گفت عمدتا حداقل پوشش سود 6 ماهه ضعيفي نخواهند داشت. بنابراين به لحاظ وضعيت بنيادي در مقطع فعلي مشكل خاصي براي ادامه رشد شاخص وجود ندارد اما از منظر سياسي كمي اوضاع متفاوت است.
نتيجه گيري
در مجموع در حال حاضر به جز ريسك سياسي ناشی از سخنان ترامپ كه در كوتاه مدت ممكن است تا حدي شاخص را با نوساناتي همراه كند شرایط برای رشد بازار فراهم می باشد و در صورت برطرف شدن اين ريسك ها با توجه به وضعيت مناسب صنايع و در كنار آن پتانسيل رشد دلار آزاد كه هميشه بعنوان محرك رشد بازار بوده است مي توان انتظار عبور شاخص حتي از سقف تاريخي 90 هزار را در نيمه دوم سال داشت.

دانلود فایل 1800 کیلو بایت