در حال بارگذاری

گزارش ماهانه سامان بورس _ بهمن ماه 1396

سه شنبه 21 فروردین 1397 گزارش ماهانه بازار 455 بازدید
چشم انداز بازار سرمایه در سال 1397

کم کم به انتهای سال نزدیک می شویم و بهتر است برنامه ریزی های انجام شده برای فعالیت در بازارهای مالی معطوف به سال 97 شود. سال 96 تا به اینجای کار سال خوبی برای بازار سرمایه بوده است به گونه ای که شاخص کل از محدوده 77.240 واحد به 98.500 واحد رسیده و توانسته بازدهی 27 درصدی را نصیب سرمایه گذاران کند؛ اما این نکته را هم باید اضافه کرد که بسیاری از سرمایه گذاران از بازدهی شاخص کل بی بهره بوده اند ( عدم افزایش شاخص کل هم وزن در یک سال گذشته) و عمده رشد بازار هم نهایتا مربوط به چند صنعت مرتبط با بازارهای کالایی مانند گروه فلزات اساسی ( افزایش قیمت مس و روی به دلیل کاهش موجودی انبارها و کاهش شاخص دلار آمریکا)؛ صنعت پالایشگاهی به دلیل افزایش قیمت نفت و برخی از تک سهم های گروه پتروشیمی و گروه استخراج کانی های فلزی بوده است. اما در بازارهای دیگر شاهد اتفاقات دیگری بوده ایم که یکی از این اتفاقات مربوط به بازار ارز بوده است.
قیمت دلار در طول 11 ماه گذشته از محدوده 3.750 تومان به 4.800 تومان افزایش یافته و رشد 28 درصدی را تجربه کرده است. این نشان می دهد که بازدهی بازار ارز نیز هم پا با بازار سرمایه بوده است. البته افزایش نرخ ارز می تواند برای شرکت های فعال در بازار سرمایه که صادرات محور هستند بازدهی خوبی به همراه داشته باشد اما برای بیشتر صنایع فعال در بورس کارایی لازم را ندارد و می¬تواند در بلند مدت به زیان آنها منجر شود. در بازار اوراق بدهی نیز در طول یک سال گذشته شاهد اتفاقات چشمگیری نبوده ایم و نرخ سود 20 درصد در بانک ها و اوراق بدهی دیگر ( علی رغم مصوبه نرخ سود بانکی 15 درصدی بانک مرکزی) موجب شد که بانک ها همچنان به عنوان یک بازار جذاب به لحاظ سرمایه گذاری باقی بمانند که این خود موجب عدم ورود سرمایه های محبوس شده در بانک ها به بازارهای دیگر و عدم رونق در فضای کلی اقتصاد شد. اما اکنون تعیین چشم انداز بازار سرمایه در سال 97 می تواند با عوامل مختلفی در ارتباط باشد که در این نوشتار قصد داریم برخی از عوامل اثرگذار مثبت و منفی را بررسی کنیم و در نهایت به یک جمع بندی کلی در خصوص چشم انداز بازار برسیم.
یکی از عوامل به شدت تاثیر گذار بر بازار سرمایه تغییرات قیمت کومودیتی ها مانند مس، روی، بیلت فولادی، سنگ آهن و آلومینیوم می باشد. با توجه به افزایش قیمت کومودیتی ها در یک سال گذشته و رسیدن به سقف های قیمتی به نظر می رسد که در سال آینده باید در انتظار تثبیت قیمت و یا حتی اصلاح قیمتی کومودیتی ها بود که می تواند زنگ خطری برای بازار سرمایه به حساب آید؛ چرا که میزان مصرف با رونق اقتصادی دومین اقتصاد بزرگ دنیا در ارتباط می باشد و کاهش نرخ رشد اقتصادی این کشور در طول چند سال گذشته و انتظار برای کاهش نرخ رشد بر اساس عقیده کارشناسان می تواند سیگنال منفی برای بازارهای کالایی باشد و این می¬تواند به عنوان یک عامل منفی برای بازار سرمایه به حساب آید. عامل دیگری که می‌تواند به عنوان محرک رشد بازار سرمایه به حساب آید افزایش نرخ ارز است. به نظر می رسد در سال 97 شرایط عرضه و تقاضا در بازار ارز به گونه ای باشد که طرف تقاضا قوی تر عمل کند و شاهد افزایش نرخ ارز در کشور باشیم و همین می‌تواند برای شرکت های صادرات محور سودآوری بالایی به همراه داشته باشد و موجب رشد قیمت سهام شرکت ها شود.
افزایش قیمت نفت و انتظار رسیدن آن به سطح 70 تا 80 دلاری در سال جدید می‌تواند موجب ایجاد دو اتفاق در کشور شود که اولا شامل افزایش درآمد های بودجه از طریق افزایش قیمت نفت و فشار کمتر بر صنایع خواهد بود و در یک مقیاس کوچک تر موجب افزایش قیمت محصولات پالایشگاهی و پتروشیمی و افزایش حاشیه سود صنایع ذکر شده خواهد شد. از طرف دیگر به نظر می رسد دولت و بانک مرکزی در کاهش نرخ سود سپرده های بانکی به صورت کارا عمل نمی‌کنند و عملا نرخ بازدهی در محدوده 20 درصد در بسیاری از اوراق بدهی در حال حاضر وجود دارد و تداوم این عمل همراه با عدم رونق اقتصادی در کشور، موجب انباشت سرمایه ها در بانک شده است که می‌تواند جذابیت بالایی را برای سرمایه گذاران به همراه داشته باشد. ( مهلت دو هفته ای بانک مرکزی به بانک ها در جهت افزایش یکباره نرخ سود از 15 درصد به 20 درصد در پی افزایش نرخ ارز نشان می‌دهد که کاهش نرخ سود بانکی به 15 درصد و خروج منابع از بانک ها در صورتی که نتواند به صورت واقعی در اقتصاد به کار آید موجب هجوم سرمایه به بازارهای موازی مانند ارز، سکه و ... می شود که می‌تواند موجب افزایش تورم در کشور شود).


برای مشاهده متن کامل گزارش کلیک نمائید

دانلود فایل 1899 کیلو بایت