در حال بارگذاری

گزارش ماهانه سامان بورس _ دی ماه 1396

سه شنبه 21 فروردین 1397 گزارش ماهانه بازار 478 بازدید
صنعت دارو و چالش های پیش روی آن

صنعت محصولات دارویی یکی از صنایعی است که در حال حاضر در بورس اوراق بهادار تهران در حال فعالیت بوده و مشتمل بر 36 شرکت می باشد. به لحاظ ارزش بازار اما این گروه در بین بقیه صنایع جایگاه پایین تری را دارا است و عمده سرمایه گذاریی ها در این بخش ویژه حقیقی های بازار است چرا که یکی از مشکلات اساسی این گروه برای سرمایه گذاران نقدشوندگی پایین آن می باشد که موجب شده سرمایه گذاران حقوقی تمایلی به خرید در این گروه نداشته باشند و عمده سرمایه گذارانی که در این گروه فعالیت می کنند چشم به سود نقدی دارند و عموما سهامدار هستند و قصد سفته بازی و یا نوسان گیری در این گروه را ندارند. به همین علت کمتر مشاهده شده است که شاهد حرکت های مثبت در این گروه در طی چند روز باشیم و عمده رشدهای یکباره نیز به دلیل برخی خبرهایی می باشد که اثر مثبت بر کل گروه دارند که البته میزان خبرهای اثرگذار بر این صنعت نیز عموما پایین می باشد.
صنعت داروسازی دارای چالش های فراوانی می باشد که موجب عدم توجه فعالین بازار به آن شده است که در ادامه سعی می کنیم چند مورد از آن ها را که در ارتباط مستقیم با بازار سرمایه می باشد مورد بررسی قرار دهیم. یکی از مشکلات اصلی و اساسی در صنعت داروسازی عدم تامین سرمایه در گردش و نقدینگی مناسب است که به دلیل بدهی های معوق مراکز دولتی، بیمارستان ها و داروخانه ها می باشد. فرایند به این صورت است که بیمه ها باید هزینه های دارو را به مراکز مذکور پرداخت کنند تا این مراکز نیز بدهی های معوق خود را به شرکت های پخش بپردازند و شرکت های پخش نیز به شرکت های تولید کننده دارو پرداخت کنند. این چرخه در حال حاضر به دلیل پرداختی کم شرکت های بیمه به مراکز اشاره شده و مشکلات شرکت های بیمه‌ در دریافت مطالبات خود از دولت ناکارآمد بوده و باعث شده است که شرکت های بیمه قادر به پاسخگویی به شرکت های داروساز نباشند. این موضوع موجب می شود که شرکت های تولید کننده دارو به لحاظ اقتصادی دچار مشکل شوند و حتی پاسخگوی پرداخت حقوق به نیروی انسانی خود نباشند که این امر می تواند کل صنعت را به حاشیه برده و در صورت تداوم رکود بزرگی را در این بخش ایجاد کند. از دیگر مشکلات فعالان صنعت دارو، بحث های مربوط به قیمت گذاری داروها می باشد. قیمت گذاری دارو‌ها عملا توسط دولت انجام می شود و شرکت ها مجبور به اجرای آن می باشند؛ چرا که اگر آن قیمت گذاری را نپذیرند قادر به استفاده از مزایای پوشش دولتی نیستند. برای محصولات تولیدی در داخل که نمونه مشابه خارجی آن در بازار وجود دارد باز هم نرخ های دولتی با توجه به یک حاشیه سود معقول انجام می‌شود یعنی شرکت‌های تولید کننده باید هزینه های تولید آن دارو را اعلام کنند و دولت نیز یک حاشیه سودی را برای آن در نظر بگیرد. مورد دیگر در قیمت گذاری دارو، رقابت منفی در قیمت گذاری است که شرکت ها ایجاد می‌کنند. شرکت های دولتی تولید کننده دارو که پشتوانه مالی مناسب تری نسبت به شرکت های خصوصی دارند محصولات خود را همراه با اشانتیون به مراکز توزیع می فروشند و همین موضوع موجب می شود که استقبال از شرکت های تولید کننده دولتی و شبه دولتی بیشتر انجام شود. این مسئله به نوبه خود می¬تواند مشکلات فروش را برای شرکت های خصوصی ایجاد کند و مشکلات نقدینگی آنها را چند برابر کند.
در کل می توان گفت شرکت های داروسازی داخلی در صورتی که مورد حمایت قرار گیرند، به لحاظ داشتن توانایی چه به لحاظ فناوری و چه به لحاظ علمی قادر به تولید محصولاتی در سطح جهانی خواهند بود اما این مورد نیازمند کمک های همه جانبه مانند پرداخت مطالبات معوق از سمت دولت، قیمت گذاری مناسب، کاهش واردات داروهای مشابه تولید شده در داخل و تسهیل فرایندهای صادراتی در این بخش و .... می باشد که امید است مورد توجه قرار گیرد.


برای مشاهده متن کامل گزارش کلیک نمائید

دانلود فایل 1927 کیلو بایت