در حال بارگذاری

گزارش ماهانه سامان بورس_ فروردین و اردیبهشت 97

دوشنبه 11 تیر 1397 گزارش ماهانه بازار 602 بازدید
 
شاخص بورس اوراق بهادار تهران بعد از اعلام نظر ترامپ مبنی بر خروج از توافق هسته‌ای چند روز کاری سخت را پشت سر گذاشت و از محدوده 96.000 واحد به محدوده 93.000 واحدی رسید و حتی توانست کانال 93.000 واحدی خود را نیز رو به پایین بشکند و به محدوده 92.850 واحدی برسد.
 
اعلام خروج آمریکا از برجام به همراه التهابات ارزی در کشور و از طرفی اعلام نرخ 4.200 تومانی از طرف دولت موجب شد که فضای سیاسی و اقتصادی آنچنان به نفع بورس تهران نباشد و شاهد ریزش شاخص کل و انفعال فعالان بازار از خرید و فروش سهام باشیم. اما پس از رسیدن شاخص کل به محدوده 92.850 واحدی و از طرفی کاهش بیش از حد قیمت سهام بسیاری از شرکت‌ها که در راس آن گروه خودروسازی قرار داشت دوباره شاهد اقبال 3 روزه به بازار سهام و رشد حدود 15 تا 20 درصدی شرکت‌های این گروه بودیم که این رشد صرفا به دلیل ورود نقدینگی به شرکت های گروه بود و ارتباطی به وضعیت عملیاتی این شرکت ها نداشت؛ چرا که گزارش های 12 ماهه منتشر شده شرکت‌های گروه خودروسازی نیز همانند گذشته بوده و شاهد اتفاق خاصی در آن نبودیم و همچنان هزینه های مالی سرسام آور شرکت های گروه، سودسازی آنها را تحت تاثیر قرار می‌ دهد. این نشان می‌دهد که گروه خودروسازی به یک اصلاح ساختار مالی مناسب برای عبور از این بحران نیاز دارند و در غیر این صورت شاهد اتفاق مثبتی در آنها نخواهیم بود. پس از اتمام بازی گروه خودروسازی شاهد چرخش نقدینگی در گروه های دیگر بازار سرمایه مانند گروه ساختمانی و سیمانی و برخی تک سهم های بازار بودیم که این نشانه رشد هم همراه با رشد 10 تا 15 درصدی متوقف شد و بازار به حالت تعادل خود در بسیاری از گروه ها بازگشت. اما باید بررسی کرد که وضعیت بازار سرمایه در انتهای کار چگونه سپری می‌شود و آیا می توان نشانه های رشد را در بازار جستجو کرد یا خیر.

 
 
 


یکی از عواملی که می‌تواند به عنوان محرک رشد بازار سرمایه به حساب آید افزایش نرخ دلار در بازار غیر رسمی کشور می باشد. با افزایش نرخ دلار ارزش جایگزینی شرکت ها نیز تغییر می­کند و همین موضوع باید موجب افزایش ارزش بازار شرکت ها شود. در حال حاضر ارزش بازار بورس ایران چیزی حدود 373 هزار میلیارد تومان و ارزش بازار اول و دوم فرابورس نیز چیزی حدود 62 هزار میلیارد تومان می باشد که با فرض دلار 6.000 تومانی، ارزش کل بازار بورس ایران معادل 65 میلیارد دلار خواهد بود. از طرفی ارزش بازار در دی ماه 1392 به 425 هزار میلیارد تومان رسیده بود که رشد بیش از 200 درصدی را نسبت به ابتدای سال 91 داشته که آن هم همگام با افزایش بیش از 200 درصدی نرخ ارز بوده است و می‌تواند تاییدی بر این
موضوع باشد که رشد نرخ ارز دارای اثرات مثبت بر بازار سرمایه؛ هم در صورت های مالی و هم ارزش جایگزینی بوده است. پس می توان گفت که ارزش بازار سرمایه ایران با فرض دلار 3.800 تومانی در بازار نیز قبلا به همین مقدار بوده است و این نشان می­دهد که اثرات نرخ ارز در ارزش بازار هنوز دیده نشده است که این خود می‌تواند نشانه ای از رشد بازار در سال جاری باشد. اما عامل این رشد به گونه ای نخواهد بود که امکان آن را قطعی دانست چرا که افزایش نرخ دلار در بازار آزاد همگام با اثر آن در بودجه شرکت ها نیست و طبق مصوبه دولت بسیاری از شرکت ها باید دلار حاصل از صادرات خود را با نرخ 4.200 تومانی تسعیر کنند و این یعنی تغییرات نرخ دلار در بازار آزاد اثرات خود را بر صورت های مالی نخواهد گذاشت. البته دولت در  تصمیم جدید خود قصد دارد لیست کالاهایی که باید دلار خود را در سامانه نیما عرضه کنند مشخص کنند و برای بسیاری از کالاهای صادراتی این محدودیت نخواهد بود که اگر محصولات پتروشیمی شرکت های حاضر در بورس مشمول این قانون شوند می توان رشد سودآوری شرکت های این گروه را در بازار محتمل دانست.
از طرفی یکی از عوامل اثر گذار بر بازار سرمایه ایران تغییرات قیمت کومودیتی ها می باشد و از انجایی که بورس تهران کالا محور است افزایش قیمت جهانی می تواند اثرات خوبی را بر صورت های مالی صنایع مربوطه مانند فلزات اساسی و پتروشیمی داشته باشد. با توجه به پایان یافتن جنگ تجاری بین آمریکا و چین مبنی بر قراردادن تعرفه بر روی واردات برخی کومودیتی ها از چین، به نظر می رسد که فضای مطلوب تری در بازارهای کالایی حکمفرما شود که این موضوع می تواند اثرات خوبی را بر قیمت های جهانی داشته و به عنوان مانعی برای کاهش بیشتر به حساب آید.برای مشاهده متن کامل گزارش کلیک نمائید

 

دانلود فایل 1953 کیلو بایت