در حال بارگذاری

گزارش روزانه بازار بورس – 03 شهریورماه 1397

شنبه 3 شهریور 1397 گزارش روزانه بازار 220 بازدید
امروز شنبه 03 شهریور 1397 ؛ شاخص کل با (567.3) واحد معادل (0.41) درصد کاهش نسبت به روز قبل به 136.343 واحد رسيد. ارزش کل معاملات 825 میلیارد تومان بود که از این مقدار نزديك به 485 میلیارد تومان آن مربوط به بورس اوراق بهادار و مابقی معاملات مربوط به بازار فرابورس بودند.

بیشترین تاثیر منفی بر شاخص کل را نماد پارس با (213.7) واحد و بیشترین تاثیر مثبت را نماد شبندر با 118.8 واحد بر جای گذاشتند و شاخص فرابورس با (8.2) واحد کاهش نسبت به روز قبل به 1.545 واحد رسید که زاگرس با (8.5) واحد بیشترین تاثير منفی را بر شاخص فرابورس بر جاي گذاشت. امروز در حالی که در شروع بازار شاهد تقاضای نسبتا خوب در صنایع دلاری بودیم و شاخص کل بالای هزار واحد رشد کرده بود با انتشار گزارش ماهانه نه چندان جالب پتروشیمی خارک و ترس فعالان بازار در مورد احتمال عملکرد مشابه سایر شرکت های پتروشیمی، شاهد افزایش شدید عرضه ها در صنایع دلاری و شیفت نقدینگی به سمت صنایع غیر دلاری و تقاضای بالا در این صنایع و نمادهای بازار پایه بودیم و در نهایت شاخص کل با افتی قابل توجه هفته جدید را آغاز کرد. در گروه شیمیایی با انتشار گزارش نه چندان جالب پتروشیمی خارک شاهد فشار فروش بالا در بیشتر نمادهای گروه بودیم و نمادهایی چون پارس، شاراک و شفن تا آستانه منفی معامله شدند. در این گروه شغدیر علیرغم حجم بالای معاملات با صف خرید نسبتا سنگین روز را به پایان رساند و شپلی پرحجم معامله شده و رشدی 40 درصدی را تجربه کرد. فلزاتی ها و معدنی ها نیز فشار فروش بالایی را تجربه کردند و نمادهای کاوه، هرمز، کچاد و کگل تا آستانه منفی معامله شدند. در این گروه نمادهای غیرفولادی به ویژه نماهای رویی عمدتا تقاضای بالایی داشته و به صف خرید رسیدند. خودرویی ها بیشترین بهره را از اصلاح صنایع دلاری بردند و در بیشتر نمادهای گروه شاهد تشکیل صف های خرید بودیم و خکاوه با انتقال به بازار پایه ب فرابورس پرتقاضا بود و رشدی 27 درصدی را تجربه کرد.

حجم سنگین معاملات رمپنا و صف خرید شدن مجدد آن، تقاضای بالا در نماد های رایانه ای، ساختمانی، حمل و نقلی، کانی های غیرفلزی، سیمانی، دارویی، غذایی، تجهیزاتی، لاستیکی و کاغذی و صف خرید شدن بسیاری از نمادها در این گروه ها، صف خرید سنگین در نماهای ونیکی و وساپا، رشد ده درصدی قیمت سمگا و ادامه رشد قیمتی سهم بعد از اصلاحی کوچک، رشد 75 درصدی قیمت کهرام که امروز مشمول دستورالعمل رفع گره معاملاتي شده بود، رشد ده درصدی قیمت فاراک بعد از بازگشایی و صف خرید بسیار سنگین در این نماد و رشد ده درصدی قیمت چافست بعد از بازگشایی از جمله نکات قابل توجه امروز بازار بود.