در حال بارگذاری

گزارش روزانه بازار بورس – 24 مردادماه 1397

چهارشنبه 24 مرداد 1397 گزارش روزانه بازار 210 بازدید
امروز چهارشنبه 24 مرداد 1397 ؛ شاخص کل با (450.7) واحد معادل (0.34) درصد کاهش نسبت به روز قبل به 130.476 واحد رسيد. ارزش کل معاملات 966 میلیارد تومان بود که از این مقدار نزديك به 352 میلیارد تومان آن مربوط به بورس اوراق بهادار و مابقی معاملات مربوط به بازار فرابورس بودند.
بیشترین تاثیر منفی بر شاخص کل را نماد فولاد با (237.5) واحد و بیشترین تاثیر مثبت را نماد همراه با 157.5 واحد بر جای گذاشتند و شاخص فرابورس با (0.5) واحد کاهش نسبت به روز قبل به 1.500 واحد رسید که مارون با (3.1) واحد بیشترین تاثير منفی را بر شاخص فرابورس بر جاي گذاشت.
اظهارات معاون معدنی وزارت صمت در شب گذشته و تاکید او بر عادلانه بودن نرخ های فعلی فولادی ها در بورس کالا، احتمال عدم افزایش نرخ ها در بورس کالا برای شرکت های فلزی و پتروشیمی را افزایش داده و موجب نگرانی فعالان بازار سرمایه شده است. همانطور که پیش بینی می شد با شروع بازار شاهد فشار فروش نسبتا بالا در صنایع دلاری و گرایش نقدینگی به سمت سایر صنایع از جمله ساختمانی ها و قندی ها بودیم. با این وجود از نیمه دوم بازار به مرور از میزان عرضه ها کاسته شده و تا حدی بر میزان تقاضا افزوده شد اما میزان تقاضا چندان قوی نبود و در نهایت شاخص کل هفته جاری را با افتی متوسط به پایان برد. در گروه فلزات اساسی بیشتر نمادهای گروه در درصدهای منفی معامله شدند اما در نمادهای فباهنر، فایرا و فولای شاهد تقاضا بالا و تشکیل صف خرید بودیم. پتروشیمی ها نیز جوی نسبتا آرام داشتند و پارس و شاراک در درصدهای منفی معامله شدند و شوینده و شغدیر تقاضای بالایی داشتند و شوینده به صف خرید رسید. در گروه پالایشی شسپا علیرغم ارزش معاملات 47 میلیارد تومانی مجددا به صف خرید رسید و شپاس در ادامه روند صعودی خود امروز نیز صف خرید نسبتا سنگین خود را حفظ کرد. تقاضای بالا در نمادهای ساختمانی و صف خرید نمادهایی چون ثاباد، ثشرق و ثپردیس، حجم بالای معاملات وخارزم و ونیکی و صف خرید شدن این دو نماد، تقاضای خوب در نمادهای قندی و صف خرید شدن قهکمت و قلرست، رشد 10 درصدی فاذر بعد از بازگشایی و رسیدن بازدهی آن از زمان بازگشایی به بیش از 30 درصد، ادامه صف خرید سنگین حفاری و صف خرید شدن تمامی نمادهای زغالسنگی از جمله نکات قابل توجه امروز بازار بود.