در حال بارگذاری

گزارش روزانه بازار بورس – 29 مردادماه 1397

دوشنبه 29 مرداد 1397 گزارش روزانه بازار 206 بازدید
امروز دوشنبه 29 مرداد 1397 ؛ شاخص کل با 2718.3 واحد معادل 2.02 درصد افزایش نسبت به روز قبل به 137.073 واحد رسيد. ارزش کل معاملات 1192 میلیارد تومان بود که از این مقدار نزديك به 727 میلیارد تومان آن مربوط به بورس اوراق بهادار و مابقی معاملات مربوط به بازار فرابورس بودند.

بیشترین تاثیر مثبت بر شاخص کل را نماد فولاد با 427.9 واحد و نماد فملی با 292.1 واحد بر جای گذاشتند و شاخص فرابورس با 18.3 واحد افزایش نسبت به روز قبل به 1.555 واحد رسید که هرمز با 4.8 واحد بیشترین تاثير مثبت را بر شاخص فرابورس بر جاي گذاشت. با انتشار خبر مربوط به آزادسازی قیمت گذاری محصولات آلومینیومی و مسی در بورس کالا و انتشار گمانه زنی هایی در مورد آزادسازی قیمت سایر محصولات از جمله فولاد و پتروشیمی امروز نیز شاهد تقاضای بسیار بالا در صنایع دلاری بودیم و علیرغم عرضه نسبتا سنگین حقوقی ها بیشتر نمادهای این گروه ها روز را با صف خرید به پایان رساندند. امروز ارزش معاملات روزانه بازار رشد چشمگیری داشت و مجددا به بالای هزار میلیارد تومان رسید و  شاخص کل در ادامه رکوردشکنی های خود به ارتفاع 137 هزار واحدی صعود کرد. در گروه فلزات اساسی خبر آزادسازی قیمت محصولات مسی در بورس کالا و تقویت احتمال آزادسازی محصولات فولادی موجب شد نمادهای این گروه بیشترین تقاضای امروز بازار را داشته باشند و فملی، فولاد، ذوب و بسیاری از نمادهای گروه علیرغم عرضه سنگین حقوقی ها به صف خرید برسند که در این بین فولاد بیشترین ارزش معاملات و فملی بیشترین تقاضا را به خود اختصاص دادند. پتروشیمی ها همچنان درگیر بحث نرخ های فروش محصولات خود در بورس کالا هستند و امروز با اعلام نرخ پایه محصولات با همان نرخ دلار 4200 تومانی شاهد فشار فروش نسبتا بالا در نمادهای پیشروی گروه بودیم و زاگرس، پارس و شاراک عمدتا در درصدهای منفی معامله شدند. در این گروه شپدیس بعد از بازگشایی رشدی 8 درصدی را تجربه کرد. معدنی ها، پالایشی ها و هلدینگ های چندصنعتی دیگر صنایع دارای تقاضای بالا بودند و در این گروه ها نیز شاهد صف های خرید بسیار بودیم.

جو منفی صنایع غیردلاری ای چون ساختمانی ها، سیمانی ها و قند و شکری ها، بازگشایی های وب بعد از نزدیک به 8 ماه توقف و افت 4 درصدی قیمت سهم و صف فروش بسیار سنگین آن، صف خرید سنگین رمپنا، تقاضای بالا در نمادهای سرمایه گذاری و صف خرید سنگین نمادهای ونیکی و واتی، ادامه صف خرید سنگین در نمادهای فاذر و فاراک و رشد ده درصدی حفاری بعد از بازگشایی و ادامه صف خرید آن از جمله نکات قابل توجه امروز بازار بود.