در حال بارگذاری

گزارش روزانه بازار بورس – 10 شهریورماه 1397

شنبه 10 شهریور 1397 گزارش روزانه بازار 191 بازدید
امروز شنبه 10 شهریور 1397 ؛ شاخص کل با (1362.6) واحد معادل (0.99) درصد کاهش نسبت به روز قبل به 136.109 واحد رسيد. ارزش کل معاملات 887 میلیارد تومان بود که از این مقدار نزديك به 590 میلیارد تومان آن مربوط به بورس اوراق بهادار و مابقی معاملات مربوط به بازار فرابورس بودند.

بیشترین تاثیر مثبت بر شاخص کل را نماد فولاد با (180.8) واحد و نماد فملی با (135.2) واحد بر جای گذاشتند و شاخص فرابورس با (11.1) واحد کاهش نسبت به روز قبل به 1.545 واحد رسید که هرمز با (4.07) واحد بیشترین تاثير منفی را بر شاخص فرابورس بر جاي گذاشت. بازار همچنان ابهام های بسیاری در مورد نرخ فروش محصولات در بورس کالا دارد و هر روز شاهد دستورالعمل ها و اخبار متناقض در این مورد هستیم و امروز علیرغم عرضه محصولات ملی مس با نرخ دلار ثانویه شاهد لغو مجدد عرضه های ذوب آهن بودیم و این مسئله موجی از بی اعتمادی نسبت به صنایع دلاری را به همراه داشته و همین امر موجب شده که نقدینگی موجود در بازار هر چه بیشتر به سمت صنایع و نمادهای کوچک و یا نمادهای دارای اخبار خاص برود. فشار فروش بالا در صنایع دلاری موجب علیرغم رشد قابل توجه شاخص کل هم وزن شاهد افت یک درصدی شاخص کل باشیم. در گروه بانکی وبملت امروز نیز بسیار سنگین معامله شد و علیرغم عرضه صف خرید 800 میلیونی سهم توسط حقوقی شرکت مجددا شاهد تشکیل صف خرید 110 میلیونی در این نماد بودیم. در این گروه وتجارت نیز بسیار پرحجم معامله شد و این نماد نیز به همراه نمادهای وخاور و دی روز را با صف خرید به پایان بردند. در گروه فلزات اساسی بیشتر نمادهای گروه در درصدهای منفی بالا معامله شدند و فولاد، فملی و ذوب تا نزدیکی آستانه منفی معامله شدند اما نمادهایی چون فولاژ و فباهنر امروز نیز پرتقاضا بودند و فروس بعد از بازگشایی رشدی 10 درصدی را تجربه کرد. خودرویی ها امروز نیز تحت تاثیر خبر تصویب تحقیق و تفحص مجلس از خودروسازان فشار فروش بالایی را تجربه کردند و بیشتر نمادهای گروه به صف فروش رسیدند و تنها در نمادهای خموتور و خچرخش شاهد تقاضای بالا و تشکیل صف خرید بودیم.

تقاضای بالا در نمادهای ساختمانی و صف خرید شدن نمادهایی چون ثنوسا، ثتران و ثاژن، تقاضای بالا در نمادهای بیمه ای در پی اعلام خبرهایی در مورد تسعیر نرخ ارز تعدادی از نمادهای گروه با نرخ بازار ثانویه، رشد 22 درصدی قیمت حخزر بعد از بازگشایی، ادامه تقاضای بالا در نمادهای حمل و نقلی و صف خرید شدن نمادهای حریل، حکشتی و حفارس، تقاضای بسیار بالا در نمادهای سیمانی و رشد 37، 10، 9 و 7 درصدی نمادهای سقائن، سدور، سصوفی و سکرد بعد از بازگشایی، صف خرید تمامی نمادهای کاشی ساز و رشد 10 درصدی کلوند، صف خرید بیشتر نمادهای دارویی، صف خرید بسیار سنگین غبشهر و فشار فروش بالا در نمادهای پالایشی از جمله نکات قابل توجه امروز بازار بود.