در حال بارگذاری

گزارش روزانه بازار بورس – 13 شهریورماه 1397

سه شنبه 13 شهریور 1397 گزارش روزانه بازار 226 بازدید
امروز سه شنبه 13 شهریور 1397 ؛ شاخص کل با 2726.1 واحد معادل 2.02 درصد افزایش نسبت به روز قبل به 137.983 واحد رسيد. ارزش کل معاملات 944 میلیارد تومان بود که از این مقدار نزديك به 619 میلیارد تومان آن مربوط به بورس اوراق بهادار و مابقی معاملات مربوط به بازار فرابورس بودند.

بیشترین تاثیر مثبت بر شاخص کل را نماد فارس با 318.5 واحد و نماد فولاد با 214.3 واحد بر جای گذاشتند و شاخص فرابورس با 41.5 واحد افزایش نسبت به روز قبل به 1.568 واحد رسید که زاگرس با 11.1 واحد بیشترین تاثير مثبت را بر شاخص فرابورس بر جاي گذاشت. ادامه رشد افسارگسیخته قیمت دلار در بازار آزاد، حذف سقف ده درصدی فرآورده های نفتی در بورس، افزایش سقف قیمت محصولات فولادی در بورس کالا به 15 درصد، محاسبه معاملات رینگ صادراتی بورس کالا برمبنای نرخ ارز بازار ثانویه و گمانه زنی در مورد افزایش رسمی نرخ خودرو موجی از تقاضا را در بازار به دنبال داشت و شاخص کل با بیش از 2  درصد رشد در آستانه ورود به کانال 138 هزار واحدی قرار گرفت. پالایشی ها در بین صنایع دلاری بیشترین تقاضا را به خود اختصاص دادند و تمامی نمادهای پیشروی گروه با صف خرید روز را به پایان بردند و شسپا و شپاس نیز بعد از اصلاحی چندروزه به فاز صعودی برگشته و صف خرید شدند. در گروه شیمیایی پتروشیمی ها تقاضای بالایی داشتند و زاگرس، شپدیس و شفن به صف خرید رسیدند و در گروه فلزات اساسی شاهد معاملاتی ثبت در تمامی نمادهای گروه بودیم اما شدت تقاضا به حدی نبود که شاهد تشکیل صف خرید در بیشتر نمادهای گروه باشیم و تنها نمادهایی چون فباهنر، فنوال و فولاژ به صف خرید رسیدند. خودرویی ها تحت تاثیر اخبار ضد و نقیض از افزایش رسمی قیمت خودرو نوسان بالایی داشتند و بعد از انتشار خبری نادرست در مورد مجوز وزیر صنعت برای گرانی خودرو شاهد افزایش تقاضا در گروه و معامله خساپا و خودرو تا نزدیکی آستانه مثبت بودیم. در این گروه خچرخش در ادامه روند رو به رشد خود با رشدی 10 درصدی به تابلوی معاملات بازگشت و مجددا به صف خرید رسید.

ادامه رشد قیمت های اوراق در بازار بدهی، تغییر دامنه نوسان سکه های یک روزه به 1 درصد و ادامه صف خرید آن ها، جو منفی نمادهای بانکی و معامله وبملت در درصدهای منفی، تقاضای قابل توجه در نمادهای سیمانی و صف خرید نمادهایی چون سفانو، سدور و سبزوا، فشار فروش بالا در نمادهای دارویی و معامله بیشتر نمادهای گروه در درصدهای منفی، ادامه معاملات منفی فاذر و فاراک، حجم بالای معاملات چکاپا و صف خرید سنگین آن، معامله حفاری از درصدهای منفی تا آستانه مثبت و صف خرید شدن آن و صف خرید شدن نمادهای زغال سنگی از جمله نکات قابل توجه امروز بازار بود.