در حال بارگذاری

گزارش روزانه بازار بورس – 14 شهریورماه 1397

چهارشنبه 14 شهریور 1397 گزارش روزانه بازار 186 بازدید
امروز چهارشنبه 14 شهریور 1397 ؛ شاخص کل با (269.6) واحد معادل (0.2) درصد کاهش نسبت به روز قبل به 137.714 واحد رسيد. ارزش کل معاملات 1002 میلیارد تومان بود که از این مقدار نزديك به 547 میلیارد تومان آن مربوط به بورس اوراق بهادار و مابقی معاملات مربوط به بازار فرابورس بودند.

بیشترین تاثیر منفی بر شاخص کل را نماد کگل با (167) واحد و بیشترین تاثیر مثبت را نماد رانفور با 103.4 واحد بر جای گذاشتند و شاخص فرابورس با 11.2 واحد افزایش نسبت به روز قبل به 1.579 واحد رسید که مارون با 5.2 واحد بیشترین تاثير مثبت را بر شاخص فرابورس بر جاي گذاشت. علیرغم چشم انداز مثبت پیش روی بازار سرمایه، انگیزه خرید در بازار کاهش یافته و ابهام های موجود در بسیاری از صنایع از جمله نرخ گذاری محصولات فولادی و پتروشیمی در بورس کالا، افزایش یا عدم افزایش نرخ رسمی خودرو و ... موجب احتیاط خریداران برای خرید در قیمت های مثبت شده و امروز شاهد افزایش عرضه ها در کلیت بازار و متعادل شدن معاملات در بسیاری از گروه ها بودیم. با وجود این ادامه رشد نرخ دلار در بازار آزاد موجب کاهش تعداد فروشندگان در بازار شده و در کلیت بازار شاهد فشار فروش بالا نبودیم. پالایشی ها امروز نیز تقاضای قابل توجهی داشتند و علیرغم افزایش عرضه ها در شروع بازار در یک ساعت پایانی و با انجام معاملات این شرکت ها در بورس کالا با نرخ های بسیار بالا شاهد افزایش تقاضا در نمادهای گروه و صف خرید شدن نمادهای شتران، شبریز و شاوان بودیم. در گروه فلزات اساسی نمادهای پیشروی گروه متعادل و کم نوسان معامله شدند اما نمادهایی چون فباهنر، فنوال و فولاژ همچنان پرتقاضا بوده و با صف خرید روز را به پایان بردند. در این گروه نماد بازار پایه ای فاهواز پرحجم معامله شده و رشدی 18 درصدی را تجربه کرد. در گروه خودرویی تکذیب افزایش رسمی نرخ خودرو موجب شد خودروسازان متعادل معامله شوند اما قطعه سازان همچنان پرتقاضا بوده و و بیشتر آن ها به صف خرید رسیدند.

ادامه فشار فروش بالا در نماد های وب، تقاضای قابل توجه در نمادهای رایانه ای و صف خرید شدن نمادهایی چون رانفور و مداران، فشار فروش بسیار بالا در صندوق های مبتنی بر طلا و صف فروش شدن سکه های یک روزه با توجه به ابلاغیه بانک مرکزی در مورد صرافی ها، رشد 9 درصدی وبیمه، سبجنو و شکربن بعد از بازگشایی، تقاضای بالا در کانی های غیرفلزی و حجم بالای معاملات کهمدا و کسرا و صف فروش سنگین کهمدا، تقاضای بسیار سنگین در نمادهای قندی و غذایی و صف خرید شدن بیشتر نمادهای این دو گروه، حجم سنگین معاملات لکما و ادامه رشد قیمتی آن، صف خرید بسیار سنگین فاراک در پی انتشار شایعاتی در مورد قراردادهای این شرکت و صف خرید شدن تمامی نمادهای کاغذی و زراعتی از جمله نکات قابل توجه امروز بازار بود.