در حال بارگذاری

گزارش روزانه بازار بورس – 17 شهریورماه 1397

شنبه 17 شهریور 1397 گزارش روزانه بازار 187 بازدید
امروز شنبه 17 شهریور 1397 ؛ شاخص کل با 1914.5 واحد معادل 1.39 درصد افزایش نسبت به روز قبل به 139.628 واحد رسيد. ارزش کل معاملات 1346 میلیارد تومان بود که از این مقدار نزديك به 664 میلیارد تومان آن مربوط به بورس اوراق بهادار و مابقی معاملات مربوط به بازار فرابورس بودند.

بیشترین تاثیر مثبت بر شاخص کل را نماد شپنا با (119.5) واحد و نماد رانفور با 113.8 واحد بر جای گذاشتند و شاخص فرابورس با 35.2 واحد افزایش نسبت به روز قبل به 1.615 واحد رسید که ذوب با 4.9 واحد بیشترین تاثير مثبت را بر شاخص فرابورس بر جاي گذاشت. موج تقاضا برای صنایع غیردلاری و نماهای بازار پایه امروز به اوج خود رسید و شاهد تشکیل صف های خرید در بسیاری از این نمادها بودیم و صنایع دلاری نیز با اعلام خبر برنامه جدید وزارت صمت برای قیمت گذاری محصولات فولادی و پتروشیمی عمدتا در درصدهای مثبت معامله شدند. امروز ورود نقدینگی به بازار به ویژه از سمت سهامداران حقیقی کاملا مشهود بود و شاخص با رشدی قابل توجه در آستانه ورود به کانال 140 هزار واحدی قرار گرفت. در گروه فلزات اساسی با اعلام خبر تصمیم جدید وزارت صمت برای ساماندهی وضعیت شرکت های پتروشیمی و فولادی شاهد جو مثبت در گروه بودیم و بیشتر نمادهای گروه در درصدهای مثبت معامله شدند؛ اما ضعف تقاضا و عرضه های نسبتا سنگین مانع از رشد بالای قیمت ها در گروه شده و بیشتر نمادهای گروه در نیمه دوم بازار معاملات متعادلی را پشت سر گذاشتند. در این گروه فولاژ بعد از بازگشایی رشدی ده درصدی را تجربه کرد و همچنان صف خرید ماند و نماد بازار پایه ای فاهواز رشدی 30 درصدی را تجربه کرد. خودرویی ها نیز یکپارچه سبزپوش بوده و بیشتر نمادهای گروه به صف خرید رسیدند و نمادهای خاور و خفناور رشدی 8 درصدی را تجربه کردند.

صف های خرید بسیار در بیشتر گروه های بازار و رشد ده درصدی یا بیشتر تعداد زیادی از نمادهای بازار پایه، ادامه رشد قیمت اوراق بدهی و تداوم کاهش نرخ بازده اوراق خزانه اسلامی، افت سنگین قیمت واحد صندوق های مبتنی بر سکه طلا، حجم سنگین معاملات وبملت و صف خرید سنگین آن، معاملات پرحجم تبرک و صف خرید شدن مجدد آن، صف های خرید سنگین در تمامی نمادهای قندی و صف خرید سنگین فاراک از جمله نکات قابل توجه امروز بازار بود.