در حال بارگذاری

گزارش روزانه بازار بورس – 18 شهریورماه 1397

یکشنبه 18 شهریور 1397 گزارش روزانه بازار 192 بازدید
امروز یکشنبه 18 شهریور 1397 ؛ شاخص کل با 2605.7 واحد معادل 1.87 درصد افزایش نسبت به روز قبل به 142.234 واحد رسيد. ارزش کل معاملات 1274 میلیارد تومان بود که از این مقدار نزديك به 843 میلیارد تومان آن مربوط به بورس اوراق بهادار و مابقی معاملات مربوط به بازار فرابورس بودند.

بیشترین تاثیر مثبت بر شاخص کل را نماد شبندر با 181.2 واحد و نماد فارس با 167.8 واحد بر جای گذاشتند و شاخص فرابورس با 27.7 واحد افزایش نسبت به روز قبل به 1.642 واحد رسید که ذوب با 6.13 واحد بیشترین تاثير مثبت را بر شاخص فرابورس بر جاي گذاشت. با تشدید ورود نقدینگی جدید به بازار و افزایش ارزش معاملات امروز نیز شاهد موج تقاضا در بسیاری از گروه های بازار به ویژه صنایع غیردلاری بودیم و برخلاف روزهای قبل با انتشار شایعاتی در مورد آزاد سازی قیمت محصولات پتروشیمی و فولادی در بورس کالا موج تقاضا به صنایع دلاری به ویژه پتروشیمی ها نیز رسید و شاخص کل با رشدی قابل توجه سقف تاریخی قبلی خود را شکسته و به ارتفاع 142 هزار واحدی صعود کرد. در گروه شیمیایی در نیمه دوم بازار با انتشار شایعاتی در مورد حذف سقف قیمتی محصولات پتروشیمی در بورس کالا شاهد افزایش یکباره تقاضا و تشکیل صف های خرید در بسیاری از نمادهای گروه بودیم. حجم بالای معاملات پارس و تاپیکو و رشد 14 و 10 درصدی قیمت شکلر و شکربن بعد از بازگشایی از نکات قابل توجه معاملات این گروه بود. در گروه فلزات اساسی شایعه ازادسازی قیمت ها در بورس کالا نوسان مثبت قیمتی را در بیشتر نمادهای گروه در پی داشت اما ضعف تقاضا در کلیت گروه مشهود بود و به جز در نمادهایی چون ذوب، فلوله و نمادهای رویی شاهد تشکیل صف خرید نبودیم.

افت قیمت اوراق حق تقدم مسکن، حجم بالای معاملات وبملت و وتجارت و صف خرید سنگین وبملت، افت 14 درصدی قیمت سکه های یک روزه، حجم سنگین معاملات ونیرو، وغدیر و وصندوق و صف خرید شدن آن ها، حجم سنگین معاملات خساپا و رشد 10 درصدی قیمت خاذین بعد از بازگشایی، توقف نمادهای پالایشی با توجه به رشد 20 درصدی قیمت ها و رشد 10 درصدی قیمت نمادهای کماسه و کشرق بعد از بازگشایی از جمله نکات قابل توجه امروز بازار بود.