در حال بارگذاری

گزارش روزانه بازار بورس – 21 شهریورماه 1397

چهارشنبه 21 شهریور 1397 گزارش روزانه بازار 193 بازدید
امروز چهارشنبه 21 شهریور 1397 ؛ شاخص کل با 6483.5 واحد معادل 4.36 درصد افزایش نسبت به روز قبل به 155.061 واحد رسيد. ارزش کل معاملات 2015 میلیارد تومان بود که از این مقدار نزديك به 1139 میلیارد تومان آن مربوط به بورس اوراق بهادار و مابقی معاملات مربوط به بازار فرابورس بودند. بیشترین تاثیر مثبت بر شاخص کل را نماد فولاد با 704.7 واحد و نماد فارس با 502.5 واحد بر جای گذاشتند و شاخص فرابورس با 75.3 واحد افزایش نسبت به روز قبل به 1.771 واحد رسید که مارون با 19.3 واحد بیشترین تاثير مثبت را بر شاخص فرابورس بر جاي گذاشت.

تاریخی ترین روز و هفته بورس امروز در حالی رقم خورد که شاخص کل با توجه به آزادسازی قیمت فولاد و احتمال بالای آزادسازی قیمت محصولات پتروشیمی در هفته آینده بیشترین رشد روزانه تاریخ خود را تجربه کرد و بازده هفتگی شاخص کل نیز به رقم فوق العاده 12.6 درصدی رسید. امروز با ورود بیش از 329 میلیارد تومان نقدینگی از جانب مشتری های حقیقی ارزش معاملات بورس و فرابورس به بیش از دو هزار میلیارد رسید که همچون روزهای گذشته فلزی ها و پتروشیمی ها بیشترین درصد ارزش معاملات را به خود اختصاص دادند. در گروه فلزات اساسی و معدنی با اعلام برداشته شدن سقف معاملات محصولات فولادی در بورس کالا و با شفاف سازی شرکت های فولادی در مورد آن، شاهد تشکیل صف های خرید سنگین و توقف و بازگشایی مجدد نمادهای فولادی و معدنی و رشد قیمت ها تا 10 درصد بودیم که در این بین فولاد بیشترین ارزش معاملات را داشت و ذوب با رشد 10 درصدی همچنان صف خرید خود را حفظ کرد. پتروشیمی ها نیز با جدی تر شدن احتمال آزادسازی قیمت محصولاتشان در بورس کالا با تقاضای بالا مواجه شده و بیشتر نمادهای گروه به صف خرید رسیدند و پارس و پارسان بیشترین ارزش معاملات را به خود اختصاص دادند و ساینا بعد از بازگشایی رشدی 18 درصدی را تجربه کرد. پالایشی ها در ابتدای بازار نسبتا متعادل معامله می شدند اما جو مثبت بازار موجب شد در نیمه دوم بازار شاهد افزایش تقاضا در نمادهای گروه و تشکیل صف خرید در بیشتر نمادهای گروه باشیم.
صف خرید بیشتر نمادهای ساختمانی، سیمانی و بانکی، رشد 10 درصدی نمادهای غذایی غالبر، غچین و غشان، جو نسبتا منفی نمادهای قندی و نوسان قیمتی قثابت از آستانه منفی تا نزدیکی آستانه مثبت و تقاضای بالا در نمادهای خودرویی و صف خرید بیشتر نمادهای گروه و رشد 21، 10 و 10 درصدی نمادهای خاور، خکاوه و خرینگ از جمله نکات قابل توجه امروز بازار بود.