در حال بارگذاری

گزارش روزانه بازار بورس – 31 شهریورماه 1397

شنبه 31 شهریور 1397 گزارش روزانه بازار 215 بازدید
امروز شنبه 31 شهریور 1397 ؛ شاخص کل با 3209.5 واحد معادل 2.04 درصد افزایش نسبت به روز قبل به 160.538 واحد رسيد. ارزش کل معاملات 1828 میلیارد تومان بود که از این مقدار نزديك به 1357 میلیارد تومان آن مربوط به بورس اوراق بهادار و مابقی معاملات مربوط به بازار فرابورس بودند.

بیشترین تاثیر مثبت بر شاخص کل را نماد فملی با 212.3 واحد و نماد همراه با 197.8 واحد بر جای گذاشتند و شاخص فرابورس با 20.4 واحد افزایش نسبت به روز قبل به 1.878 واحد رسید که مارون با (11.7) واحد بیشترین تاثير منفی را بر شاخص فرابورس بر جاي گذاشت. با پایان یافتن مهلت تسویه اعتباری ها، مجددا شاهد افزایش تقاضا در کلیت بازار بودیم و اعطای مجدد اعتبارات به مشتریان کارگزاری ها و تداوم ورود نقدینگی به بازار موجب شد امروز نیز ارزش معاملات خرد در بازار به بیش از هزار میلیارد تومان رسیده و شاخص کل با رشدی قابل توجه به کانال 160 هزار واحدی صعود کند. در گروه خودرویی بیشتر نمادهای پیشروی گروه با توجه به رشد 20 درصدی متوقف بودند و بعد از بازگشایی شاهد تداوم تقاضا در گروه بوده و خزامیا، خپارس، خگستر، ورنا و خریخت با رشد ده درصدی به تابلوی معاملات بازگشتند و خودرو نیز تا سقف ده درصد معامله شد. خساپا با توجه به عرضه های سنگین حقوقی نسبتا متعادل معامله شد و خکرمان امروز نیز حجم معاملات سنگینی داشت. در گروه فلزات اساسی رشد قیمت های جهانی فلزات و نزدیک شدن به زمان انتشار گزارش های ماهانه تولید و فروش موجب افزایش تقاضا در گروه شد و فملی تا نزدیکی آستانه مثبت معامله شد و بیشتر نمادهای رویی به صف خرید رسیدند. با این وجود فولادی ها همچنان عرضه های نسبتا سنگینی داشتند و ذوب نیز متعادل معامله شد. پالایشی ها با انتشار شایعاتی مبنی بر تعدیل های مثبت سنگین نمادهای این گروه در گزارش های شش ماهه پرتقاضا بودند و بیشتر نمادهای گروه به صف خرید سنگین رسیدند.

حجم سنگین معاملات رمپنا و صف خرید شدن آن، تقاضای بالا در نمادهای ساختمانی و 32 درصدی قیمت ثنوسا بعد از بازگشایی، صف خرید تعداد زیادی از نمادهای حمل و نقلی، لیزینگی، رایانه ای، کانی های غیرفلزی، سیمانی، غذایی، قندی، تجهیزاتی، دستگاه های برقی و لاستیکی، حجم بالای معاملات پترول و ادامه روند صعودی قیمت سهم و رشد 10 درصدی قیمت شغدیر بعد از بازگشایی و عرضه اولیه ده درصد از سهام تاپکیش در قیمت 170 تومان از جمله نکات قابل توجه امروز بازار بود.