در حال بارگذاری

گزارش ماهانه سامان بورس_ شهریور 97

چهارشنبه 25 مهر 1397 گزارش ماهانه بازار 322 بازدید
در ماهی که گذشت شاخص کل در ادامه رکوردشکنی های فوق العاده خود با رشدی 17 درصدی به ارتفاع 160 هزار واحدی رسید و همچون ماه های اخیر بار اصلی رشد شاخص کل کماکان بر دوش صنایع دلاری به ویژه فلزاتی ها، پتروشیمی ها، معدنی ها و پالایشی ها بود. عمده رشد شاخص کل مربوط به روزهای پایانی ماه بود و اصلی ترین عامل آن آزادسازی سقف محصولات فولادی و پتروشیمی در بورس کالا بود.
رشد نرخ دلار در ماه های اخیر و آزادسازی نرخ فروش محصولات این شرکت ها در بورس کالا می تواند موجب جهش سودآوری این شرکت ها و متعاقب آن افزایش قیمت سهام این شرکت ها در بورس شود. ازار بورس را به در روزهای ابتدایی ماه با
انتشار اخبار ضد و نقیض در مورد نرخ های بورس کالا و تائید و تکذیب های بسیار در مورد نرخ گذاری محصولات در این بازار، شاهد متعادل شدن معاملات در صنایع دلاری و شیفت درصدی از نقدینگی سنگین موجود در این گروه ها به سمت سایر صنایع بازار از جمله خودرویی ها بودیم. در روزهای پایانی ماه آزادسازی سقف قیمت محصولات فولادی و پتروشیمی در بورس کالا و همزمان ورود نقدینگی جدید به بازار سرمایه موجب شد علیرغم تسویه اعتبارات کارگزاری ها و انتشار آمارهای مربوط به صادرات نفت ایران و تنگ تر شدن حلقه تحریم های نفتی شاهد رشد یکباره تقاضا در بازار و رشد ارزش روزانه معاملات و در نتیجه صعودی شدن شاخص کل تا ارتفاع 160 هزار واحد باشیم. عامل اصلی ورود نقدینگی جدید به بازار سرمایه سررسید شدن سپرده های بانکی یک ساله و افزایش ریسک سرمایه گذاری در سایر بازارها به ویژه بازار ارز و طلا بود. ورود نقدینگی جدید به حدی بود که ارزش معاملات روزانه بازار در روزهای پایانی ماه به بیش از هزار میلیارد تومان نیز رسید و با توجه به اینکه عمده این نقدینگی به سمت صنایع پیشروی بازار و نمادهای بزرگ این گروه ها بود این نمادها بیشترین تاثیر را بر رشد فوق العاده شاخص کل گذاشتند.


برای دریافت متن کامل گزارش بر روی لینک زیر کلیک نمائید
 

دانلود فایل 1227 کیلو بایت