در حال بارگذاری

گزارش روزانه بازار بورس – 30 آبان ماه1397

چهارشنبه 30 آبان 1397 گزارش روزانه بازار 341 بازدید
امروز چهارشنبه 30 آبان 1397 ؛ شاخص کل با (745.5) واحد معادل (0.42) درصد کاهش نسبت به روز قبل به 175،713 واحد رسيد. ارزش کل معاملات 981 میلیارد تومان بود که از این مقدار نزديك به 592 میلیارد تومان آن مربوط به بورس اوراق بهادار و مابقی معاملات مربوط به بازار فرابورس بودند.

بیشترین تاثیر منفی بر شاخص کل را نماد شپنا با (166.2) واحد و بیشترین تاثیر مثبت را نماد وبملت با 147.2 واحد بر جای گذاشتند و شاخص فرابورس با (7.1) واحد کاهش نسبت به روز قبل به 1.907 واحد رسید که زاگرس با (9.2) واحد بیشترین تاثير منفی را بر شاخص فرابورس بر جاي گذاشت. تداوم روند نزولی قیمت نفت و سقوط شدید شب گذشته آن بلای جان بازار شده و شاخص کل تحت تاثیر فشار فروش سنگین در نمادهای پالایشی آخرین روز آبان ماه را با افت به پایان رساند. نکته مثبت معاملات امروز تقاضای خوب در صنایع غیر دلاری و رشد خوب شاخص کل هم وزن بود. بازار در هفته آتی به استقبال گزارش های ماهانه شرکت ها خواهد رفت و همچنان چشم انتظار اخبار خوب از بانکی ها و خودرویی ها خواهد ماند. روند قیمت نفت و فلزات اساسی در بازارهای جهانی و قیمت دلار در بازار داخل دیگر عوامل تاثیرگذار بر معاملات بازار در هفته آینده خواهد بود. خودرویی ها با توجه به قریب الوقوع بودن اعلام نرخ های جدید بیشترین تقاضای امروز بازار را به خود اختصاص دادند و در نیمه دوم بازار شاهد صف خرید شدن بیشتر نمادهای گروه بودیم. در گروه بانکی وبملت تحت تاثیر سخنان دیروز مدیر مالی شرکت در مورد تسعیر ارز شرکت عمدتا در سقف قیمتی معامله شد و سایر نمادهای گروه نیز تحت تاثیر این نماد پرتقاضا بودند. پالایشی ها بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص کل گذاشتند و در بیشتر نمادهای گروه شاهد تشکیل صف های فروش و عرضه های سنگین سهامداران حقوقی در کف قیمتی بودیم. پتروشیمی روز جالبی را پشت سر گذاشتند. در کنار عرضه های سنگین در نمادهایی چون زاگرس، پارس و تاپیکو شاهد تقاضای قابل توجه و تشکیل صف خرید در نمادهایی چون شغدیر، شوینده، شکربن و وپترو بودیم.

تقاضای بالا در نمادهای ساختمانی و رایانه ای، حجم سنگین معاملات بیمه نوین و صف خرید سنگین آن، تقاضای بالا در کانی های غیرفلزی و صف خرید شدن نمادهایی چون کسرا، کهمدا و کسرام، تقاضای بالا در نمادهای غذایی و قندی و رشد 50 درصدی قیمت قنقش در بازار پایه، ادامه معاملات پرحجم بفجر، حجم بسیار پایین معاملات نمادهای فلزی فولادی، اشتباه ناظر بازار در توقف نماد کگهر و بازگشایی سریع آن و فشار فروش نسبتا بالا در نمادهای کگل و کچاد از جمله نکات قابل توجه امروز بازار بود.