در حال بارگذاری

گزارش روزانه بازار بورس – 17 آذرماه1397

شنبه 17 آذر 1397 گزارش روزانه بازار 282 بازدید
امروز شنبه 17 آذر 1397 ؛ شاخص کل با 223.1 واحد معادل 0.13 درصد افزایش نسبت به روز قبل به 167،083 واحد رسيد. ارزش کل معاملات 702 میلیارد تومان بود که از این مقدار نزديك به 338 میلیارد تومان آن مربوط به بورس اوراق بهادار و مابقی معاملات مربوط به بازار فرابورس بودند.

بیشترین تاثیر مثبت بر شاخص کل را نماد رمپنا با 137.1 واحد و بیشترین تاثیر منفی را نماد فولاد با (112.6) واحد بر جای گذاشتند و شاخص فرابورس با 13.7 واحد افزایش نسبت به روز قبل به 1.858 واحد رسید که ذوب با 8.5 واحد بیشترین تاثير مثبت را بر شاخص فرابورس بر جاي گذاشت. افزایش کم تر از انتظار تولید نفت اوپک و عدم واکنش مناسب قیمت نفت به این توافق، افزایش نگرانی ها نسبت به چشم انداز رشد اقتصادی دنیا، سقوط بازارهای سهام در جهان و افزایش ریسک های سیاسی حاکم بر اقتصاد کشور موجب شد علیرغم بازگشایی نسبتا مثبت بازار شاهد افزایش عرضه ها و عقب نشینی خریداران در صنایع کامودیتی محور و بانکی باشیم و شاخص کل که در ابتدا نزدیک به 800 واحد رشد کرده بود در خاتمه با تنها 223 واحد رشد به کار خود پایان دهد. مجموع دلایلی که در بالا ذکر شد موجب شد مجددا شاهد شیفت نقدینگی از سهام دلاری به سمت سهام غیردلاری به ویژه خودرویی ها و صنایع و نمادهای کوچک باشیم. در گروه خودرویی با جدی شدن افزایش نرخ ها و اعلام قیمت های جدید ایران خودرو برای تعدادی از محصولاتش مورد توجه بازار قرار گرفتند و در شروع بازار شاهد تشکیل صف های خرید در بسیاری از نمادهای گروه بودیم. در گروه بانکی مشخص نشدن وضعیت تسعیر ارز بانک ملت در گزارش شش ماهه حسابرسی شده و عدم انتشار اخبار رسمی در مورد افزایش سرمایه بانک ها بسیاری از سهامداران را خسته کرده و امروز شاهد فشار فروش بالایی در نمادهای این گروه بودیم و بسیاری از نمادهای گروه تا کف قیمتی معامله شدند.  کامودیتی محورها عمدتا معاملاتی کم حجم و منفی را پشت سر گذاشتند اما در گروه فلزات اساسی ذوب امروز نیز پرحجم معامله شده و به صف خرید رسید. صنایع غیر دلاری ای چون ساختمانی ها، لیزینگی ها و غذایی ها مورد توجه بازار قرار گرفتند و تعداد زیادی از نمادهای این گروه ها به صف خرید رسیدند و لاسیتیکی ها بعد از اعلام افزایش نرخ 30 درصدی به صف خرید رسیدند و دارویی ها که هفته گذشته معاملات مثبتی داشتند امروز پرحجم تر معامله شده و تعداد بیشتری از نمادهای گروه به صف خرید رسیدند.


حجم بالای معاملات رمپنا و صف خرید سنگین این نماد، تقاضای خوب در نمادهای رایانه ای و صف خرید شدن نمادهای های وب، تاپکیش و مداران، نوسان مثبت بالای کرازی و صف خرید شدن آن، فشار فروش نسبتا بالا در گروه دستگاه های برقی، حجم بالای معاملات تپکو در گروه ماشین آلات و صف خرید شدن نمادهایی چون لبوتان و لخزر در این گروه، حجم بالای معاملات فاراک و صف خرید شدن آن، تقاضای بالا در نمادهای کاغذی و ادامه صف خرید مادیرا و رسیدن بازدهی آن به بیش از 47 درصد از جمله نکات قابل توجه امروز بازار بود.