در حال بارگذاری

گزارش روزانه بازار بورس – 19 آذرماه1397

دوشنبه 19 آذر 1397 گزارش روزانه بازار 256 بازدید
امروز دوشنبه 19 آذر 1397 ؛ شاخص کل با 24.7 واحد معادل 0.01 درصد افزایش نسبت به روز قبل به 166،915 واحد رسيد. ارزش کل معاملات 824 میلیارد تومان بود که از این مقدار نزديك به 493 میلیارد تومان آن مربوط به بورس اوراق بهادار و مابقی معاملات مربوط به بازار فرابورس بودند.

بیشترین تاثیر فارس بر شاخص کل را نماد فارس با 108.5 واحد و بیشترین تاثیر منفی را نماد فملی با (69.5) واحد بر جای گذاشتند و شاخص فرابورس با 19.2 واحد افزایش نسبت به روز قبل به 1.857 واحد رسید که ذوب با 13.1 واحد بیشترین تاثير مثبت را بر شاخص فرابورس بر جاي گذاشت. وضعیت نوسانی بازار همچنان ادامه دارد و عدم اعلام اخبار رسمی از افزایش نرخ خودرویی ها و افزایش سرمایه و تسعیر نرخ ارز بانکی ها در کنار فضای پرابهام بازارهای جهانی موجب شده است بسیاری از فعالان بازار هر مثبتی را فرصت فروش دانسته و شاهد افزایش نوسان گیری در بازار باشیم. در چنین بازاری شایعات نقش بسیار پررنگی در معاملات دارند و سرمایه گذاران ریسک گریز در حال خروج از سهام و سرمایه گذاری در بازار بدهی و یا سایر بازارهای موازی هستند. در گروه بانکی در دادمه روند روز کاری قبل شاهد افزایش تقاضا و معامله بیشتر نمادهای گروه در درصدهای مثبت بودیم و بانک تجارت به صف خرید سنگینی رسید؛ اما در ادامه و تحت جو منفی بازار شاهد افزیش عرضه ها در گروه و عقب نشینی خریداران بودیم و با نزولی شدن قیمت بیشتر نمادهای گروه در درصدهای منفی معاملات امروز خود را به پایان بردند. خودرویی ها همچنان تشنه اعلام رسمی خبر افزایش نرخ هستند و این روزها معاملاتی نوسانی را دنبال می کنند. امروز با افزایش عرضه ها بیشتر نمادهای گروه در درصدهای منفی بالا معامله شدند. بازگشایی منفی بازارهای جهانی معاملاتی کم حجم و نسبتا منفی را در صنایع کامودیتی محور به دنبال داشت و ساختمانی ها و حمل و نقلی ها مورد توجه بازار قرار گرفته و شاهد تشکیل صف های خرید در بسیاری از نمادهای این دو گروه بودیم.

تقاضای بالا در اوراق با درآمد ثابت و ادامه کاهش نرخ اخزاها، حجم سنگین معاملات توریل، ذوب و ونفت بعد از بازگشایی و رشد 15، 7 و 9 درصدی قیمت آن ها، تداوم معاملات پرحجم حریل و صف خرید شدن مجدد آن، تقاضای بالا در شوینده ها، فشار فروش بالا در نمادهای قندی و صف فروش شدن بیشتر نمادهای گروه، رشد 10 درصدی قیمت مادیرا بعد از بازگشایی و تداوم صف خرید آن، ادامه خریدهای سنگین سهامداران حقوقی در نماد کگهر از جمله نکات قابل توجه امروز بازار بود.