در حال بارگذاری

گزارش روزانه بازار بورس – 27 آذرماه1397

سه شنبه 27 آذر 1397 گزارش روزانه بازار 244 بازدید
امروز سه شنبه 27 آذر 1397 ؛ شاخص کل با (603.5) واحد معادل (0.38) درصد کاهش نسبت به روز قبل به 159،146 واحد رسيد. ارزش کل معاملات 760 میلیارد تومان بود که از این مقدار نزديك به 316 میلیارد تومان آن مربوط به بورس اوراق بهادار و مابقی معاملات مربوط به بازار فرابورس بودند.

بیشترین تاثیر منفی بر شاخص کل را نماد شپنا با (83.7) واحد و بیشترین تاثیر مثبت را نماد وامید با 52.9 واحد بر جای گذاشتند و شاخص فرابورس با (1.1) واحد کاهش نسبت به روز قبل به 1.808 واحد رسید که ذوب با 3.9 واحد بیشترین تاثير مثبت را بر شاخص فرابورس بر جاي گذاشت. تشدید روند نزولی قیمت نفت، روند نزولی بازارهای سهام در جهان و چشم انداز نه چندان روشن اقتصاد جهانی امروز نیز فشار فروش نسبتا بالایی را بر صنایع کامودیتی محور تحمیل کرد و شاخص کل تحت تاثیر نمادهای پالایشی با افتی قابل توجه در آستانه سقوط به ارتفاع 158 هزار واحدی قرار گرفت. ارزش معاملات روزانه بورس همچنان کاهشی است و موج خروج نقدینگی سهامداران حقیقی از بازار که از هفته های گذشته آغاز شده بود تشدید شده و شاهد گرایش سرمایه گذاران به بازار بدهی و به ویژه اسناد خزانه هستیم. به نظر می رسد تا زمان بازگشت آرامش به بازارهای جهانی، تثبیت قیمت دلار در داخل کشور، مشخص شدن مولفه های اصلی بودجه سال آینده و انتشار اخبار رسمی از خودرویی ها و بانکی ها وضعیت فعلی کمابیش ادامه داشته باشد و تنها در تک سهم های خاص شاهد تحرکات مثبت باشیم. خودرویی ها در ادامه روند نوسانی خود امروز با فشار عرضه ها روبرو شده و بیشتر نمادهای گروه در محدوده منفی کامل معامله شدند اما بانکی ها بعد از توقف تجارت معاملاتی متعادل و در محدده صفر تابلو را تجربه کردند. سقوط قیمت نفت فشار فروش بالایی را بر نمادهای پالایشی تحمیل کرد و نمادهای پیشروی گروه در درصدهای منفی بالا معامله شدند و در گروه فلزات اساسی ذوب مجددا به مدار مثبت بازگشت اما بیشتر نمادهای گروه در درصدهای منفی معامله شدند.

حجم بالای معاملات بیمه نوین و صف خرید شدن آن، تحرکات مثبت در کانی های غیرفلزی، تداوم فشار فروش بالا در نمادهای سیمانی، حجم بالای معاملات شپلی و معامله سهم تا نزدیکی آستانه مثبت، تقاضای خوب در تعدادی از نمادهای قندی و صف خرید شدن قشهد و قصفها، فشار فروش بالا در نمادهای لاستیکی و صف فروش شدن بیشتر نمادهای گروه و تقاضای بالا در نمادهای زراعتی و صف خرید شدن نمادهای زمگسا و تلیسه از جمله نکات قابل توجه امروز بازار بود.