در حال بارگذاری

گزارش روزانه بازار بورس – 17 دی ماه1397

دوشنبه 17 دی 1397 گزارش روزانه بازار 229 بازدید
امروز دوشنبه 17 دی 1397 ؛ شاخص کل با 1047.8 واحد معادل 0.65 درصد افزایش نسبت به روز قبل به 162،323 واحد رسيد. ارزش کل معاملات 954 میلیارد تومان بود که از این مقدار نزديك به 593 میلیارد تومان آن مربوط به بورس اوراق بهادار و مابقی معاملات مربوط به بازار فرابورس بودند.

بیشترین تاثیر منفی بر شاخص کل را نماد فارس با (207.1) واحد و بیشترین تاثیر مثبت را نماد فولاد با 191.5 واحد بر جای گذاشتند و شاخص فرابورس با 26.2 واحد افزایش نسبت به روز قبل به 1.909 واحد رسید که ذوب با 5.8 واحد بیشترین تاثير مثبت را بر شاخص فرابورس بر جاي گذاشت. افزایش امیدواری ها به بهبود وضعیت بازارهای جهانی و بازگشایی مثبت آن ها در شروع هفته، موجی از تقاضا در صنایع کامودیتی محور را به دنبال داشت و شاخص کل با رشدی قابل توجه به ارتفاع 163 هزار واحدی صعود کرد. در هفته های گذشته گزارش های ماهانه عمدتا مطلوب در صنایع کامودیتی محور و توقف روند نزولی قیمت دلار در بازار آزاد، تا حد زیادی بازار را نسبت به در کف بودن قیمت سهام این گروه ها مطمئن کرد و در پیش بودن انتشار گزارش های نه ماهه بازار و افزایش امیدواری ها به حل اختلافات تجاری آمریکا و چین و بهبود بازارهای جهانی ؛ موجب اقبال مجدد سهامداران به این گروه ها شده است. از طرفی بانک ها همچنان تحت تاثیر اخبار مربوط به افزایش سرمایه و تسعیر نرخ ارز و خودرویی ها تحت تاثیر اخبار مربوط به افزایش نرخ همچنان پرتقاضا و پرحجم معامله می شوند. پالایشی ها بیشترین تقاضای بازار را به خود اختصاص دادند و شاهد صف خرید شدن تعداد زیادی از نمادهای گروه بودیم و در گروه فلزات نمادهایی چون کاوه، فاسمین و وتوکا و در بین پتروشیمی ها پارس، شخارک و پترول به صف خرید رسیدند. امروز در گروه بانکی شاهد افزایش عرضه ها و نوسان منفی قیمت ها بودیم و صف خرید سنگین دی عرضه شد و وپست تنها نمادی بود که روز را با صف خرید به پایان رساند. خودرویی ها امروز نوبت مثبت شدنشان بود و خودرو که این روزها بدل به لیدر گروه شده است مجددا به صف خرید سنگین رسید؛ با این وجود ضعف خریداران و عرضه های نسبتا سنگین اجازه نداد بقیه نمادهای گروه رشد قیمتی قابل توجهی داشته باشند.

معاملات پرحجم سپ و صف خرید شدن آن، فشار فروش بالا در نمادهای ساختمانی، بازگشایی مثبت حریل بعد از شفاف سازی های اخیر، تقاضای قابل توجه در کانی های غیر فلزی و ادامه رشد قیمتی کخاک، ادامه رشد قیمتی دماوند که این روزها در پی انتشار شایعه معامله بلوک این شرکت مورد توجه بازار قرار گرفته است، تقاضای بالا در نمادهای لاستیکی، معاملات پرحجم مادیرا و صف خرید شدن چندباره سهم علیرغم عرضه های سنگین و معاملات پرحجم چکارن و معامله سهم از آستانه مثبت تا آستانه منفی از جمله نکات قابل توجه امروز بازار بود.