در حال بارگذاری

گزارش روزانه بازار بورس – 22 دی ماه1397

شنبه 22 دی 1397 گزارش روزانه بازار 285 بازدید
امروز شنبه 22 دی 1397 ؛ شاخص کل با 100.3 واحد معادل 0.06 درصد افزایش نسبت به روز قبل به 164،929 واحد رسيد. ارزش کل معاملات 729 میلیارد تومان بود که از این مقدار نزديك به 383 میلیارد تومان آن مربوط به بورس اوراق بهادار و مابقی معاملات مربوط به بازار فرابورس بودند.

بیشترین تاثیر مثبت بر شاخص کل را نماد حکشتی با 86.3 واحد و بیشترین تاثیر منفی را نماد تاپیکو با (83.6) واحد بر جای گذاشتند و شاخص فرابورس با (2.9) واحد کاهش نسبت به روز قبل به 1.941 واحد رسید که ذوب با (8.4) واحد بیشترین تاثير منفی را بر شاخص فرابورس بر جاي گذاشت. علیرغم بهبود بازارهای جهانی و افزایش امیدواری ها نسبت به رفع تنش های تجاری آمریکا و چین؛ شاهد این هستیم که مواردی چون وضعیت نامشخص وضعیت کانال مالی اروپا با ایران، وضعیت نامشخص تصویب قوانین پولشوئی در مجمع تشخیص مصلحت نظام و سخنان مقام های آمریکایی مبنی بر عدم تمدید معافیت کشورهای واردکننده نفت ایران موجب افزایش ریسک های سیاسی حاکم بر بازار سرمایه شده و با کاهش نقدینگی موجود در بازار شاهد کاهش ارزش معاملات روزانه بازار هستیم. علاوه بر این مشخص نشدن وضعیت و زمان اعلام افزایش سرمایه و تسعیر ارز بانک ها و عدم اعلام رسمی افزایش نرخ خودرویی ها نیز موجب خستگی فعالان بازار شده و بسیاری ترجیح می دهند در شرایط فعلی تنها به نوسان های کوچک بسنده کنند. امروز هر چه به پایان بازار نزدیک شدیم بر فشار فروش موجود در بازار افزوده شد و تنها در گروه خودرویی بعد از اعلام رسمی نرخ های جدید محصولات سایپا بر روی کدال شاهد افزایش تقاضا بودیم. صنایع کامودیتی محور بازار را متعادل و نسبتا مثبت آغاز کردند و هر چه به دقایق پایانی بازار نزدیک شدیم بر میزان عرضه ها در این گروه ها افزوده شد. بانکی ها نیز وضعیت مشابهی را پشت سر گذاشتند اما دی و وپست امروز نیز پرتقاضا بودند و در ادامه روند صعودی خود با صف خرید روز را به پایان بردند. خودرویی ها وضعیت متفاوتی را پشت سر گذاشتند. امروز در حالی که نماد خودرو به دلیل عدم اعلام نرخ های جدید خود بر روی کدال باز نشده و به طور موقت تعلیق شد شاهد معاملاتی کم حجم و عمدتا منفی در گروه بودیم؛ اما با اعلام نرخ های جدید سایپا بر روی کدال و توقف این نماد شاهد افزایش یکباره تقاضا در گروه بوده و نمادهایی چون خزامیا و خپارس به صف خرید رسیدند.

تقاضای قابل توجه در نمادهای ساختمانی و صف خرید شدن نمادهایی چون ثنوسا و کرمان، حجم بالای تقاضا در نماد بیمه ای کوثر، فشار فروش بالا در نماد ذوب و صف فروش شدن آن علیرغم حجم بالای معاملات، فشار فروش نسبتا بالا در نمادهای پالایشی، ادامه تقاضا برای نمادهای کاغذی و تقاضا بالا در گروه زراعت و صف خرید شدن نمادهایی چون رقیام، زبینا و زمگسا از جمله نکات قابل توجه امروز بازار بود.